UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Кіно-Ялта–2004» — безплатне кіно для всіх

Через пару років фестиваль, який проходить у Ялті на початку серпня, святкуватиме своє десятиліття...

Автор: Світлана Короткова

Через пару років фестиваль, який проходить у Ялті на початку серпня, святкуватиме своє десятиліття. З часу першої спроби скріпити дружніми узами кіно України й Росії концепція цього форуму зазнала серйозних змін. Торік він став називатися Міжнародним фестивалем продюсерського кіно.

Правда, новий, але такий необхідний для нашого кінопроцесу інститут продюсерів перебуває поки що в зародковому стані, і хто тільки не вінчає свою участь у зйомках цим гордим словом, яке пахне грошима. Заради справедливості зазначу: наш північний сусід помітно випередив Україну в цій якості, і російське кіно представлене не лише на ялтинському фестивалі, а й у світовому контексті славними іменами, що підтвердили чудовими фільмами свій професіоналізм. Серед них — наш земляк Олександр Роднянський та Ігор Толстунов, які отримали на останньому «Кінотаврі» приз за кращий продюсерський проект (фільм Павла Чухрая «Водій для Віри», яким відкриється фестиваль), Сергій Сельянов і Валерій Тодоровський, Андрій Разумовський і Володимир Досталь. Проектом останнього, фільмом Романа Балаяна «Ніч світла», вирішено завершити фестиваль.

Кіномекка, що нею є Ялта з часів Ханжонкова, який у перлині кримського узбережжя заснував кіностудію, в часи перебудовного переділу власності прийшла в занепад, а останніми роками набирає кінематографічних обертів: обладнується новою технікою, займається власним виробництвом і надає послуги численним охочим із близького й далекого зарубіжжя знімати власне кіно серед незрівнянної кримської природи. Своїм піднесенням ЗАТ «Ялтинська кіностудія» не в останню чергу зобов’язана генеральному директору Валерію Пендраковському. І фестиваль нинішнього року проходить під зіркою 85-річного ювілею студії.

Основне завдання фестивалю, на думку його організаторів — Федерального агентства з культури та кінематографії РФ, Міністерства культури та мистецтв України, ЗАТ «Ялтинська кіностудія» і продюсерської фірми «Арчі-Продакшн» за участі ВР Криму, — підтримка кращих проектів українських і російських кінематографістів, підвищення рівня кіновиробництва обох країн. За традицією, переможців визначає глядацьке журі. Головний приз — підтримка Міністерством культури та мистецтв України й Федеральним агентством з культури та кінематографії РФ спільного українсько-російського проекту. Два спеціальних призи — державна підтримка в місцевому прокаті російського фільму в Україні й навпаки. Фестиваль не є комерційним, його мета — ознайомити широкого глядача з новинками кіно. Усі перегляди безплатні.

З одного боку, це добре — наш глядач любить дармові видовища, які до того ж дають змогу поспілкуватися з улюбленими акторами й творцями фільмів. З іншого — оскільки для організаторів фестивалю продюсерське кіно є синонімом глядацького, яке має збирати повні зали і, природно, приносити прибуток, — було б логічно, аби глядачі, кожен із яких є членом журі, голосували гривнею.

У конкурсній програмі 10 картин, і лише три з них — українські: «Золота лихоманка» Михайла Бєлікова, «Троянський спас» Олександра Денисенка й «Залізна сотня» Олеся Янчука. Серед лідерів російської конкурсної програми «72 метри» Володимира Хотиненка (про нього «ДТ» докладно писало в репортажах із «Кінотавру»), «Ігри метеликів» Андрія Прошкіна, продовження уже відомих стрічок «Антикіллер-2» і «Навіть не думай-2».

У позаконкурсній програмі Росія представляє ще 12 картин, серед них і такі, що набули розголосу в пресі та прокаті, — «Благословіть жінку», «Бумер», «Шкіра саламандри», «Рецепт чаклунки» та ін. Крім того, буде показано анімаційне кіно Росії й України та цикл українських короткометражних фільмів «Любов — це».

У рамках фестивалю пройдуть семінари та «круглі столи». Теми для них запропонувала Гільдія продюсерів кіно Росії: стан і тенденції розвитку продюсирування аудіовізуальної продукції в Росії; організаційні, фінансові та правові аспекти взаємин продюсера з авторами, виконавцями й іншими учасниками кінопроцесу. «Круглий стіл» присвячуватиметься маркетингу фільмів. Його ведуча — Інна Муріна, генеральний директор «In-chart research group». Йтиметься там про те, як знайти свого глядача.

«Кіно-Ялта — 2004» відкриється 31 липня, а завершиться 7 серпня в ялтинському кінотеатрі «Сатурн». Отож, чекайте фестивального огляду й зустрічей із цікавими людьми.