Під його пальцями оживає філармонічний Стейнвей, і у височінь Колонного залу линуть, ніби вперше народжені душею композитора, звуки... Його звуть Ігор Четуєв — ім’я, яке на сьогодні здобуло популярність. Список його лауреатств містить у собі перші премії Всеукраїнського конкурсу імені С.Рахманінова (1997), імені Артура Рубінштейна (1998), також Гран-прі Міжнародного конкурсу юних піаністів В.Крайнєва (1994). А відтоді, як Ігор 1997 року став учнем Володимира Всеволодовича Крайнєва, він є постійним учасником Крайнєвських концертів і фестивалів. І для киян уже стало традицією ходити «на Четуєва».
Ігор володіє тією рідкісною людською чарівністю, яка миттєво приваблює до нього людей. Снобізм, зоряна хвороба — цілком не властиві музикантові. І у своїй творчості, і в спілкуванні він однаково щирий.
Четуєву двадцять років, нині займається у Вищій школі музики й театру міста Ганновера (Німеччина) по класу В.Крайнєва. Веде дуже активне гастрольне життя, що включає в себе такі країни, як Франція, США, Ізраїль та ін. А народився він у Севастополі.
— Ігоре, як ти став займатися музикою?
— Мамі вельми подобалося естетичне поняття — людина за роялем, і тому вона дуже хотіла, щоб я займався музикою. У родині музикантів немає і ніхто не збирався навчати мене музики професійно, тим більше ставити якісь високі творчі завдання. Паралельно займався бальними танцями та музикою, і якось була репетиція і там, і там, водночас. Треба було вибирати. Більше ходив на музику, танці невдовзі закінчилися, про що дуже шкодую, бо спортом завжди треба займатися — це порада всім музикантам!
— Скільки тобі було років, коли ти почав грати на роялі?
— У студію мене віддали в п’ять років, у сім — музична школа, сам же почав серйозно займатися, коли вирішив, що хочу бути музикантом, — у дванадцять років.
— А коли ти почав брати участь у конкурсах?
— Ось у дванадцять і розпочав. Був конкурс у 91-му «Юний віртуоз», до речі, у Києві, де несподівано для всіх і, що найголовніше, для себе, одержав першу премію. Я забував текст, виходячи на сцену, але виявилося, що це все одно був кращий виступ в порівнянні з усіма іншими, і мені дали перше місце. А потім уже був юнацький конкурс Чайковського в Москві, і в Німеччині, і пішло-поїхало. Тоді ж почав займатися в Тетяни Аркадіївни Кім.
— Виходить, конкурси тебе ніби активізували?
— Не думаю, що конкурси. Просто в людини до тринадцяти-чотирнадцяти років прокидаються душа й мозок. Певне, у цей момент щось спрацювало і я став займатися.
— Конкурс — позитивний чинник для музиканта?
— Ні.
— Кажуть, конкурси пов’язані не лише з виконавством, а й з інтригами.
— Звісно. Але результати конкурсу — це одне, а в участі в конкурсі є, поза сумнівом, позитивні моменти: намагаєшся мобілізувати всі сили й видати продукцію найвищого рівня, все, на що ти здатний. А з іншого боку — це вже вид спорту. Музику так складно «впіймати». Нейгауз казав, що легше обдурити слухача, нібито ти її впіймав, ніж упіймати насправді.
— Як ти гадаєш, ти керуєш музикою чи вона тобою?
— Коли потрапляєш у цю вищу сферу мозкового життя, тоді вона і приходить, а якщо ні... Мені здається, я не можу керувати музикою, скоріше, щось усередині керує мною.
— Ти багато займаєшся?
— Ні. Це жахливо, але ні. Маю намір найближчим часом займатися годин по десять, але поки, на жаль, не виходить.
— Вважаєш, що не допрацьовуєш?
— Так, напевно. Просто світ нині настільки складний, багато піаністів, треба чимось дивувати, щоб мати концерти. Це хліб, якого завтра може не стати,— от і все.
— А ти буваєш задоволений своїми виступами?
— Так, на конкурсі в Тель-Авіві. На другому турі був дуже задоволений. Коли виходить щось таке, що дивує не лише тебе самого, а й людей, журі. Але це було, напевно, один-два рази.
— Хвилюєшся перед виходом на сцену?
— Зараз вже менше, бо дуже багато роботи, не вистачає моральних сил на хвилювання. Просто розумієш, що їх треба віддати на інше. Але хвилювання, звісно, має бути присутнім, інакше не потрапиш у сферу під назвою «музика».
— Віддачу публіки відчуваєш?
— Звісно. Є різні градації уваги. Коли увага на дуже високій точці, тоді щось виходить, а інколи просто дотримуються тиші в залі.
— Чи є композитори, котрі близькі тобі за характером, за своїм єством?
— Безперечно, є. Нині період, коли я ще не визначився, з ким більше «спілкуватимуся» у майбутньому. Поки це Рахманінов, котрого хочеться багато грати, але не завжди вдається, позаяк знову ж — концерти, практично на кожному треба грати щось нове.
— Ти лірик?
— Звісно.
— Ставлення до композиторів змінюється з дорослішанням?
— Гадаю, років через двадцять скажу, що краще від Баха немає нічого.
— А з виконавців — хто тобі ближчий?
— Узагалі-то, завжди кажу: Гілельс, але коли я слухаю Крайнєва... Вважаю, Гілельса даремно загубили під тінню Ріхтера. Він мені уявляється глобальною людиною.
— Ігоре, у тебе дивовижний контакт з оркестром. Що це — фахове напрацювання чи вроджений дар?
— Ну звісно, якщо грати багато, рано чи пізно все одно вийде. Виконавство — це свого роду гіпноз. І якщо можеш загіпнотизувати людей, котрі не одержують зарплати, сидять і просто грають ноти... Напевно, у мене щось виходить у цьому сенсі — ось і все. Шанувати їх треба, ну і захопити чимось, певними прийомами.
— У тебе є хобі?
— Останнім часом граю в бадмінтон, у пінг-понг, щоб голова іноді цілком відключалася. Після довгої інтенсивної роботи потрібно дати голові відпочинок. Щоб потім думки були свіжі й чисті.
Торік Ігор потішив киян двома концертами — Першим концертом Д.Шостаковича (c-moll), і Першим концертом Ф.Шопена (е-moll). Від його туше в Шопені виникає відчуття, що звук народжується з самої глибини інструмента не від доторку пальців, а сам по собі. Безкінечна ніжність і водночас жагуча захопленість однаково притаманні його виконанню. Причому від гри Ігор одержує величезне задоволення, що особливо помітно було у фіналах обох концертів.