UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гастролі франківців: усі квитки продано

Цього тижня Національний театр імені І.Франка розпочинає велике гастрольне турне містами Полтава, Харків, Івано-Франківськ.

Автор: Катерина Константинова

У турі задіяні 140 людей, покажуть 24 вистави, передбачається складне транспортування масштабних декорацій.

Приводів до подорожі франківцям не бракує. Гастролі здійснюються в рамках відзначення 100-річчя від дня заснування театру (у вересні театр відкриває 100-й театральний сезон!), а також із нагоди 200-ліття українського професійного театру.

Першим містом, куди цього тижня вирушили франківці, стала Полтава (з 11-го по 26 червня, Полтавський академічний обласний музично-драматичний театр імені М.Гоголя). Саме тут два століття тому було організовано першу професійну трупу, яку очолили Іван Котляревський та Михайло Щепкін. Саме тоді вистави "Наталка Полтавка" і "Москаль-чарівник" відкрили історію нової української драми й нового українського театру.

Потім трупа франківців вирушить до Харкова (з 19-го по 26 червня, Харківський академічний драматичний театр імені Тараса Шевченка). Це місто у творчій біографії театру також особливе: тут після багатьох мандрів Україною театр уперше отримав театральне приміщення, здобув статус Державного і впродовж трьох років, з 1923-го по 1926-й, завойовував свого глядача та викристалізовував свій художній стиль.

І третій пункт подорожі - сцена Івано-Франківського Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка (з 2-го по 9 липня). Тут франківці покажуть гучні вистави, які представляли театральне мистецтво на багатьох фестивалях та форумах.

У гастрольних виставах задіяний сонм зірок-франківців - Наталія Сумська, Анатолій Хостікоєв, Богдан Бенюк, Назар Задніпровський, Олексій Богданович, Євген Нищук, Анжеліка Савченко, Ірина Дорошенко, Остап Ступка, Володимир Коляда, Дмитро Рибалевський, Олександр Форманчук, Олександр Печериця, Андрій Романій, Олена Хохлаткіна, Валерій Дудник, Олег Стальчук, Олексій Пєтухов, Наталія Ярошенко, Дмитро Ступка, Олена Івасіва…

Глядачі побачать "Кайдашеву сім'ю" Нечуя-Левицького, "Річарда ІІІ" і "Коріолан" Шекспіра, "Три товариші" Ремарка, "Моя професія - синьйор з вищого світу" Дж.Скарначчі, Р.Тарабузі, "Дорога Памела" Дж.Патрика, "Незрівнянна" П.Квілтера.

Гастролі відкриє найпопулярніша вистава франківців - "Кайдашева сім'я" (режисер Петро Ільченко, у головній ролі - Наталія Сумська). Ця постановка понад 10 років збирає аншлаги. У відомому сюжеті - вічні як світ проблеми, що стосуються кожного: як навести лад у родині, як знайти спільну мову з дорослими дітьми, як порозумітися з сусідами… Одне слово, все як у житті. Тому "Кайдашева сім'я" у виконанні франківців - класика театрального мистецтва.

А ось шекспірівський "Річард ІІІ" від режисера Автанділа Варсімашвілі - прискіпливе дослідження сутності небезпечних лабіринтів психології самотньої, приниженої людини. Тобто діалектика трансформації страждання у злочини й тиранію. У головній ролі Річарда ІІІ - Богдан Бенюк. Він грає самітника, який позбавлений реальних почуттів, тому починає "забавки", що породжує його хворий мозок. Річард Богдана Бенюка - блискучий лицедій, тонкий психолог, поміркований інтелектуал.

Ще одна гастрольна вистава - "Три товариші" (режисер Юрій Одинокий) сьогодні дуже актуальна. Адже проблеми, які Ремарк порушував у своїх творах на початку ХХ століття - "втраченого покоління", соціальної адаптації молоді, справжньої дружби, - виявляються на часі. У цій постановці важливі кожен персонаж, кожне слово.

А постановка "Моя професія - синьйор з вищого світу" від Анатолія Хостікоєва насичена італійським народним гумором, каскадом карколомних парадоксальних ситуацій, які супроводжують події, що відбуваються в родині Леонідо у виконанні Назара Задніпровського.

Глядачі Харкова побачать комедію з репертуару франківців - "Дорога Памела" (режисер Дмитро Чирипюк). Головна героїня Памела (Олена Хохлаткіна), незважаючи на складні перипетії буття, не втратила віри, - вона відчуває добро й позитив у кожній людині.

Гастролі в Івано-Франківську відкриються музичною виставою "Незрівнянна" (режисер Анатолій Хостікоєв). У ролі Флоренс Фостер Дженкінс - Наталія Сумська. Це історія про фантастичну співачку початку ХХ ст., її світ мистецтва.

Далі - трагедія "Коріолан" від головного режисеру театру Дмитра Богомазова - про злет і падіння давньоримського полководця. Тут і політична драма, і драма сімейних відносин, і внутрішня трагедія Кая Марція, який за бойові звитяги отримав прізвисько Коріолан. У виставі немає нічого зайвого, все підпорядковане гостроті сценічної дії, яка з кожною хвилиною відкриває все нові глибини людської душі.

* * *

- Ці гастролі присвячено 100-річчю театру імені Івана Франка, адже у вересні ми відкриваємо вже 100-й театральний сезон, - розповідає DT.UA заступник генерального директора Іван Миколайович Ожеван. - Ми намагалися скласти гастрольну програму таким чином, щоб була і світова, і українська класика, а також наші прем'єри.

У кожному місті граємо по вісім вистав. Щодо технічних моментів, то тут є складнощі, бо транспортуємо досить масштабні декорації в різні регіони- західний і центральний. По три фури в кожне місто. Тільки технічного персоналу задіяні аж 50 фахівців. Можу сказати приємну новину: у всіх містах ще до початку гастролей - усі квитки продано. Наша цінова політика на гастрольні вистави досить лояльна - від 50 до 300 грн. Витрати на цю поїздку покриються із дохідної частини театру Івана Франка. Але скажу, що без допомоги Мінкульту нам було б важко зрушити з місця таку велику трупу. Ще раніше вийшов Указ президента про відзначення 100-річчя Національного театру імені Івана Франка. У цьому указі було й розпорядження Кабінету міністрів про виділення коштів на проведення гастрольного турне театру по Україні. Ми хотіли долучити до туру й інші міста - Кременчук, Вінницю, Кам'янець-Подільський. У 20-х роках ХІХ століття, коли театр тільки-но був організований, трупа працювала в цих містах також. Але стільки міст за одне літо охопити просто неможливо. Думаю, ці плани ми реалізуємо наступного року, у наш 100-й театральний сезон.

Зараз - лише початок нашого туру, і скажу, що нас дуже тепло прийняв Полтавський театр на чолі з його директором Олексієм Миколайовичем Андрієнком. Це дуже приємно.