Клоунеса Таміла (японсько-український клоунський проект
«After cloudy company» у рамках фестивалю) |
Авіньйонський театральний фестиваль давно вже став візитною карткою колишньої папської столиці. «Київ травневий» розраховує на подібну долю якщо не в найближчому, то в близькому майбутньому. Що ж, спробуємо наздогнати і перегнати Авіньйон, а заодно й Единбург із Москвою та Петербургом... А поки, у гонитві за авіньйонськими лаврами, Третій міжнародний фестиваль міст-побратимів «Київ травневий» пропонує велику і яскраву програму з прологом, основною частиною й епілогом. Пролог фестивалю «стартував» 12 травня. У галереї «Лавра» почали будувати мандалу тібетські ченці з монастиря Г’юдмед. Долучатися до духовних скарбів Тібету можна цілих чотири дні, поки ченців не змінять інші учасники прологу — КіНетік-театр (Київ) і Satiriko Teatro (Кіпр, Нікозія).
19 травня відбудеться урочисте відкриття фестивалю, під час якого учасники цього майже авіньйонського дійства пройдуть парадом по Хрещатику, де до них звернеться з привітальним словом мер Києва Олександр Омельченко. За всіма прогнозами, ця демонстрація виявиться веселішою за офіціозний Першотравень.
Театр на Таганці — один із цвяхів основної фестивальної програми — на жаль, не покаже цього разу обіцяної прем’єри — булгаківський «Театральний роман». Натомість кияни побачать виставу стару і випробувану — «Майстра і Маргариту». Пояснюється це тим, що «Театральний роман» жодного разу не залишав межі Театру на Таганці — з причин дуже прозаїчних. Декорації задумані Любимовим таким чином, що сцена плавно переходить у глядацький зал, а отже, потрібно демонтувати три перші ряди крісел. На таку жертву зміг піти лише Театр на Таганці. Однак «Театральний роман» кияни, мабуть, побачать, але не в рамках фестивалю: для демонтування партерних крісел потрібен додатковий день, який напруженим фестивальним графіком не передбачено.
Разом із «Театральним романом» глядачі не побачать ще однієї прем’єри — «Марень любові» Російського імперського балету. Але є й надцінне надбання — до Києва все ж таки приїде Марсель Марсо і привезе найбільш популярну і відому свою програму Bip et les Pantomimes de Style. Але досить і того, що метр усе ж з’явиться на київській сцені. Організаційні та фінансові проблеми приїзду Марсо були вирішені частково за рахунок бюджету міста, частково за допомогою фірми «Максана», котрій вдалося відшукати спонсора цих гастролей. Але, головне, у фестивалю з’явився генеральний спонсор — фірма Zepter, а кількість негенеральних спонсорів увесь час зростає.
У 24-сторінковому договорі Марселя Марсо з організаторами його гастролей описані всі подробиці виступу — від того, як має виглядати гримувальна кімната і службові приміщення, до сценічного освітлення і звукового оформлення. Якщо «Києву травневому» вдасться гідно прийняти метра, то до Авіньйона не так уже далеко. Поки ж у фестивалю немає відпрацьованого механізму прийому високих театральних гостей — робота в цьому напрямі лише починається. Будемо сподіватися, що слідом за Марселем Марсо наступний «Київ травневий» ощасливлять й інші зірки, причому не меншої величини. Адже річ не в кількості фестивалів на душу населення, а в їхній якості. Нинішній директор «Києва травневого», народний артист України А.Кужельний мріє про фестивальний вінок Києва, про суцвіття пишних театральних дійств.
Поки фестиваль обіцяє чимало приємних сюрпризів, у числі яких концерт «Золоті голоси італійської опери», японсько-український проект After cloudy company, приїзд Театру на Фонтанці, нарешті, спектаклі, представлені пишним суцвіттям культурних центрів і посольств. Словом, «Київ травневий», підтриманий міською адміністрацією та Міністерством культури України, може з повним правом розраховувати на звання одного із найбільш космополітичних фестивалів столиці.
Епілог «Києва травневого» ознаменується відкриттям Зеленого театру на Петрівській алеї. Остання вистава фестивалю відбудеться 30 травня, і побачити її зможе необмежена кількість глядачів. У програмі вона значиться як «Споглядання київського неба», і тут, мабуть, не обійшлося без Майстра, 110-річчя від дня народження котрого ми відзначаємо нинішнього тижня.