У рамках V "Книжкового арсеналу" відбудеться презентація мультимистецького і мультимедійного проекту "Воскресіння Розстріляного Відродження".
Цей проект покликаний воскресити пам'ять про українських поетів і прозаїків, митців, які опинилися під тоталітарним пресом ХХ століття...
Майк Йогансен, Михайль Семенко, Микола Зеров, Микола Хвильовий, Лесь Курбас, Леонід Мосендз, Ґео Шкурупій, Михайло Бойчук, Фавст Лопатинський та інші, інші, інші…
Йдеться про пам'ять-відчуття, про присутність пам'яті у фізичному її втіленні, у постійності, тривалості в часі та бутті. Поширити пам'ять, що вже є в історії, що стала історією, - головне завдання "Воскресіння…" І відбуватиметься це через усі можливі види мистецтва, засоби масової інформації, соціальні мережі, з допомогою "сарафанного радіо" і музики сфер, коли хочете.
Пам'ять та історія - синоніми. Це розумів літературознавець Юрій Лавріненко, упорядник першої антології поезії-прози-драми-есеїв українських письменників та поетів 20-30-х років, виданої 1959 р. Антологію, на пропозицію польського громадського діяча, засновника паризького журналу "Культура" і "режисера польської літератури" Єжи Ґедройця, було названо промовистим і знаковим словосполученням - "Розстріляне відродження".
Розрахований на наступних кілька років, проект "Воскресіння Розстріляного відродження" презентує до цього літа кілька акцій. Офіційно проголошений він буде на прес-конференції перед "Книжковим арсеналом", а потім презентований на самому форумі. Телеканал "Україна" з початку цього року щотижня створює маленькі документально-відтворені фільми про митців Розстріляного відродження; діє сторінка проекту у facebook.com; виходять публікації в газетах та Інтернеті, - про проект говорять.
Наприкінці травня, після Дня Києва, киян чекає акція - "Тиждень Воскресіння Розстріляного Відродження" - кінофестиваль із показом фільмів, створених з участю невдовзі розстріляних та репресованих. Майк Йогансен написав сценарій до "Звенигори" Олександра Довженка, а режисером "Кармелюка" був Фавст Лопатинський, - обох розстріляно 1937 р.
Та фестиваль - це не тільки фільми вже відзняті. Будуть представлені проекти фільмів, готових до виробництва; відбудуться дискусії на теми про Леся Курбаса, про поєднання у 20-30-х роках кіно та театру; про те, як воскресити кіно шляхом екранізацій творів українських письменників, і про те, як це зробити з допомогою телебачення, про що буде проведено майстер-клас, - як адаптувати текст для можливої співпраці з телеканалами.
Проект "Воскресіння Розстріляного Відродження" триватиме включно до кінця 2017-го. За цей період творці проекту хочуть не так "відновити історію", як повернути пам'ять, чи просто - розказати, показати, дати помацати те, що було і що не мусить зникнути.
Ініціатори та творці проекту "Воскресіння Розстріляного Відродження": літературний конкурс "Коронація слова", Міністерство культури, Державне агентство України з питань кіно, Благодійний фонд "Мистецька скарбниця", Департамент культури Києва, компанії Fresh Prodaction, Національна опера України.