UA / RU
Підтримати ZN.ua

Івано-Франківськ чекає Някрошюса

Стала відомою попередня програма міжнародного фестилю Porto Franko, який відбудеться з 14 по 18 червня в Івано-Франківську. DT.UA організатори зізналися, що на цей час місто перетвориться на "мистецький порт" і стане культурною столицею України.

Автор: Дмитро Левицький

Стала відомою попередня програма міжнародного фестилю Porto Franko, який відбудеться з 14 по 18 червня в Івано-Франківську. DT.UA організатори зізналися, що на цей час місто перетвориться на "мистецький порт" і стане культурною столицею України.

Упродовж кількох днів передбачається низка насичених і різнопланових заходів - близько 20 проектів на добу. Одна з головних локацій Porto Franko - Палац Потоцьких, який стане територією сучасного мистецтва. На думку президента фестивалю Романа Григоріва, цьогоріч Porto Franko запропонує івано-франківцям та гостям міста різноманітні мистецькі заходи і насичені програми: театр, музика, кіно, візуальне мистецтво. Сучасне мистецтва має інтегруватись у міський простір, органічно поєднуючись із архітектурою міста.

- Для мене цей проект як постмодерна п'ятиденна мультидисциплінарна опера, - зізнається Роман Григорів, який спільно з Іллею Разумейком та Владиславом Троїцьким створив не одну сучасну оперу.

Porto Franko раніше випробовувало містян сучасним мистецтвом - 2010 та 2011 рр. Наразі до Франківська приєднаються й інші українські міста зі своїми гучними проектами-брендами. Зокрема зі Славутича завітає кінофестиваль "86", а з Одеси - Koktebel Jazz Festival.

У Porto Franko чимало локацій у місті: завод "Промприлад", обласна філармонія, Музей мистецтв Прикарпаття, ляльковий театр. На міському озері планують облаштувати "морський порт".

Якщо Палац Потоцьких та його окремі приміщення стануть простором для візуальних програм і музичних заходів, то місцевий музично-драматичний театр імені Івана Франка запропонує низку актуальних сценічних проектів. Серед таких, зокрема, театрально-освітній проект "Студії", який об'єднає найцікавіші українські виставі, народжені саме у лоні творчого студентства - молодою живою енергією. Це, наприклад, нова, але вже дуже популярна київська вистава Дмитра Богомазова "Дванадцята ніч" за комедією В.Шекспіра (Театр драми і комедії на лівому березі), у якій головні ролі грають студенти Київського університету театру, кіно і телебачення ім. І.Карпенка-Карого. Запросили до Франківська також цікаву київську виставу "Буна" за п'єсою Віри Маковій, яку поставив ще в театральному університеті режисер Давид Петросян (а тепер це спільний проект центру "ДАХ" та театру Practicum). Івано-франківці готують фестивальну прем'єру: сценічну версію творів Василя Стефаника запропонують студенти-актори і визнані майстри.

На Porto Franko чекають іноземних театральних гостей (поки що програма уточнюється), але вже зараз організатори зізнаються, що на стадії успішного завершення переговори з культовим литовським театром Meno Fortas, яким керує всесвітньо відомий режисер Еймунтас Някрошюс. Учасники та гості фестивалю побачать одну з останніх постановок геніального режисера - "Майстер голоду" (або "Голодар"). Ця вистава народилася спочатку як етюд для одного з міжнародних фестивалів. Згодом задум майстра набув сценічної вагомості та його унікальної сценічної лексики. Проект навіяний одним із останніх творів Франца Кафки - про людину, яка виснажує себе голодом і для якої цей процес чимось споріднений із процесом "театральним": на радість натовпу. Кажуть, коли Кафка писав це невеличке оповідання, то страждав від хвороби горла: тоді письменник справді не міг приймати їжу. Але, на думку авторів вистави, їхня історія насамперед про голод привселюдний. Голод - як метафора. Головну чоловічу роль у виставі грає жінка - литовська актриса Вікторія Куодіте. Її режисер вибрав з-поміж інших, можливо, вбачаючи в такому виборі особливий сенс. "У Литві не знайшлося жодного актора-чоловіка, який би зіграв цю історію так, як це хотілося б мені. Вікторія Куодіте грає людину, зовнішня оболонка якої настільки виснажена, що видно як б'ється її серце", - зазначив режисер в одному з інтерв'ю.

Ті, хто бачив виставу кажуть, що вона розпочинається джазом і закінчується джазом також. А сама сценічна історія - про абсолютну свободу думки, почуттів, а також про свободу висловлюватись і творити.

Крім литовського театру, до Франківська завітають театральні колективи з Польщі та інших країн. Господарі фестивалю також запропонують свою недавню резонансну версію шекспірівського "Гамлета" (у підземеллі театру), яка об'єднала відомих акторів з Києва, Франківська та Львова.

На думку президента Porto Franko Романа Григоріва, майбутній форум мистецтв уже сприймається не тільки як український, а й як міжнародний, адже саме місто має величезні мистецькі переваги, тут, по суті, сконцентрований мистецький арсенал України.