П’ятнадцятий міжнародний фестиваль «Київ Музик Фест-2004» вразив своїм обсягом концертів та презентацій видань. Одразу зацікавлення викликала презентація мультимедійного компакт-диску «Київ Музик Фест» — чотирнадцять років історії (архів міжнародного фестивалю). Автор проекту — відомий диригент Кирило Карабиць — син засновника «Київ Музик Фесту» Івана Карабиця. В цьому проекті Кирило виступив як здібний арт-менеджер, який одночасно виконував і продюсерські функції.
Велику роботу зі збереження й розповсюдження набутків фестивалю на електронних носіях виконали редактори-упорядники М.Копиця та Ольга Голинська, програміст Олег Коваль. Завдяки розробці програми К.Карабицем та О.Ковалем створено багату інформаційну базу всього архіву Фесту. Вся вона складається з кількох розділів: преса, програми, видання, конференції, фотоархів.
На презентації програми Кирило Карабиць показав макет CD-ROMу, який є основою для WEB-сторінки в Інтернеті. Важливою особливістю існування такої бази даних є можливість її постійного оновлення.
Цей проект — один з перших у колі фестивалів України. Події «Фесту» завдяки цій своєрідній енциклопедії переносяться вже і у віртуальний простір. Мультимедійна база охоплює величезну кількість інформації. Потужне інформаційне поле CD-ROMу забезпечують друковані матеріали, об’єднані в кількох номінаціях.
Планується поки що невеликий тираж виготовлення компакт-дисків для розповсюдження їх у музичних закладах, бібліотеках. Цей проект, дуже важливий для представництва української музики у світі, став можливим завдяки Посольству Королівства Нідерландів в Україні, Міжнародному благодійного фонду конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, Центрмузінформу НСКУ.
Мирослав Скорик, музичний директор фестивалю, підкреслив важливість створення такого сучасного видання. Воно є свідченням виходу у світ величезної інформації про українських композиторів, виконавців, музикознавців. Архів «Фесту», переведений в електронну систему, стає вічним надбанням світової музичної культури.
Високий рівень сучасної науки відчули всі гості фестивалю на традиційній Міжнародній науковій конференції, яка відбувалася в рамках «Фесту». Конференція мала назву «Маловідомі та забуті сторінки музичної історії України». Відкриваючи її, ректор НМАУ доктор мистецтвознавства Володимир Рожок підкреслив значення пошукової роботи вчених-музикознавців для відкриття невідомих імен та фактів.
Доповіді М.Копиці, Н.Герасимової-Персидської, Т.Гнатієв, В.Кузик, М.Загайкевич, Б.Сюти та інших розкрили різноманітні теми історичної, теоретичної, джерелознавчої науки. Приємно, що доповідь відомого польського вченого Єжі Станкевича про К.Регамея відкрила багато невідомих фактів із життя композитора.
Однією з кульмінаційних подій фестивалю був концерт-презентація «Української енциклопедії джазу» Володимира Симоненка. Цю книжку довго чекали не тільки в колі знавців та любителів джазу, її чекала вся музична громадськість України.
Володимир Симоненко був першим в Україні дослідником джазової музики. Він присвятив цій книжці все своє життя. Відомі його книжки «Мелодії джазу», «Лексикон джазу» вже давно стали раритетами і, безумовно, потребують перевидання.
Концерт-презентація книжки В.Симоненка, що відбувся в Національній філармонії, — це, безперечно, подія в культурному житті України. Володимир Симоненко помер у 1998 році, працюючи над рукописом цієї книжки. І в тому, що вона побачила світ, велика заслуга друзів та колег видатного українського джазмена.
Книжка обсягом у більш як 200 сторінок, вміщує 107 фотографій. Вона складається з вступу та двох частин: енциклопедичної й додатків, куди ввійшов великий довідковий матеріал (нотографія, бібліографія, дискографія, іменний та предметний покажчики). Величезну роботу із систематизації рукопису Володимира Симоненка, уніфікації поданих статей про видатних представників джазового мистецтва провела редактор видання Ольга Голинська, яка є автором вступної статті. Велику допомогу надала вдова Володимира Степановича Нонна Борисівна Бирюкова та його учень і колега по роботі Олександр Подолян, який взяв на себе і продюсерські функції. Слід згадати й Івана Карабиця, який доклав багато зусиль до того, щоб джазова енциклопедія побачила світ. Гроші збирали на видання всією громадою. Друзі джазу та Володимира Симоненка надіслали кошти з Америки, Ізраїлю. Їхні імена названі в книзі. Не залишились осторонь Національна спілка композиторів України та Київська організація НСКУ — вони, а також компанія «Джаз клуб» офіційного представника YAMAHA в Україні і джазовий фестиваль «Дніпрогастроль» підтримали це унікальне видання. Презентацію доповнювали виставки фоторобіт В.Запорожця та картин Г.Юхимця на теми джазу.
На презентації зі змістовним, вдумливим словом виступила музикознавець Тамара Невінчана, яка підкреслила важливість виходу в світ цієї книжки для сучасної української музичної культури. Яскравою ілюстрацією до книжки був концерт, у якому взяли участь зірки джазового мистецтва.
У рамках Фесту відбулась також презентація книжок І.Лисенка «Українські співаки у спогадах сучасників» та «Музики сонячні дзвони». Ведуча Ірина Сікорська у своєму слові сказала про важливість появи цих видань, у яких висвітлюються маловідомі сторінки української музичної культури.
Короткий огляд презентацій, що відбувались у рамках Фесту-2004, дозволяє зробити висновок про різновекторність наукової й видавничої діяльності сучасних музикознавців та менеджерів. Такі мистецькі події, як поява CD-ROMу «Київ Музик Фест» та «Української енциклопедії джазу», свідчать про високий інтелектуальний рівень Міжнародного музичного фестивалю «Київ Музик Фест-2004».