UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коктебельський берег: три в одному

У Культурному центрі України в Москві на Арбаті нещодавно відбувся вечір під назвою «Коктебель — територія щастя… А ми архітектори»...

Автор: Ольга Стельмашевска

У Культурному центрі України в Москві на Арбаті нещодавно відбувся вечір під назвою «Коктебель — територія щастя… А ми архітектори». У рамках цієї акції було презентовано три найбільших коктебельських фестивалі — Міжнародний фестиваль мистецтв «Курячий Бог», Міжнародний літературний фестиваль імені Волошина та Міжнародний фестиваль «Джаз Коктебель».

Один із організаторів цього вечора — піаністка, концертмейстер Большого театру, старший концертмейстер Центру оперного співу Галини Вишневської Алла Басаргіна. Вона уточнила для «ДТ», що серед завдань вечора — «об’єднання українського і російського народів з допомогою мистецтва, незважаючи на кризу, епідемії та політичні ситуації».

На вечір отримали запрошення: Віктор Єрофєєв, Ада Роговцева, Людмила Іванова, Володимир Васильєв, Ілзе Лієпа, Володимир Моїсєєв, Галина Черноба, Оксана Ліснича, Агунда Кулаєва, Олексій Козлов, Григорій Остер, Володимир Вишневський, Алла Боссарт, Андрій Коровін, Світлана Василенко, Юрій Кублановський, Андрій Битов, Олександр Кабанов, Дмитро Кисельов, Аріна Шарапова, Маша Шахова, Євген Кисельов, Вадим Жук, Андрій Більжо, Олександр Пономарьов, Олег Кулик, Володимир Бондаренко, Сергій Цигаль та багато інших. На жаль, не всі змогли приїхати.

Захід відбувся у формі концерту, на якому виступили відомі російські й українські музиканти, літератори, художники, котрі в різний час брали участь у коктебельських фестивалях. «Хтось читав вірші і прозу, хтось співав, хтось виконував музичні твори, хтось грав сцени зі спектаклів. Ілзе Лієпа, наприклад, що нинішнього року стала учасницею відразу трьох коктебельських фестивалів (на одному виступила як балерина, на іншому — як літератор, на третьому — як драматична актриса), побувала на вечорі в усіх цих іпостасях», — уточнила Алла Борисівна.

Оскільки на вечір прийшли люди, котрі цікавляться Коктебелем і всіма видами мистецтв, представленими на його фестивалях, а серед гостей були і бізнес-еліта, і завсідники Культурного центру України в Москві, — організатори вечора порушили питання про створення в Коктебелі Міжнародного культурного центру, необхідність якого на сьогодні стала абсолютно очевидною. Кримське селище Коктебель широко відоме своєю унікальною природною красою і віковічними культурними традиціями, овіяне магією імені легендарного Максимиліана Волошина. І в часи Срібного віку, і в радянський та пострадянський час Коктебель був і залишається навдивовижу привабливим для письменників, художників, музикантів. Цей дух творчості, на щастя, неможливо винищити, незважаючи на потужний тиск примітивного курортно-базарного середовища, здатного перетворити неповторне місце в посередній і малокомфортабельний курорт.

Цілком природно й закономірно для Коктебеля — величезна кількість фестивалів, які тут щорічно відбуваються. Найбільші серед них — Міжнародний фестиваль мистецтв «Курячий Бог» (заснований 2004 р. письменником Віктором Єрофєєвим, солістом опери Большого театру Станіславом Сулеймановим та піаністкою Аллою Басаргіною), на якому традиційно презентуються музика, література та образотворче мистецтво; Міжнародний літературний фестиваль ім. М.Волошина (заснований у 2003 р. Спілками письменників України і Росії, співголова оргкомітету — поет Андрій Коровін), у якому беруть участь поети і прозаїки; Міжнародний фестиваль «Джаз Коктебель» (заснований 2003 р. Дмитром Кисельовим).