UA / RU
Підтримати ZN.ua

"ГРА" має тривати

Премія позиціюється як український театральний "Оскар".

Автор: Катерина Константинова

Днями оголосили шорт-лист Фестивалю-Премії "ГРА" ("GRA" ("Great Real Art"), українські театральні підсумки 2017 року. За словами очільника НСТДУ Богдана Струтинського, вже наступного року у Премії можливі нові номінації.

Премія позиціюється як український театральний "Оскар". Це вже другий етап премії: після перегляду Експертною радою вистав з лонг-листа і сформувався шорт-лист із 12 вистав українських театрів. До речі, ще на першому етапі до ГРИ долучилися майже 80 українських театрів, які повірили в ідею.

"ГРА/GRA" не має аналогів серед вітчизняних культурно-мистецьких заходів. Головна мета Премії - об'єднати всі театри країни і презентувати їхні найкращі здобутки Україні та міжнародній спільноті, а також популяризувати національне театральне мистецтво в усіх його жанрах, стилях і формах. Нагадаємо, що кожен театр мав право висунути на здобуття премії лише одну зі своїх прем'єр, які вийшли впродовж року, на власний вибір, згідно з принципом "один заявник - одна заявка". Ця премія має стати символом і знаком якості та об'єднати театральну спільноту України.

Трохи раніше Експертна рада "ГРИ" (до її складу увійшли найвідоміші українські театральні критики) оголосила 27 вистав, які потрапили до лонг-листа і боролися за перемогу в шести номінаціях. Зокрема, у лонг-листі значилися дві версії "Гамлета" (Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. І. Франка та Львівський академічний театр естрадних мініатюр "І люди, і ляльки"), вистава "Віталік" Дикого театру та "Вій. Докудрама" Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка…

На церемонії оголошення шорт-листа голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький зауважив:

- Коли почало відроджуватися українське кіно, то з'явилися раніше незнані зірки-актори. І виявилося, що ці актори - з регіональних театрів усієї України. Це дуже талановиті митці, яких раніше глядачі не знали. Якщо поїдете в будь-який обласний центр, то побачите повні зали. Тому зараз ми також переживаємо і справжнє театральне відродження. І завдання нової премії - познайомити українського глядача з сучасним українським театром. Україна єдина не тільки тоді, коли ми малюємо прапорці на екранах. А коли глядач у Львові знає, що відбувається в Херсоні, Харкові, Миколаєві чи в Сумах. Я думаю, що зараз ми на тому шляху, коли український театр буде відомим явищем у європейському мистецтві...

Власне, церемонія оголошення шорт-листа відбувалася у Bel Etage Music Hall. У залі ніде яблуку впасти: актори, режисери і просто поціновувачі театру. Гурт "Yura Zvonar Art Люди" виконував свої композиції між оголошенням переможців Премії в різних номінаціях. А голова Національної спілки театральних діячів Богдан Струтинський сказав, що сьогодні не дотримувався дрес-коду для такої офіційної церемонії, тому відразу на сцені і "перевдягнувся" у футболку з символікою GRA.

- Богдане Дмитровичу, згодом 12 вистав із лонг-листа оцінюватиме міжнародне журі й визначатиме переможців. Очевидно, саме зараз і триває формування такого журі?

- Звісно, ми б хотіли, щоб у складі журі були відомі європейські театральні діячі, які б подивилися на українських митців - і гідно оцінили їхні здобутки. А потім би відкрили шлях нашим талановитим людям на міжнародний ринок. Справді, склад міжнародного журі формувався дуже відповідально. Ми зверталися до відомих європейських особистостей, яких знаємо, а вони, відповідно, знають Україну. І, таким чином, почали переговорний процес.

- А які нововведення ви б хотіли започаткувати в цій же премії вже наступного року?

- Однозначно, такі нововведення будуть. Будуть номінації індивідуальні - найкращий актор, режисер, балетмейстер. Бо без них виходить трохи "сухувато". Скажу, що цьогоріч нам бракувало фінансування, тому ми і обмежилися тільки номінаціями найкращих вистав.

- Яка, на ваш погляд, художня вартість вистав, що увійшли до шорт-листа?

- Переконаний, усі ці вистави високого рівня. Всі наші експерти - демократичні, професійні люди, і вони дуже прискіпливо відбирали, тобто дивилися на кожну складову відповідно до нашого положення про Національну премію GRA.

- Особисто ви маєте якісь власні вподобання щодо тієї чи іншої вистави?

- Особисто я - ні. Я в цьому плані повівся демократично. Скажу чесно: навіть не спілкувався із жодним із експертів на цю тему. Я повністю відмежувався, моє завдання - створити належні умови проведення "ГРИ". Зі свого боку, ми, як керівний склад Національної спілки, не можемо втручатися в процес відбору. Адже є положення про Експертну раду, тому відібраний шорт-лист Премії - це суто професійний досвід наших критиків. Тим часом сама Премія ще в дорозі, адже її останній етап призначений на листопад, коли й відбудеться фінальне нагородження найкращих вистав "ГРИ".

Номінанти Фестивалю-Премії GRA

"Найкраща вистава для дітей"

"Коза-Дереза" Дніпровського міського театру ляльок "Театр актора і ляльки";


"Ангелик, що загубив зірку"
Чернігівського обласного театру ляльок імені Олександра Довженка.

"Найкраща експериментально-пошукова вистава"


"Гамлет"
Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка;


"Під небом синім"
Київського Національного академічного театру оперети.

"Найкраща хореографічна/балетна/пластична вистава"


"Спокушені спрагою"
Криворізького академічного міського театру музично-пластичних мистецтв "Академія руху".

"Найкраща музична вистава у жанрі опери/оперети/мюзиклу"


"Дідона та Еней"
творчого об'єднання "Open Opera Ukraine";


"Біла ворона"
Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії.

"Найкраща вистава камерної сцени"

"Віталік" "Дикого театру";

"Тату, ти мене любив?" Київського академічного театру "Золоті ворота".

"Найкраща драматична вистава"


"RH+"
Закарпатського обласного угорського драматичного театру (місто Берегове);


"Уявний хворий"
Харківського державного академічного театру ляльок імені Віктора Афанасьєва;


"Вій. Докудрама"
Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка.