Уже вчетверте Франківськ опиниться в епіцентрі Міжнародного фесту (нагадаю, перший такий форум відбувся в травні 2016-го). Цьогоріч "Карпатський простір" також об'єднує в масштабній програмі митців з різних країн світу. Попереду - три дні, вісім локацій, вісімнадцять країн-учасниць. До Франківська крім українських митців приїдуть артисти й колективи з Австрії, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Угорщини і Чехії.
Організатори зазначають, що завдяки цьому форуму Франківськ має потенціал перетворитися на "український Давос". Саме тут елітарний простір для зустрічей політичного істеблішменту, провідних митців України та світу. У фестивалю як і раніше є амбітне завдання - презентувати Франківськ передусім як цілісний потужний інфраструктурний комплекс.
Фестиваль пропонує гостям різні арт-напрями, як-от: сучасне мистецтво, література, кіно, театр, музика, народні мистецтва, а також дитячу програму. Одночасно для дорослих та дітей працюватимуть 14 різних просторів (SPACEs).
Театр: "Москалиця", "Отелло", "Спляча красуня"
Цьогоріч чимало знакових ювілеїв для українського театру: 400 років з дня постановки драми Я.Гаватовича "Трагедія, або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя"; 200 років з моменту виходу прем'єри п'єси І.Котляревського "Наталка Полтавка"; 160 років від дня народження корифея українського побутового театру П.Саксаганського.
Але Theater SPACE акцентує увагу на здобутках сучасного українського театру.
3 травня - авангардна невистава "Що робити в Попасній після 6 вечора". Це вистава від мистецької групи "На лінії вогню" (Театр Сучасного Діалогу, Полтавська філія Суспільної служби України, НЕ ТЕАТР, PostPlayТеатр). Нережисер: Anton Romanov, недраматург: Den Gumenniy.
Цього ж дня - вистава Київського театру драми і комедії на лівому березі Дніпра "Погані дороги" (режисерка Тамара Трунова, п'єса Наталії Ворожбит). Шість історій про життя і війну, про загострені й викривлені війною стосунки жінок і чоловіків.
4 травня - вистава Національного театру оперети "Москалиця" (режисерка Влада Белозоренко) - містична драма на 1 дію за повістю Марії Матіос. Історія про те, як на перехресті між двома світовими війнами і сучасним світом стоїть стара занедбана хатинка, а в ній живе Москалиця. Хтось називає її відьмою, хтось - знахаркою, а хтось - самотньою сиротою…
5 травня - "Отелло/Україна/Facebook" (театр "Золоті Ворота", режисер Стас Жирков).
Цього ж дня - балет "Спляча красуня" від KYIV MODERN-BALLET Theatre і Раду Поклітару.
У рамках "Карпатського простору" також 11 дитячих вистав.
Музика: джаз, тенори, KAZKA
Організатори повідомляють, що головна сцена "Карпатського простору" у центрі міста відкрита для всіх.
На ній щовечора хедлайнери THE HARDKISS, KAZKA, Vanotek&Eneli (місце зустрічі площа Франка о 21:00 з 3 по 5 травня).
Також очікується потужна джаз-програма у палаці Потоцьких. 4 травня - відкриття джазової локації Jazz Space. Буде виступ тріо Наталії Лебедєвої. Наталія - відома джазова піаністка, композиторка, аранжувальнця, бенд-лідерка, викладачка, музична директорка дитячих джазових фестивалів. Тріо Наталії Лебедєвої виступить у складі з Ярославом Товарянським (контрабас) і Ярославом Борисом (барабани). Спеціальний гість проекту - відома джазова співачка Лаура Марті.
4 травня - тріо Алі Джексона в складі з Емануелем Форстером (контрабас) та Андре Да Сільвою (гітара). Як зазначають музичні критики, протягом 20 років Алі Джексон визначав музичний стиль та унікальне звучання оркестру Jazz at Lincoln Center Orchestra (JLCO) - як невід'ємна частина ритм-секції оркестру та всіх гуртів Вінтона Марсаліса. Музика Алі впізнавана своєю самобутністю, потужним свінгом, усебічним знанням стилів та історичних епох, мелодійними та інноваційними соло, характерною властивістю якого є компактність і потужна інтенсивність
5 травня - концерт квартету кларнетистів Woody Black 4. Багата мова джазу є основою їхньої музики, на яку віртуозно накладаються різні стилі. Авторські композиції, свіжі аранжування, експерименти й нотки авангарду, вільні імпровізації та чисте тепле звучання - ось характеристики, які майже 10 років тому поєднали чотирьох випускників Віденського університету музики в унікальний джазовий бенд.
