UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Гомер», який вірить у комунізм

Легендарний розвідник Джордж Блейк, який працював у Великобританії на СРСР, вважає, що США розпадуться так само, як і Радянський Союз...

Легендарний розвідник Джордж Блейк, який працював у Великобританії на СРСР, вважає, що США розпадуться так само, як і Радянський Союз.

«Радянський Союз — не перша імперія, котра розпалася на моїх очах. Голландська, британська, французька — від них теж нічого не залишилося. Ми знаємо з історії, що це неминуче. На мою думку, й американська імперія зникне. Бо все, зроблене мечем, від меча гине», — сказав в опублікованому в четвер в «Известиях» інтерв’ю Дж.Блейк, якому 11 листопада виповнилося 88 років.

Дж.Блейк, що працював в управлінні військової розвідки
0МІ-6, наприкінці 1940-х років вирішив пов’язати своє життя з радянською розвідкою. Він сам запропонував послуги СРСР — на ідейній основі й цілком безкорисливо.

Майже десять років агент «Гомер» передавав радянським товаришам надзвичайно цінні відомості про підривні операції західних спецслужб проти Москви. Його викрили в 1961 році завдяки зраді розвідника однієї з соцкраїн. Дж.Блейк був засуджений у Британії до 42 років ув’язнення. Але йому вдалося втекти з лондонської в’язниці. У грудні 1966-го він благополучно добрався до східнонімецького КПП, а звідти — до СРСР.

«Я з самого початку поважав російський народ за те, що він узяв на себе грандіозний експеримент — побудувати комуністичне суспільство», — сказав розвідник.

«Тепер я розумію, що радянський проект був приречений, — зізнався він. — І річ не в росіянах, а в людській природі. Просто людство поки що не досить моральне, аби створити таке суспільство».

Водночас він вірить, що «колись більшість держав добровільно виберуть комуністичний лад без насильства, революцій і терору. Може, це звучить як утопія, але я в це вірю. Тоді не буде ні воєн, ні конкуренції. Настане день, коли й розвідка не знадобиться. Але це ще не скоро буде», — зазначив Дж.Блейк.

У Росії завершилися зйомки фільму за книжкою спогадів Дж.Блейка.

«Я намагався бути гранично щирим. Звісно, у мене в голові склався свій «фільм», і деякі деталі різняться. Зате про найважливіші речі розповіли правильно», — констатував розвідник.

Він відзначив, що «постійно відчуває турботу Служби зовнішньої розвідки». «Хоча жодної реальної користі я вже не приношу. Для мене дуже важливо, що Служба з великою увагою ставиться до людей, котрі присвятили їй життя, — висловив вдячність Дж.Блейк. — Мені допомагали вирішувати різноманітні адміністративні труднощі, дали статус ветерана Великої Вітчизняної війни. Я отримав у Москві велику чотирикімнатну квартиру, потрапив у ІМЕМВ».

«В особистому житті в мене теж усе склалося вдало. У Росії я зустрів свою другу дружину, в нас уже дорослий син, росте внук. Йому недавно 15 виповнилося. Дуже розвинений хлопчик, добре розмовляє англійською, а нещодавно був у Британії», — розповів Дж.Блейк.

У Британії в розвідника залишилися три сини. «Моєму старшому синові незабаром 50, він працює у великій японській фірмі. Середній — колишній військовий, а тепер пожежник. До речі, він непогано розмовляє російською. А молодший став англіканським священиком — здійснив мрію моєї юності», — повідомив Дж.Блейк.

Говорячи про 20 грудня, коли виповнюється 90 років російській розвідці, він підкреслив, що «професія розвідника — благородна і дуже важлива».

«Я завжди особливо поважав управління «C» — нелегальну розвідку. Багатьох із тих, кого я знав, уже немає серед живих. Усі вони чудові люди, готові були ризикувати й навіть віддати своє життя в ім’я служіння країні. А взагалі, розвідка вимагає величезного мистецтва, і особливо — везіння», — підсумував Дж.Блейк.