UA / RU
Підтримати ZN.ua

Етнічні корені культури у дзеркалі енциклопедії

Чому саме зараз, у другому десятиріччі XXI ст., так гостро постала потреба засвоєння минулого в його культурному й мистецькому аспектах?

Автор: Наталія Жукова

Українська енциклопедія етномистецтвознавства та етнокультурології - п'ятитомник, який на початку 2014 року спільно видали Національна академія мистецтв України, Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв та Інститут культурології НАМ України. На сторінках цієї фундаментальної праці сучасні провідні вчені і практики прагнуть усебічно осмислити такі явища як національна культура і мистецтво та визначити їхню роль і значення в сучасному державотворчому процесі.

Чому саме зараз, у другому десятиріччі XXI ст., так гостро постала потреба засвоєння минулого в його культурному й мистецькому аспектах?

Щоб відповісти на це запитання, мусимо усвідомити, що українське суспільство перебуває на порозі нової епохи, коли взаємонерозуміння центру і периферії (не в географічному, а в соціокультурному сенсі) може бути надзвичайно гострим, бо масова культура спирається на "нашу спадщину", а авангард, як йому і належить, демонстративно від цієї спадщини відсторонюється, взоруючись на інші традиції. Так відбувається, наприклад, у сучасному візуальному мистецтві, бо воно, в широкому значенні, - суть характеристика естетичних потенцій будь-якої творчої діяльності.

Періоди еволюції мистецтва виникають тоді, коли з'являється суспільна потреба в утвердженні нових гуманістичних цінностей, формуванні нових суспільних відносин. Так було в епоху Відродження, Просвітництва (з яким пов'язаний дивовижний злет літератури XIX ст., революційного мистецтва буремних 1920-х), а в наш час - у царині сучасного (контемпорарного) українського мистецтва, твори якого слід розглядати як певну інформаційну систему, зумовлену потребою суспільства в естетичному вихованні та розмаїтті формотворчих змін мистецького руху.

Виходячи з розуміння важливості цих процесів і було ухвалено Закон України "Про культуру" (грудень 2010 р.), урядові постанови про правові засади діяльності в галузі культури, збереження культурної спадщини й культурних цінностей, створення належних умов для творчої діяльності, особливо молодих митців, та пріоритетні програми розвитку театрального, музичного, циркового мистецтва, кінематографа тощо.

В основі змісту Української енциклопедії етномистецтвознавства та етнокультурології - дослідження мистецтвознавців, культурологів, естетиків, істориків, філологів, учених інших галузей вітчизняної гуманітарної науки, підпорядковані об'єктивному висвітленню еволюції української культури і мистецтва, сучасних тенденцій їхнього розвитку.

Вихід у світ цього видання - поза сумнівом, надзвичайно важлива подія в українському мистецтвознавстві, а крім того - яскравий прояв високої громадської активності та національної свідомості вітчизняних науковців, діячів культури і мистецтва.