UA / RU
Підтримати ZN.ua

«БРИГАНТИНА» РОЗПРАВЛЯЄ ВІТРИЛА, АБО СІМ ДНІВ, ЩО ПОТРЯСЛИ БЕРДЯНСЬК

У кожної людини є мрія. Більшість із нас колись мріяли стати кіноакторами. І, звісно ж, побачити улюблених артистів «живцем»...

Автор: Ольга Суржик

Та й, дійсно, усі вони були незабутніми. Чого лише вартий перший і єдиний сольний концерт Миколи Караченцова, родзинкою якого стали незабутня «Дивная Диана» (пісня з кінофільму «Собака на сіні») і віртуозне виконання чечітки.

— Увага глядачів, яку вони подарували на зустрічах із нами, незабутня, — сказала на одному із концертів Зінаїда Кирієнко. — Повірте, це величезний допінг. Я знову літаю. Чудово, що ми пам’ятаємо один одного.

А М.Караченцов, нова акторська робота якого була представлена у фільмі з інтригуючою назвою «Левова частка» (реж. Олександр Муратов) — «міському вестерні» або казці-притчі про сьогодення із метафоричним фіналом — зазначив ось що:

— Кожна робота для актора — це іспит. А на фестивалі іспит подвійно.

Тому кожен актор прагнув продемонструвати усі свої таланти. Так, «мсьє Тисяча Вольт» Андрій Анкудінов чудово співав французькою; Олександр П’ятков, котрий знявся більш ніж у 150 кінокартинах (а зараз директор американського телеканалу), веселив публіку анекдотами і освідчувався їй у любові італійською. А от Едуард Реджепов привіз із собою зі спекотного і сонячного Туркменістану величезне «салям алейкум» і пісню «із глибоко філософським змістом» на східний мотив «Комар летів туди-сюди, туди-сюди летів комар». Пісня виявилася дуже актуальною, оскільки комарі були явним недоліком заходу, буквально поїдаючи глядачів. Тож всякий раз, немов шаман, аби розігнати цю погань, на сцену викликався пречудовий нащадок Ходжі Насреддіна.

До речі, про шамана. Його роль у фільмі «Таємниця Чінгісхана» зіграв своєрідний і талановитий актор Сергій Марченко, котрий не розставався з оригінальним інструментом австралійських аборигенів діджаріду, що нагадував закарпатську трембіту. На цьому древньому прообразі духового інструмента із загадковим звучанням артист виконував уривок зі свого музичного триптиха «Мантра».

Неперевершеними були виступи унікального танцюриста, «гутаперчевої людини» або «людини-змії», лауреата численних міжнародних конкурсів Руслана Сантаха, для якого не існує простір і, судячи з усього, сила тяжіння.

Сімейний дует Ольги Сумської та Віталія Борисюка, Наталія Сумська і Руслана Писанка, Раїса Недашківська й улюблений актор наших телесеріалів Володимир Горянський, а також завсідники «Золотого гусака» доводили публіку до екстазу. Молоді таланти — Ірина Мельник, Олег Савкін, Георгій Хостікоєв (син народного артиста України Анатолія Хостікоєва), котрий дебютував у фільмі «Атлантида», були зустрінуті з не меншим інтересом, але вже в кінозалах. Порадувала новою програмою співачка Ірина Сказіна.

Саме на кінофорумі «Бригантина» торік був заснований приз в пам’ять про Миколу Єрьоменка. Цього року нагороду здобув Владислав Галкін (премія за кращу чоловічу роль у к/ф «У серпні 44-го»).

Переходячи до номінацій, слід зазначити, що журі досить швидко дійшло консенсусу, бачачи «желанную звездочку в небе, имя которой вера, надежда, любовь».

Отже, диплом «Надія «Бригантини» здобула молода акторка Віра Полякова (Білорусь, к/ф «Ескіз на моніторі»), «За образотворче рішення» — реж. Ярослав Лупій (Україна, к/ф «На полі крові»). Диплому визнані гідними також Олександр Лугарьов і Костянтин Шевельов (Україна), автори романсу «Молитва» (Росія, к/ф «Сміттяр»). Спеціальний приз за найкращу музику (к/ф «Шум вітру») здобув композитор Юхим Гофман. У номінації «Найкращий дебют» було відзначено Кирила Малова (Росія, к/ф «Займемося любов’ю»), «Найкраща чоловіча епізодична роль» — Георгій Хостікоєв (Україна, к/ф «Атлантида»), «Найкраща жіноча епізодична роль» — Галина Федорова (Білорусь, к/ф «Свіжина із салютом»). Приз за найкращу чоловічу роль другого плану здобув Сергій Баталов (Росія,
к/ф «Під полярною зіркою»), за найкращу жіночу роль другого плану — Алла Сергійко (Україна, к/ф «Шум вітру»).

А ось приз за найкращу чоловічу роль першого плану довелося розділити між Юрієм Бєляєвим і Миколою Караченцовим (Росія, к/ф «Левова частка»). Актори і на сцену вийшли, обійнявшись. «Найкраща жіноча роль першого плану» дісталася Чулпан Хаматовій за неперевершену гру в тому ж фільмі. У номінації «Найкраща операторська робота» було відзначено Богдана Вержбицького (Україна, к/ф «Шум вітру»), «Найкраща режисерська робота» — Денис Євстигнєєв (Росія, «Займемося любов’ю»).

І — завмріть! — «Найкращий кінофільм» V ювілейного МКФ «Бригантина» — «Займемося любов’ю». Молодий і талановитий Андрій Новиков, котрий зіграв у цьому фільмі роль другого плану, визнаний гідним призу «Глядацькі симпатії». (До речі, цей фільм і роль, зокрема, посіли перше місце на «Кінотаврі» у м.Сочі).

Приз «За видатний внесок у мистецтво кінематографу» здобула Зінаїда Кирієнко. Були відзначені пам’ятними нагородами фестивалю Віктор Степанов («За відродження фестивального руху») і Георгій Жженов, який пообіцяв привезти на наступний кінофорум усіх своїх онуків. Адже він, за словами знаменитого дідуся, «заповнив його тіло і душу», тому актор віддає перевагу йому перед усіма іншими фестивалями.

Не можна не згадати людей, котрі самовіддано працювали за лаштунками. Так, директор кінотеатру «Юність», що вісім років знаходився в оренді, і єдиний (із п’ятьох) уцілів у місті, Валентина Тарасенко зі сльозами на очах дякувала організаторам фестивалю.

— Ми боїмося зими, бо немає опалення, боїмося дощу, бо тече дах. Але нам радісно. Адже дуже давно не було таких черг у наш кінотеатр.

Чому ж їм не бути? Адже фільми найкращі, а ціни найнижчі — усього 3 гривні за квиток. Тоді як у споруджуваного потужного конкурента кінотеатру «Космос» (вочевидь, не стільки для глядача, скільки для потреб фестивалю) ціни передбачаються вдесятеро більші. Будемо сподіватися, що в гонитві за «євростандартами», не втратять найголовніше — глядача. Адже, як сказав Андрій Анкудінов, майбутнє кіно — не за технічним, голографічним чи віртуальним кінематографом, а за кінематографом, який іде від душі, від самісінького «сонячного сплетіння» — центру нервів». Хай буде так!

Сьогодні «Бригантина» уже довела своє право на вихід у відкрите фестивальне море. Десятки тисяч кіноглядачів регіону чекають чергового свята кіно, а кінематографісти готуються до нього, як до серйозного професійного огляду.