DT.UA, вивчивши програму ГОГОЛЬFEST-2017, рекомендує читачам-глядачам 10 театральних подій, яких не варто ігнорувати, - з 7 по 17 вересня.
Нинішнього року ГОГОЛЬFEST відзначає 10-річчя. За цей час проект став брендом, експериментальною творчою територією, магнетичним місцем притягання актуальних артистів і колективів.
У зв'язку з ювілеєм форум уточнив образний формат майбутнього дійства: тепер це ГОГОЛЬFEST-Ковчег.
Під цим слід розуміти символічне місце порятунку творчих людей, які можуть випадково потонути у сміттєвому океані життя, так і не допливши до берега романтичних ілюзій.
Ну й, відповідно, багато інших транскрипцій передбачає фестивальний і біблійний ковчег.
Афіша фестивалю зверстана, як завжди, різновекторно: арт, кіно, музика, дитячі програми, театральне мистецтво.
Саме з театральної програми й пропонуємо вибрати деякі події: багато імпорту, багато ексклюзиву. І, практично, всі назви в театральній афіші - англійською мовою.
ТРОЇЦЬКИЙ
Відомий режисер, батько-засновник і послідовний куратор фестивалю Влад Троїцький презентує на ювілейному форумі прем'єру - оперу-балет ARK/Ковчег.
Це спільний проект України і Швейцарії. З боку Швейцарії хореограф Оскар Шакон. Автори музики - Роман Григорів та Ілля Разумейко. Власне, давні співавтори Троїцького. (До речі, нещодавно цей тандем представив гучний проект в Івано-Франківську - оперу жахів "Гамлет".)
АRK, за заявою авторів, це третя частина їхньої біблійної оперної трилогії. Дві перші - Iyov и Babylon - з успіхом були показані в європейських країнах. У новій виставі задіяні танцівники трьох поколінь, включно з дівчатками десяти років. Проект поєднує постмінімалізм і "нову простоту" з музичними алюзіями минулого (Чайковський, Бах).
10 вересня.
"ПРЕКРАСНІ КВІТИ"
У виставі ДПЮ використані справжні історії учасників АТО. Проект театру "Прекрасні квіти" і громадської організації "Лінія згоди" позиціюється як акт підтримки ветеранів. У виставі задіяні Артем Вусик, Оксана Черкашина, Ігор Ключник, Дмитро Третяк, а також справжні учасники трагічних подій на Сході.
Драматург проекту - Дмитро Левицький.
6, 8 вересня.
ФЕЛЛІНІ
I bislacchi. Omaggio a Fellini - балет, що зазіхнув на творчий космос геніального італійського режисера Федеріко Фелліні. Відповідно, музика - Ніно Рота. В такому космосі можна виявити мотиви фільмів Фелліні, сценарні осколки Тоніно Гуерра, різнобарвні кіносни режисера. Багато що в балеті вирішується й розкривається саме через колірну гаму.
Концепція, хореографія та режисура - Моніка Казадей.
8 вересня.
ГРЕКИ І НІМЦІ
За підтримки Ґете-Інституту на ГОГОЛЬFEST приїде вистава Philoktet (за п'єсою Гейнера Мюллера). Постановка англійською мовою, з українськими субтитрами. В основі п'єси - трагедія Софокла. Відповідно, грецькі міфи та образи - Філоктет, Геракл, Одіссей.
Сам Гейнер Мюллер говорив про свій твір: "Одіссей - прагматик, він убиває, але він не винен. Філоктет по інший бік історії, він - жертва політики".
10 вересня.
МОЛОДІ РЕЖИСЕРИ
Проект ark EUROPA об'єднає п'ять молодих режисерів із Німеччини, Британії, Грузії. Разом з українськими акторами вони створять незабутнє дійство, театральні вистави. Організатори попереджають, що таких творів на українській сценічній території - немає.
14 днів молоді режисери працюють над своїми одкровеннями. Проект ark EUROPA підтримує Європейська театральна конвенція. Серед молодих постановників - Пітер Кант, Катаріна Шенк, Автандил Діасамідзе, Анна Цуцкірідзе, Шарлен Марков.
16, 17 вересня.
ЦИРКАЧІ
Цей проект в афіші позначений як Terabak Dе Kyiv (Україна-Франція). Тут задіяні українські дівчата із фрік-кабаре Dakh Daughters і циркові артисти з паризького театру Le Monfort. Влаштовувачі кажуть, що в цій виставі глядачів здивують техніка еквілібристів, чудеса фокусників, циркова магія, а також короткі і яскраві сюжети про кохання та самотність.
Постановник - Стефан Рікодель.
15, 16 вересня.
УРБАНІСТИ
Проект з Норвегії Stop Being Poor, згідно з попередньою інформацією, "досліджує колективну тривогу, занурюючись у спосіб життя звичайних мешканців великих міст", які переважно існують у цьому світі за принципом: працюй - споживай - помирай.
У цьому урбаністичному й приреченому хаосі, в цій наростаючій утопії - текст, пластика, жива музика, участь глядачів.
Постановка - англійською мовою, з українськими субтитрами.
9 вересня.
АР'Є
Гучна вистава "Дикого театру" і Львівського театру імені Лесі Українки - "Том на фермі", за п'єсою Мішеля Марка Бушара. Особливість вистави в тому, що її поставив відомий український драматург - Павло Ар'є. Ще одна особливість - кілька акторських складів. І важлива особливість - спокуса порівняти виставу й популярний канадський фільм на основі п'єси, в якій рекламіст Том приїжджає на похорон друга й потрапляє в маленьке сімейне пекло.
15 вересня.
ЛИТОВЦІ
Game Over - танцювальна інсталяція, в основі якої - візуальне й хореографічне мистецтво. Джерело натхнення для литовського режисера Лаврінаса Жакявічуса - Хуліо Кортасар. В анонсі зазначено: "У центрі перформансу - ігрова перспектива, яка запрошує глядачів стати свідками зіткнення снів та реальності".
15 вересня.
ДІЯЧІ
End of Imitation 2.0 - такий собі "досвід", що його отримали за період тимчасового перебування в Євросоюзі 10 незалежних українських театральних діячів. Вони стали учасниками програми Європейської театральної конвенції "Театр, свобода, діалог: європейська співпраця з театрами в Україні та Білорусі".
Десять днів у Європі для наших діячів не минули марно. Резиденти активно влилися в роботу державних театрів Німеччини, Австрії, Грузії. І в підсумку створили документальну виставу "Кінець удавання".
Цей проект позиціюється як дискусійний майданчик для обговорення європейського театрального контексту, а також - увага! - корупції в українській театральній сфері.
Куратор проекту - Уве Гьоссель. Учасники: Юлія Гончар, Павло Юров, Андрій Палатний, Наталія Перчишена та інші.
13 вересня.
* * *
Залишається додати, що це лише вибрані проекти програми ГОГОЛЬFEST-2017. Фестиваль охопить два павільйони візуальної програми на ВДНГ, багато театральних проектів будуть представлені в Довженко-Центрі на Сцені 6.