Триває й поки що не вирішується скандальна історія навколо Національного симфонічного оркестру України, який два роки тому уклав контракт на 44 концерти у США й Канаді, але з причин, не залежних від оркестру, поки що не може розв'язати питання перельоту за океан.
Таке запрошення - прецедент для нашої культури. Такий високий рівень і значна кількість концертів за океаном.
А історія цього оркестру (капели, як казали у XVII-XVIII ст.) сягає корінням початку XVII ст., коли Київ входив до володінь польського короля Сигізмунда ІІІ. Оркестр виконував "прикладні" функції, обслуговуючи міські торжества. Нова ера історії НСОУ стартувала 1918-го, і сучасна доба його існування наближається до 100-річного рубежу.
28 листопада 1918 р. газета "Державний вісник" опублікувала постанову Ради міністрів України про заснування Державного симфонічного оркестру ім. М.Лисенка "з відрахуванням на його утримання 66 тис. 300 карбованців".
Головним диригентом призначили Олександра Горілого - відомого композитора та музично-громадського діяча. У перші роки радянської влади відбувалося налагодження структури та постійної роботи колективу. Але поступове виконання симфонічної музики ввійшло в системний процес, посіло надзвичайно важливе місце в житті української столиці і радянської України.
Відтоді головний оркестр України пройшов значний шлях і професійно виріс до рівня одного з найкращих колективів Східної Європи.
У різні роки головними диригентами оркестру ставали видатні майстри. Серед них уславлені імена: Натан Рахлін, Костянтин Симеонов, Володимир Кожухар, Стефан Турчак.
Останніми роками оркестр акомпанував мегазіркам популярної музики - Ванессі Мей, Стінгу, Scorpions.
У наші дні оркестр набагато частіше запрошують у закордонні поїздки, він об'їздив Великобританію, Туреччину, Францію, Італію, Іспанію, Португалію, Нідерланди, Бельгію, Ізраїль, країни Близького Сходу, Китай, Південну Корею, Японію та інші гарячі культурні точки планети.
НСОУ найчастіше стає першим виконавцем багатьох творів українських композиторів. Його двічі номінували на премію Grammy.
На відміну від Заходу, де насправді культура процвітає, ставлення до класичної музики в Україні гнітюче. Тим часом музика - мова міжнародна, ініціаторка експансії національної культури в різні країни світу.
Таким чином, Національний симфонічний оркестр України, уклавши контракт із найавторитетнішою, найстарішою американською арт-компанією Columbia Artists Management Inс. на 44 концерти на території США та Канади, поки що сидить на валізах.
Сама компанія, заснована 1930-го, здійснювала менеджмент Леонтини Прайс, Елізабет Шварцкопф, Ренати Тебальді, Маріо Ланца, Володимира Горовиця, Артуро Бенедетті Мікеланджелі, Вана Кліберна, Яші Хейфеца, Ієгуді Менухіна, диригентів Леонарда Бернстайна, Герберта фон Караяна й Отто Клемперера, композиторів С.Прокоф'єва, І.Стравінського та А.Копленда.
Гастролі мали б розпочатися у січні 2017-го. Солістами оркестр запросив у поїздку чудових вітчизняних музикантів - скрипаля Дмитра Ткаченка й піаніста Олексія Гринюка, які десятки разів виступали з НСОУ. Вони однокласники, талановиті, зрілі виконавці, яким немає ще й сорока років. Обидва закінчили школу ім. М.Лисенка, Національну музичну академію. Паралельно навчалися у двох найкращих англійських музичних вишах: Ткаченко - в Guildhall School of Music and Dramа, а Гринюк - у Королівській академії музики. Артисти - лауреати численних національних і міжнародних конкурсів.
Під час гастролей прозвучать твори Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Петра Чайковського, Джузеппе Верді, Роберта Шумана, Сергія Рахманінова, Антоніна Дворжака, Сергія Прокоф'єва, Дмитра Шостаковича - українська й та світова класика, оркестр готує п'ять програм. Диригувати мають Володимир Сіренко й Теодор Кучар - американський маестро з українським корінням.
Афіші й анонси вже заполоняють західні інформпростори. Єдиною, обов'язковою умовою, що потребує матеріального вкладення з боку України, є придбання авіаквитків - в обидва кінці. Такими були вимоги для найкращих європейських оркестрів, що вже виступали в західній півкулі завдяки менеджменту Columbia Artists: Лондонського симфонічного та Лондонського філармонічного, Berliner Philharmoniker, Gewandhausorchester, Мюнхенського симфонічного, Royal Concertgebouw Orchestrа (Амстердам), а також Boston Symphony Orchestra, Нью-Йоркського і безлічі інших. Але поки що грошей на гастролі головного вітчизняного оркестру в України немає. А перший концерт заплановано на 18 січня.
Олександр Горностай, директор НСОУ:
Оркестр полетить. Так чи інакше. Поки що йдеться про скорочення складу на 10 чоловік, що погіршить і звучання, й імідж - як оркестру, так і України, хоч як би пафосно це звучало. У країні приймають чимало спірних законів, у країні, судячи з е-декларацій, десятки високопоставлених чиновників ховають мільйони під подушками. А ось закону про меценатство немає. Виходить, порятунок потопаючої серйозної музики - справа рук самої потопаючої?