UA / RU
Підтримати ZN.ua

Колір віри

У галереї «Арт-блюз» пройшла виставка робіт Бориса Єгіазаряна «Маятник часу». Творчість цього митця увібрала в себе традиції трьох живописних шкіл — єреванської, санкт-петербурзької та київської...

Автор: Вікторія Антонюк

У галереї «Арт-блюз» пройшла виставка робіт Бориса Єгіазаряна «Маятник часу». Творчість цього митця увібрала в себе традиції трьох живописних шкіл — єреванської, санкт-петербурзької та київської. Як людина, котра з дитинства розмовляла кількома мовами, у своїх роботах Єгіазарян широко застосовує образну мову цих шкіл, а разом із нею — різні техніки письма, синтезуючи їх у свою неповторну, глибоко індивідуальну виконавчу манеру. Можливо, саме знання таких різнонаціональних образних систем підштовхнуло художника на шлях гри символів і реальності. Особливо значимі образи прома-льовуються настільки опукло, що на окрему деталь митцю необхідний тюбик фарби. Лінія перетікає у колір, колір — у лінію. Звідси — багатомірність простору, котрий зримо розпадається на пласти, але через значимість кожного шару збе-рігається глибинний цілісний зв’язок. Тому митцю вдаються важкі для художнього вираження образи, наприклад, такі, як Батьківщина. Найчастіше вона постає в великому, плакатному, монументальному виконанні. Але у Бориса Єгіазаряна це мініатюра, поєднання чотирьох важливих елементів, виражених у картині «Батьківщина» у чотирьох значеннєвих пластах. У цілому Батьківщина для Єгіазаряна — це райський сад, населений народом янголів, можливо, певна утопія ідеального світу, до якого людина підсвідомо прагне. Тому почуття патріотичні і національні почуття цілком природно сплітаються у свідомості художника з християнською тематикою.

Кожне полотно Бориса Єгіазаряна — це гра фіолетових, білих, золотих і срібних тонів, кожен із яких в іконописі несе певний сенс. Уражає достаток християнської символіки: німби, дзвони, хрести, риби — основні компоненти кожної картини. Приголомшливий, на мій погляд, символ — зображення на картині «З серії «Місто», любов» сонця у вигляді Божого ока, яке світить над містом. Автобіографічні картини «Улюблене дерево художника», «Зеленоволосий художник» пов’язані своєрідним уявленням автора про світ як кругле, витягнуте вгору дерево-квітку, яке всотує в себе найрізноманітніші, але завжди загалом радісні й світлі барви та відтінки. Невеликий цикл утворюють також полотна-ікони, сюжет яких або безпосередньо пов’язаний із життям і діяннями Ісуса Христа, Діви Марії, святих («Дар», «Благовіщення»), або відбиває життя церкви, християн, віруючих людей («Таїнство», «Для сестри», «Із циклу «Людина», літопис»).

Таким чином, Борис Єгіазарян працює за реріхівським принципом «зміни себе, якщо ти прагнеш змінити світ». Рубіж між релігійною картиною й автопортретом накладає на художника велику відповідальність, тому важко не повірити в інтенсивну творчу духовну роботу майстра. Дійсно, головною і, мабуть, провідною ідеєю, що пронизує всі картини, є всепоглинаюча, потужна і незламна сила віри. Віра дає людині опору в складному й бурхливому морі, іменованому життям, як маяк, що вказує напрям подальшого руху. По-справжньому віруючі люди не втратили здатності радіти життю, бачити і творити навколо себе чистоту, любов, гармонію. Мабуть, це головні чесноти, оспівані в картинах Бориса Єгіазаряна, представлених на виставці «Маятник часу». Недарма своїм життєвим кредо майстер обрав слова святого апостола Павла з послання до філіпійців: «Врешті, брати мої, лише що істинне, що чесне, що справедливе, що чисте, що любе, що преславне, лише що чеснота й похвала, над тим помишляйте». Власне, відображення світлих сторін оточуючої нас дійсності робить мистецтво художника таким незамінним і актуальним для сучасного світу.