Задовго до «Оскара» осідає кавова гуща, виникають-зникають різні назви картин: критики, аналітики, сценаристи і різнороби Голлівуду традиційно визначають найкращих у кіногалузі в році, що минає. Отже, ці їхні, інколи суперечливі, підсумки — лише розминка перед «Оскаром». Які ж фільми нині у фаворі? Які назви інтелігенту-кіноману не можна пропустити в жодному разі — ні в прокаті (якщо не «прокотять»), ні на DVD (якщо пірати доставлять)?
Національна рада кінокритиків США (є і така), Асоціація іноземної преси Голлівуду, а також деякі галузеві підрозділи фабрики мрій практично визначилися з обранцями. Як правило, назви картин повторюються, перетинаються. Деякі з цих стрічок були доставлені на міжнародні кінофестивалі — Канни, Торонто, Венеція. Не всі ці стрічки мали гучну прокатну долю. Але, по суті, вони на це і не розраховані. На це розраховані «люди-павуки» та інші істоти. Що ж стосується потенційно серйозного голлівудського «топу», то він має приблизно такий вигляд…
І жвава голлівудська преса, і поважні академісти не залишили поза увагою нову роботу братів Коен «Старим тут не місце». У фільмі побачили «найкращий підбір акторів», тут же виявили «найкращий адаптований сценарій». Хоча дехто і вважає, що це не найкращий твір у кар’єрі невгамовних братів. Утім, актор Хав’єр Бардем, котрий грає в кримінальній «сторі» (Техас, 80-ті, жах-жах…) одну з головних ролей, відмінно справляється з завданням. Та тільки-от на «Золотий глобус» він навіть не зазіхає.
Зате на «Глобус» у багатьох номінаціях представлений ще один фаворит — «Спокута» британського режисера Джо Райта (творця пишної і живописної стрічки «Гордість і упередження»). Синефіли відразу відчують у цьому кіно подих «Англійського пацієнта» Ентоні Мінгелли. Тому що в обох картинах — війна і пейзажі. І ще прекрасні акторські роботи. І Кіра Найтлі, і Джеймс Макавой справедливо номінуються на «Глобус».
Серйозні ставки на предмет «Оскара» можна робити і стосовно «Гангстера» Рідлі Скотта. Стрічка нещодавно з’явилась і в українському прокаті. Охочі змогли переконатися: є на кого ставити. Насамперед це акторська дуель Дензела Вашингтона (котрий зіграв наркобарона, номінується на «Глобус») і Рассела Кроу (який зіграв чесного «копа», не номінується ні на що). В основі фільму, як відомо, реальна історія викриття одного з найвідоміших «хрещених батьків» — тільки негра, а не італійця. Цей хлопець, заробивши своє на наркотиках, потрапив до рук правоохоронних органів, здав «своїх», відсидів скорочений термін — і радісно вийшов на волю! Тож стрічка ще й з подвійною мораллю.
Не без моралі також ще один можливий оскароносець — фільм, що набув розголосу, — «Порок на експорт» режисера Девіда Кроненберга. Де найкраще знімати про російську мафію? Звичайно, у Лондоні... Це, звісно, не «привіт» Борису Абрамовичу або хазяїну «Челсі», це цілком інша жахлива історія — історія насильства. Без нього Кроненберг не обходиться в жодній своїй стрічці. У новій картині теж тріщать суглоби і ребра, цебенить кров. Перша ж жертва — та сама Тетяна — до всіх нещасть виявляється ще й українкою, родом з-під Ірпеня — сорок хвилин до Києва на електричці… Але не вона тут основна. Головний у цьому кримінальному нуаре — блискучий Вігго Мортенсен. Втішно, що саме цей актор із багатонаселеної картини рекомендований на «Золотий глобус».
До списків можливих здобувачів головної кінонагороди планети можуть потрапити також стрічки «Великі сперечальники», «Майкл Клейтон», «Нафта» («І буде кров»), «Далеко від неї», «Суїні Тодд, маніяк-перукар». Серед акторів, очевидно, не обминуть номінаційною увагою Джорджа Клуні («Майкл Клейтон»), Деніела Дей-Льюїса («Нафта»), Джулію Крісті («Далеко від неї»), Джоді Фостер («Відважна»), Анжеліну Джолі («Її серце»), Джонні Деппа («Суїні Тодд, маніяк-перукар»).
Чимало шансів і в Кейт Бланшетт: її «Єлизавета: Золота доба» не сподобалася суворим критикам, але саму актрису шанують — усе-таки це вже не перше її звернення до образу Єлизавети Англійської.
Що ж стосується «званих гостей» на майбутньому всесвітньому святі кіножиття, то потенційною претенденткою на «Оскар» може стати французька актриса Маріон Котіяр за прекрасно зіграну роль Едіт Піаф у стрічці «Життя в рожевому світлі». Ну а картин, висунутих на «Оскар» у категорії «Найкращий фільм іноземною мовою», то й зовсім виявилася рекордна кількість — 63! Навіть Чилі, Хорватія, Уругвай, Грузія, Тайвань, Таїланд, Пуерто-Рико, Македонія, Казахстан та Іран значаться серед здобувачів «Оскара». України немає. Більш-менш «дорослі» шанси на найближчий «Оскар» саме в цій категорії у Румунії(«4 місяці, 3 тижні і 2 дні» Крістіана Мунгіу), у Росії («12» Микити Михалкова), у Польщі («Катинь» Анджея Вайди). Втім, можуть бути і сюрпризи.