UA / RU
Підтримати ZN.ua

БОГ — НІЖИНСЬКИЙ

11 березня в Національній опері України відбудеться Перший Міжнародний фестиваль танцю імені Вацлава Ніжинського, організований Центром сучасної хореографії...

Автор: Ольга Стельмашевска

11 березня в Національній опері України відбудеться Перший Міжнародний фестиваль танцю імені Вацлава Ніжинського, організований Центром сучасної хореографії.

«...Багато легенд існує у світі про великих і знаменитих. Одна з них майже сто років збурює уми не лише професіоналів і любителів балету, а навіть людей, не причетних до балету. Це міф про Вацлава Ніжинського — «бога танцю», «першого танцівника світу і прем’єра «Російських сезонів» у Парижі», генія та страждальця. Його дивовижна особистість завжди викликала цікавість і привертала увагу. Про нього пишуть романи, повісті, дослідження, п’єси. Знімаються художні фільми й телепередачі, ставляться драматичні та балетні спектаклі, присвячені, правда, не так його творчості, як трагічній долі...» Так починається передмова до вперше виданого (2000 року) в повному обсязі російською мовою знаменитого щоденника Вацлава Ніжинського «Чувство».

Ніби почувши ці слова, Київ — батьківщина Ніжинського— нарешті вирішив повернути це ім’я до лав своїх знаменитих співвітчизників. Адже організація фестивалю передбачає не лише видовище, а й знайомство з невідомими чи маловідомими сторінками життя і творчості цієї унікальної людини. Так уже сталося з людиною щасливішої долі, але менш міфологізованою — Сергієм Лифарем, про якого в Україні й Києві не знає, мабуть, тільки сліпий і глухий. Можливо, з фестивалем відкриється цілий історичний і культурний пласт щодо Вацлава Ніжинського, його не менше знаменитої сестри — Броніслави і всього київського періоду їхнього життя, їхнього тутешнього оточення...

У фестивалі, на якому вручатимуться призи танцівникам, хореографам і організаціям, що підтримують розвиток сучасного балету, візьмуть участь цікаві, талановиті, різнопланові видатні служителі Терпсихори: солісти варшавської «The Grand Theater — National Opera» (Польща) Slawomir Wozniak, Lukasz Gru-ziel, Dominika Krysztoforska & Karolina Jupowicz, із балетом, присвяченим Вацлаву Ніжинському, на музику Дебюссі; солісти «Гранд-опера» з Франції; солісти Інтернаціонального театру «Синопіа» — Етьєн Фрей (Швейцарія), Люсі Найтінгал (Великобританія), Роберт Рассел (США), із Югославії — відома європейська танцівниця Адріана Ая Янг, з Ізраїлю — солісти Єрусалимської академії музики й тан-цю, з Росії — солісти Великого театру, з Німеччини — найкращий дует Європи, солісти Дрезденської опери — Володимир Дерев’янко й Олена Горбач, а також соліст Лондонського «Ковент-Гардена» Іван Путров.

До речі, цю видатну для України подію поспішив відзначити у своїх привітаннях фестивалю директор балету «Гранд-Опера» у Парижі Бріджит Лефевр. А президент Міжнародного театру танцю при ЮНЕСКО Ал-кіс Раскіс поздоровив і Центр сучасної хореографії, очолюваний Олегом Калишенком, із прийняттям у підвідомчу йому організацію дійсним членом.

У світі є безліч премій, конкурсів і фестивалів імені Вацлава Ніжинського. Але київський має стати особливим, бо тут народився «Бог танцю», провів дев’ять років свого життя, тут виступали його батьки, тут сестра Броніслава навчала молодь за його новою системою, тут коріння, тут джерела. Відомо, що Лифар виїжджав із Києва навіть без натяку на блискуче майбутнє. А Ніжинський з раннього дитинства був покликаний служити мистецтву танцю, щоб перетворитися, виїхавши з Росії, на першу міжнародну зірку ХХ століття!

Можливо, цей фестиваль стане престижним і відомим у світі. Тим паче що існує задум організувати й конкурс імені Ніжинського. Про те, наскільки важливий цей факт для репутації Києва й України як європейської держави, годі й казати. Слава Богу, це розуміють люди, котрі підтримують проект із самого початку: Посольство Держави Ізраїль в Україні, Посольство Союзної Республіки Югославії в Україні, Польський інститут в Україні, Французький культурний центр. А також генеральний партнер фестивалю — Фонд «Про Гельвеція Україна» (Швейцарія) та компанія «Оріфлейм». Партнери — Київський завод шампанських вин «Столичний», компанія Up Star Continental, «Інерлекс».