UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Київ» перетворюється на фестивальний центр

У столичному кінотеатрі «Київ» — своєрідне відлуння головного фестивалю планети: «Уїк-енд у Каннах»...

Автор: Леся Ільєнко

У столичному кінотеатрі «Київ» — своєрідне відлуння головного фестивалю планети: «Уїк-енд у Каннах». Представлено шість найкращих картин Каннського марафону 2009-го, які увінчані нагородами та гучним успіхом.

62-й Каннський, як відомо, вирував із 13 по 24 травня 2009 року. На думку експертів, організаторам пощастило тоді зібрати сильну програму, в якій було представлено фільми чотирьох попередніх володарів Золотої пальмової гілки, багатьох інших титулованих режисерів. Це Квентін Тарантіно з «Безславними виродками», Педро Альмодовар із «Розірваними обіймами», Ларс фон Трієр із «Антихристом»… Переможцем, якщо пригадуєте, визнали «Білу стрічку» Міхаеля Ханеке.

Усього в основний конкурс навесні було включено двадцять фільмів із чотирнадцяти країн. Головою журі стала французька акторка Ізабель Юппер.

Київський «Уїк-енд у Каннах» — уже другий за ліком форум.

Грудневий Київ і травневі Канни — «дві великі різниці». Та все-таки організатори — компанія Артхаус Трафік і Французький культурний центр — спробували хоча б трохи привнести в дощовий Київ весняну магію блакитного узбережжя.

Київський форум цього року розширив кордони і проходить не тільки в столиці, а й ще у п’яти українських містах: Дніпропетровську, Донецьку, Харкові, Одесі та Львові.

На урочистому відкритті київського фесту передбачили Red Carpet (Червону доріжку), яка на кшталт каннської стелилася від тротуару аж до дверей кінотеатру «Київ».

Ще одне наше нововведення — журі глядацьких симпатій на чолі з журналістом Аліком Шпилюком.

Тепер про програму... До неї ввійшло декілька знакових стрічок фестивалю («Біла стрічка», «Антихрист», «Французькі поцілунки», «На початку», «Не озирайся»). Доти вони або взагалі не демонструвалися в Україні, або пройшли на закритих показах.

Фільм-відкриття — «Біла стрічка» Міхаеля Ханеке (режисера називають «жорстоким австрійським ніцшеанцем») — копродукція Німеччини, Австрії, Франції. Картина досліджує «ембріонів» тоталітаризму, а її дія розгортається в Німеччині в 1913 та 1914 роках. У протестантському селі одна по одній відбуваються дивні події, що супроводжуються каліцтвами, смертями...

У програмі також скандальний «Антихрист» Ларса фон Трієра (приз за найкращу жіночу роль присуджений Шарлотті Генсбур). Фільм уже представили на недавній «Молодості», і знову навколо нього багато суперечок.

А ось фільм-закриття київського «Уїк-енду в Каннах» — володар Гран-прі Каннського кінофестивалю — кримінальна драма «Пророк» (режисер Жак Одіар). Цю роботу на батьківщині, у Франції, звеличують до небес. А режисера Одіара уже вважають головною надією і найсвітлішим майбутнім тамтешнього кіно. Режисер досить жорсткий до світу й до свого героя, якого засуджено до шести років в’язниці... Цьому хлопцю 19, він не вміє ні читати, ні писати. Але вміє опиратися жорстоким обставинам життя. Цим фільм і полонить, попри відверту натуралістичність, навіть нещадність, із якою піднесена ця історія.

І насамкінець слід зазначити, що Культурний центр «Кінотеатр «Київ» нинішнього року остаточно перетворився на головний кінофестивальний центр України. Очевидно, не треба нагадувати, що міжнародний фестиваль «Молодість» саме в інтер’єрі «Києва» бачить свої будні і свята. Регулярно й ексклюзивно тут проходять фестивалі-панорами кінематографій дуже різних країн за підтримки посольств. Це тижні французького, німецького, болгарського, японського, угорського, турецького кіно... «І це тільки початок! — каже директор «Києва» Вілія Іванівна Бондаренко. — Після «Уїк-енду в Каннах» ми думаємо про нові цікаві проекти. Адже світове кіно — це вічний мінливий калейдоскоп стилів, напрямів... І глядач має встигати за новітніми тенденціями десятої музи».