UA / RU
Підтримати ZN.ua

Книжка їде на війну

У столичному Будинку вчителя днями пройшла виставка-ярмарок "Український простір". Гасло проекту: "Купи книгу - передай іншому".

Автор: Катерина Константинова

Мета - донести до українських бійців у зоні АТО українську книжку, українське слово. Під час функціювання виставки відвідувачі мали змогу придбати те або інше видання (було презентовано досить багато вітчизняних видавництв) і передати його на Донбас, на територію боротьби за територіальну цілісність України та нашу гідність.

У рамках "Українського простору" говорили про теперішню інформаційну агресію з боку РФ, шукали шляхи протистояння українського культурного продукту - продукту іншому, який вводить в оману наших читачів. Точилася напружена розмова і про складне існування українських видавництв, адже з 1 січня скасовуються податкові преференції для книговидавців.

- Наголошу, що з 1 січня на українську книжку запроваджується повноцінний ПДВ, скасовуються всілякі пільги для книговидавців, - ділиться думками Петро Мацкевич, директор видавництва "Кальварія". - Як наслідок - видавці зменшать обсяги видань, їх асортимент. Складається враження, що таким чином розчищається шлях для роботи на ринку великих монстрів-книговидавництв. Тільки вони витримають повноцінний ПДВ. Ці зміни зовсім не на часі. Навіть військові кажуть, що книжка - один із голових видів зброї. Тому навпаки - треба створити дружній інтерфейс для цієї галузі. Дуже цікаво, що там, на фронті, потрібен широкий спектр літератури. Історична, психологічна, філософська. Ми маємо такі запити. Здавалося б, дивно, що солдат хоче читати філософську літературу. Я знаю, що там, на сході, воює чимало людей із достойним рівнем освіти, вони звикли читати.

Продовжує тему підполковник Євген Бєляєв, офіцер Головного управління по роботі з особовим складом Збройних Сил України (це відомство - співорганізатор книжкової виставки):

- Я тільки-но вчора повернувся з Луганщини. Бійці кажуть: "Дайте нам книжки...". Ми, українці, - миролюбна нація, не хочемо нікого вбивати, катувати. Ми хочемо читати! Я багато разів спостерігав, як хлопі приходили із завдання, де змушені були знищувати противника. Вони бачили смерть, і вони часто плакали, молилися, переживали. Тому в рамках проекту "Український простір" збираємо книжки для бійців, а також для жителів сходу…

- Виставка називається "Український простір", тому що формування загального українського простору - дуже важлива справа, - каже видавець і співорганізатор проекту Вадим Карпенко. - Плануємо робити такі виставки щомісяця. Видавці самі передають і роздають книжки. Корисніше віддати книжки в добрі руки, ніж вони порошитимуться на складі. Акція "Купи книгу - передай іншому" спонукає людей до підтримки українських видавництв. Що роблять опоненти? Вони активно завозять свої підручники, створюють власні інформаційні агенції. Доходить навіть до спалювання книжок, як у часи інквізиції. Тому книжка дуже потрібна - саме там. Адже коли перебуваєш у воєнних умовах, то мозок починає плавитись, і книжка рятує душу. Людям у такій складній ситуації потрібне Слово.