UA / RU
Підтримати ZN.ua

«КНИЖКОВИЙ СВІТ — 2002»: ЧЕТВЕРТА СПРОБА

Упродовж останніх чотирьох днів літа (28—31 серпня) у Київському експоцентрі «Спортивний» відбувся Четвертий міжнародний ярмарок «Книжковий світ - 2002»...

Автор: Галина Самоцвіт

Упродовж останніх чотирьох днів літа (28—31 серпня) у Київському експоцентрі «Спортивний» відбувся Четвертий міжнародний ярмарок «Книжковий світ - 2002». Нагадаємо, що акція ця присвячена 11-й річниці української незалежності і відбувається за розпорядженням Кабміну України. Цього разу ярмарок продемонстрував відвідувачам чітку організацію і багату програму презентацій видавництв і письменників, «круглих столів» та конкурсів. Організаторами виставки-ярмарку виступили Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Асоціація «Навчальна книга», Господарча асоціація книгорозповсюджувачів України та Київське виставкове підприємство «Медвін».

Цього разу організатори «Книжкового світу — 2002» зробили акцент на навчальній книзі, що виглядало дуже логічно якраз напередодні 1-го вересня. І взагалі дитяча програма акції виглядала просто вражаюче, часто порушуючи власне «книжковий» формат. Так, перший день виставки почався з демонстрації одягу для школярів «Мода та школа — 2002—2003», що виглядало навіть дещо занадто радикально, як на подію гуманітарно-книжкового рівня. Однак, це аж ніяк не зіпсувало загального враження від виставки як ґрунтовної роботи однодумців-організаторів. У другий день саме діти були хазяями «Книжкового світу»: на них чекала чотиригодинна програма презентацій та концертів від найвідоміших дитячих видавництв — «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» та «Веселка». Так само шкільному світу було присвячено презентацію видавництва «Освіта», яке продемонструвало відвідувачам підручники нового покоління, а половина третього дня була присвячена навчальній книзі.

Подиву гідним видається бажання організаторів познайомити київського читача з живими письменниками, а не лише продуктами їхньої творчості. Як і минулого року, в рамках програми «Книжкового світу» було організовано творчі зустрічі з відомими письменниками, критиками, літературознавцями. Де, як не на подібній акції, можна побачити живого Андрія Куркова — цю легенду пострадянської літератури! Цього разу письменник презентував свій новий роман «Закон равлика» («Пікнік на льоду — 2»). Інша легенда української літератури — Павло Загребельний, якого сміливо можна віднести до сонму «живих класиків», презентував свій новий роман «Брухт» (виданий харківським видавництвом «Фоліо»), що є, за його ж словами, «уламками нашого життя, характерів, моралі». Цікавою і насиченою була зустріч із упорядниками книжок літературного проекту видавництва «Факт» «Текст+Контекст» Максимом Стріхою, Вірою Агєєвою та Людмилою Таран.

До речі, серед основних цілей виставки значиться подолання багаторічного дистанціювання національних видавництв від національних авторів. Схоже, саме це організаторам виставки вдалося якнайкраще. Хочеться лише побажати на майбутнє залучати до «Книжкового світу» побільше українських видавництв, які спеціалізуються не лише на виданні художньої і навчальної літератури, а й працюють в інших сферах. Насамперед хотілося би бачити продукцію видавництв, які видають літературу гуманітарного спрямування. Також непогано би було, окрім державних і академічних видавництв, презентувати й відомих незалежних плавців українського книжкового моря. Тих, які багаторічною працею на цій ниві вже здобули своє солідне реноме. Але, звісно, не можна так багато очікувати від однієї чотириденної виставки, яка, хоч і проводиться з великим розмахом, однак не задовольняє всіх потреб українського читача. Що ж, добре, що не всі питання і проблеми вирішує «Книжковий світ» — завжди залишається шанс для прогресу і самовдосконалення. А у книжковому світі України є що вдосконалювати — і систему книгорозповсюдження, й узгодження дій між видавцями, поліграфістами і паперовиками, і посилення конкурентоздатності української книжки перед російською. Отже, проблем вистачить ще не на один «Книжковий світ».