Родзинкою музичної програми фестивалю стане (4 травня) міжнародний концерт "10 тенорів" від Національного театру оперети (диригент-постановник Ігор Ярошенко). Вишукані романтичні твори у виконанні найкращих голосів України та Польщі і композиції, які багато років залишаються найулюбленішими для мільйонів слухачів: 'O sole mio, BОsame mucho, Delilah, Quando, quando, quando, Granada, L'italiano, The Lion King, Volare та інші.
Арт: Марчук, Чепелик, Пашкевич
Що ж до Art SPACE - то це насамперед виставки в ЦСМ, Музеї мистецтв Прикарпаття, Івано-Франківському краєзнавчому музеї та виставкових залах Івано-Франківської організації НСХУ.
Так, у Музеї мистецтв Прикарпаття відбудеться виставка живопису і графіки "Життя і творчість Івана Марчука", "Метафізичний часопростір" - інтерактивний візуальний проект Оксани Чепелик.
В Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбудуться виставки за підтримки багатьох посольств в Україні. Наприклад, виставка художніх фотографій "У скарбниці ЮНЕСКО" (Музей Краківських солевидобувних підприємств "Величка". Посольство Республіки Польща); "Графіка. Руслан Агірба" (Посольство Грузії); виставка живопису Надії Пашкевич (Посольство Білорусії); фотовиставка Саулюса Паукштіса "Образи Вільнюса" (Посольство Литви); проект "Споріднені душі" за участі Національного музею Т.Г.Шевченка (Україна-Іспанія); фотовиставка "Від народного вбрання до сучасного одягу" (Посольство Латвії); виставка CzechImag (Посольство Чеської Республіки).
Ще в рамках Art SPACE (Палац Потоцьких) - пісочні імпровізації за участі студентів Інституту культури Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, учнів Івано-Франківської дитячої художньої школи.
Література: Матіос, Прохасько, Андрухович
Literary SPACE - вільний простір для діалогів із сучасними письменниками про нові/улюблені твори, гендер, страхи суспільства, зміни середовища.
Загальна тема літературної частини фестивалю - "Література і громада: уламки туманного дзеркала".
3 травня в Актовій залі Прикарпатського університету імені Василя Стефаника - зустріч Марії Матіос зі студентами.
4 травня у просторі Promprylad.Renovatio відбудуться такі заходи: зустрічі з публіцистом Володимиром Павлівим, письменником Тарасом Прохаськом, круглий стіл "Травми і страхи суспільства в дзеркалі літератури" за участі Андрія Павлишина (Львів), Володимира Павліва (Львів), Тараса Прохаська (Івано-Франківськ), Володимира Єшкілєва (Івано-Франківськ), Ольги Деркачової (Івано-Франківськ). 5 травня в цьому ж просторі - зустріч із письменницею Йоанною Яґелло (Польща) і перекладачкою Боженою Антоняк (видавництвово "Урбіно"); зустріч із письменником Юрієм Андруховичем; круглий стіл "Сучасна література: втеча від гендеру, втеча від правди" за участі Юрія Андруховича, Йоанни Яґелло (Варшава), Божени Антоняк (Львів), Вікторії Амеліної (Львів), Івана Монолатія (Івано-Франківськ), Христини Сирової (Івано-Франківськ).
Діти: баталії та пристрасті
У рамках фестивалю є й насичена дитяча програма - KIDS SPACE.
Це - open-air ігри, навчання кулінарії, вокалу, гри на інструментах і навіть… побутових предметах. Місце зустрічі: Палац Потоцьких. Як зазначають організатори, мета KIDS SPACE - створити простір, де діти зможуть не тільки розважатися, а й пізнавати навколишній світ через мистецтво.
На дітлахів та їхніх батьків чекають "Кулінарні баталії" - науково-кулінарне шоу, різноманітні майстер-класи на кулінарну тематику. А також справжні баталії від реконструкторів - бої на мечах, майстер-класи з плетіння кольчуги та давньої каліграфії. Будуть і "Музичні пристрасті" - майстер-класи з ді-джеїнгу, вокалу, гри на перкусійних інструментах. А також інтерактивна програма про музику, під час якої діти довідаються про походження музичних інструментів і спробують пограти на побутових предметах.
"Творча феєрія" - це також майстер-класи, але вже зі старовинного танцю, акторської майстерності та сценічної мови, каліграфії, мистецтва театру ляльок тощо.
Ініціатор Міжнародного форуму "Карпатський простір" - Київський національний театр оперети на чолі з Богданом Струтинським. На думку організаторів, Івано-Франківськ, який вважається однією зі знакових культурних столиць України, з кожним роком набуває дедалі більшого міжнародного значення.