Цього тижня здійснилася головна подія в українському кіно: відбувся підсумковий етап так званих пітчингів. Якщо говорити офіційною мовою, то це другий етап п'ятого конкурсного відбору кінопроектів для формування Програми виробництва і розповсюдження національних фільмів у 2013–2014 рр. А якщо зовсім просто - розподіл коштів на нові фільми. Куратором важливої процедури є Держкіно України.
Відкриті пітчинги - це презентації кінопроектів суворим поціновувачам з експертної комісії. На останньому етапі було розглянуто 36 проектів-заявок. І є надія, що невдовзі найцікавіші ідеї знайдуть своє реальне візуальне творче втілення за фінансової підтримки держави.
Як повідомила DT.UA голова Держкіно України Катерина Копилова, "цього року визначилася важлива тенденція: було представлено багато досить цікавих проектів у ніші дитячого повнометражного художнього кіно. І оскільки наші пріоритети - виховання юного глядача, а також прагнення захопити його нашим вітчизняним кіно, то саме ці проекти розглядалися з особливою увагою". За словами пані Катерини, найвищі оцінки експертів отримали проекти, з якими незабаром запустяться у виробництво наші режисери: "Сторожова застава" Ю.Ковальова, "Казка старого мельника" А.Сейтаблаєва і "Канарка, Пропелер і Хвіст" Н.Кошман.
Ще одна помітна тенденція нещодавніх пітчингів, на думку голови Держкіно, - потенційно цікаві ідеї в ніші авторського кіно. Одна з таких ідей, що вже успішно пройшла через суворе експертне "сито", належить відомому молодому українському режисерові Марині Вроді (володарці "Золотої пальмової гілки" в Каннах за короткометражку "Крос"). Цього року Марина запропонувала свій авторський проект для повнометражного дебюту - фільм "Степне". Участь у ньому візьме й французька сторона. Зараз Марина Врода перебуває у Франції і займається питаннями, пов'язаними із цим проектом.
За підсумками пітчингів-2013 незабаром буде запущено шість дебютних ігрових короткометражок і чотири анімаційні стрічки. "І вже у 2013 р. розпочнеться поетапне фінансування чотирьох-п'яти великих кінопроектів, які пройшли фінальний етап нещодавнього конкурсного відбору", - каже голова Держкіно.
У портфелі відомства кілька важливих кіноініціатив, присвячених 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. "Уже зараз запущено у виробництво фільм Михайла Іллєнка "Толока". В його основі - поетична мініатюра Кобзаря "У тієї Катерини хата на помості". А режисер і сценарист Олександр Денисенко невдовзі реалізує свою ідею, яка перенесе глядача в Середню Азію у важкі роки заслання Тараса Шевченка. Це фільм "Таразі. Прощання з пустелею". До ювілею Тараса Шевченка, який відзначатиме увесь світ, Держкіно і Національний центр Олександра Довженка підготують ексклюзивний пакет відреставрованих та оцифрованих кінострічок, що відображають життя і творчість українського генія: "Сон" В.Денисенка (1964), "Наймичка" І.Молостової та В. Лапокниша (1963), "Тарас Шевченко" П.Чардиніна (1926) і "Тарас Шевченко" І.Савченка (1951).
На запитання DT.UA, яку активність та ефективність проявили на недавніх пітчингах державні кіностудії, голова Держкіно відповіла дипломатично: "На жаль, наші державні студії поки що не стали креативними лідерами в цьому напрямі. Більшу активність сьогодні проявляють якраз незалежні продакшн-компанії, що пояснюється їхнім сучасним менеджментом і знанням законів сучасного кіноринку. На багатьох державних кіностудіях, на жаль, не можуть навіть належно оформити презентаційні пакети проектів, пропонованих на розгляд експертній комісії".