Давним-давно наш кінематограф розвивався бурхливо й стрімко, а про Голлівуд говорили набагато менше. Ось-ось, ще два-три роки — і місце нинішньої Фабрики мрій цілком могла посісти українська Одеса. На жаль, було це ще за незапам’ятних, ще Російської імперії, часів. Коли ж вони минули, у 1917-му, багато вихідців з України, до речі, переїхали саме до Північної Америки, «піднімати» її кінематограф...
Сьогодні кіногалузь уже незалежної України вирішує не настільки глобальні завдання, як гонитва за лідерством у негласному поєдинку з Європою. Так, по дрібницях: як відомо, наша сінема фактично народжується заново. У суперечках про те, як приймати й виховувати «дитя», численні «акушери» — чиновники від культури, прокатники, нарешті — сам дивом збережений в Україні клас безпосередніх творців кіно, об’єднаних у Національну спілку кінематографістів, — давно зірвали голос. Одні доводять: «Без кесаревого розтину не обійтися!» Інакше кажучи, український кінопродукт має бути продюсерським і лише недержавним. Інші, пристаючи на частину аргументів прибічників радикальної хірургії, тим часом кивають у бік нинішньої Росії. Мовляв, у РФ кіногалузь відродилася завдяки патерналізму держави. Яка зрозуміла, що «найголовніше з мистецтв» — не так спосіб порозважати глядачів, як відмінний пропагандист і агітатор держідеології. Допоки суперечки тривають, пацієнт — українське кіно — як і раніше, чи то живий, чи то мертвий. Утім, святому місцю порожнім, як відомо, не залишатися. Схоже, на вітчизняному кіноринку, який відроджується на наших очах, уже з’явився новий, дуже серйозний гравець. Або, якщо хочете, знову-таки «акушер», готовий посприяти тому, щоб важкі й тривалі пологи нарешті благополучно закінчилися, з професійною холоднокровністю. І, головне, — використовуючи закордонне клінічне устаткування.
На 23 листопада заплановане офіційне відкриття у присутності Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні Джона Хербста Школи Голлівуду в Україні — соціального проекту, вочевидь, важливого для вітчизняної кіноіндустрії. Вже 24-го перший в історії школи курс розпочне заняття. Засновниками Школи Голлівуду в Україні стали: продюсер і режисер (працює разом із кінокомпанією 20th Century Fox), глава кінокомпанії Shepherd Films Джозеф Войтас, голлівудський сценарист українського походження Петро Слюсаренко, а також Олена Волошина, генеральний директор продюсерської компанії «Альянс Шатро». Новаторський, як для наших палестин, навчальний заклад з’явився передусім завдяки ексклюзивному спонсору, компанії «Олімп». У тому, що відкриття школи зчинить бучу в Україні, переконані і організатори (продюсерська компанія «Альянс Шатро»), і спонсори (компанія «Олімп»). Хоча б тому, щоб спеціально підтримати Школу Голлівуду в Україні до нас прибуде одна з зірок Голлівуду...
Перші українські студенти прослухають ексклюзивний освітній курс «Режисура художнього фільму». Читатиме лекції й вестиме майстер-класи Марк Тревіс — один із найвідоміших викладачів-практиків кіномистецтва Голлівуду, чиї підручники з кінорежисури сьогодні обов’язкові в багатьох кіношколах США. (Випускник Йєля Тревіс — режисер Голлівуду та бродвейських мюзиклів, який у різні роки поставив на Бродвеї «Бронкську історію», «Роздягаючи Нью-Джерсі», «Крила» і т.п. Його спектаклі 28 разів нагороджувалися Drama-Logue, L.A. Weekly і Drama Critics Circle. Для ТБ Тревіс режисерував The Facts of Life, Family Ties, Capitol. За роботу над сітікомом Blind Tom: The Thomas Bethune Story одержав престижну премію Emmy Award PBS dramatic special, в 1992-му створив компанію, яка надає консультаційні послуги режисерам, письменникам і продюсерам.) До України свій курс із режисури Марк читав в аналогічних тій, яка створюється в нас, кіношколах при Гільдії режисерів Америки, Американському інституті кіно, у додатковій програмі при Університеті Каліфорнії в Лос-Анджелесі, в акторській майстерні Голлівуду, що проходила під час Денверського кінофестивалю, тощо. У майбутньому свої курси в Школі Голлівуду в Україні прочитають й інші найвідоміші американські викладачі зі сценарної, акторської, продюсерської та операторської майстерності. Додаткову інформацію про новий навчальний заклад можна почерпнути на офіційному сайті (www.hollywood-school.com).
Проте, захопившись описом, швидше, організаційно-технічного боку справи, ми досі не артикулювали головного. Успішні студенти кіношколи зможуть влаштуватися на роботу в спільні українсько-американські кінопроекти та у вітчизняні кінокомпанії. Найперспективніші випускники Школи Голлівуду в Україні отримають можливість стажуватися на самій Фабриці мрій.