Відтепер Київ може пишатися не тільки тим, що тут Михаїл Булгаков народився, а й тим, що видатному письменникові тут уперше встановлено пам’ятник. Бронзовий монумент автора «Днів Турбіних» було відкрито на столичному Андріївському узвозі, поруч із будинком-музеєм Булгакова, де й відбувалися події, змальовані у п’єсі.
Ідею увічнити пам’ять Михаїла Булгакова у місті, де він народився, навчався і працював, виношували давно. Спочатку, не без складнощів, було відкрито музей. Пізніше на ньому тихо й непомітно, без урочистостей і помпи з’явилася меморіальна дошка.
Спершу планували відлити скульптуру письменника у повний зріст. Пізніше — зобразити в русі біля Андріївської церкви. Врешті-решт скульптор Микола Рапай зупинився на сидячій фігурі. Можливо, далася взнаки недавня столична традиція «садити» видатних осіб на постаменти. А, може, скульптор передчував, що багато відвідувачів Андріївського узвозу захочуть із Булгаковим сфотографуватися. Для цього на бронзовій лавочці поруч із письменником є місце.
…Відкриття будинку-музею не обійшлося без знамення: у кульмінаційний момент несподівано, як то кажуть, серед ясного неба, пролунав грім. Природа подарувала несподіванку і під час установлення пам’ятника. День тоді був похмурий, дощило. Та коли кран підняв бронзову скульптуру, і вона зависла безпосередньо над місцем установлення, хмари раптом розступилися, і пам’ятник осяяло сонце. Так, у яскравих променях Михаїл Булгаков і знайшов місце у невеликому палісадничку між двома старовинними будиночками.
Пам’ятник органічно вписався у ландшафт вулиці — наче стояв тут завжди. Присутні відзначали хіба, що він трохи замалий. Проте кожен, хто сяде на лавочку поруч із геніальним письменником, почуватиметься не меншим за нього.
У роботі над образом Микола Рапай використав усі наявні матеріали фондів музею письменника, зокрема й посмертну маску. Скульптура зображує Булгакова уже пізнішого, московського періоду життя. Пам’ятник виготовлено і встановлено виключно на меценатські кошти, про що свідчить напис на граніті постаменту.