Український книжковий ринок практично не зростає впродовж багатьох років, констатувала президент Форуму книговидавців Олександра Коваль в інтерв’ю «Дзеркалу тижня». Однією з головних причин цього є політика невмотивованого державного втручання, вважає експерт.
«Ринок розвивається дуже повільно. Вже протягом багатьох років виходить близько 50 млн. книжок на рік, — повідомила президент Форуму книговидавців. — Ледве-ледве зростає кількість назв — зовсім не тими темпами, які хотілося б мати».
При тому, на думку Олександри Коваль, роль держави у розвитку українського книговидавництва є радше негативною. «Треба радіти, що ринок хоч так розвивається — незважаючи на всі зусилля з боку держави припинити навіть це незначне зростання», — відзначила вона.
Діяльність держави у цій сфері мала би зводитися до забезпечення рівних можливостей для всіх суб’єктів книжкового ринку, вважає експерт. Натомість, нагадала вона, державне фінансування розподіляється непрозоро і ставить видавців у нерівні умови.
«Видавці не зацікавлені орієнтуватися на споживчий попит — вони зацікавлені отримати державні гроші за видання книжок, які потім підуть у бібліотеки і, не виключено, там помруть, жодного разу не розгорнуті, — наголосила Олександра Коваль. — Боротьба за споживача перетворюється на боротьбу за увагу чиновника».
На думку президента Форуму книговидавців, державі слід фінансувати інфраструктуру, зокрема, мережу бібліотек, а не видавництво окремих книжок. «Державні кошти мають підтримувати інфраструктуру, йти на створення та реалізацію програми підтримки читання», — переконана Олександра Коваль.
Детальніше читайте в інтерв’ю Катерини Паньо з Олександрою Коваль у свіжому номері «ДТ».