«Подаруй бібліотеці книгу!» — таку акцію ініціювали працівники Білоцерківської бібліотечної системи. На цей крок вони зважилися не від гарного життя. За останні 10 років книжковий фонд зменшився на 18 тисяч примірників, у результаті сьогодні на кожного зареєстрованого в ЦБ читача припадає… по п’ять книг! Якщо процес і далі рухатиметься такими ж темпами, може статися, що незабаром читати буде нічого…
Варто віддати належне жителям міста: вони відгукнулися на заклик бібліотекарів і понесли сюди літературу з домашніх зібрань. Допомагали люди різного віку — як школярі, так і пенсіонери, дарували від щирого серця, не вимагаючи віддяки. Загалом за час акції до бібліотеки надійшло книг приблизно на 200 гривень. Звісно, ця цифра не може кардинально поліпшити ситуацію. Проте співробітники вдячні читачам. До речі, багато років тому в Білій Церкві вже відбувалася подібна акція. У повоєнні 40-і роки, коли в країні панували розруха і голод, бібліотека теж зверталася до городян із проханням поповнити фонд зі своїх особистих книг. Тоді ніхто й не уявляв, що кризова ситуація повториться майже через півстоліття.
Як і більшість установ культури, Білоцерківська ЦБ фінансується місцевим бюджетом за залишковим принципом. Грошей вистачає лише на більш ніж скромну зарплату службовцям. А от коштів на поповнення і реставрацію фондів бібліотека не бачила з радянських часів.
— З міського бюджету нам виділяються лише кошти на підписку періодичних видань — близько 300 примірників газет і журналів. А от книжкові надходження становили минулого року лише 2% від загального фонду (65 тис. примірників), — нарікає завідувачка Центральної міської бібліотеки Білої Церкви Людмила Чупак. — Ми вже кілька років дзвонимо у всі дзвони, зверталися і до депутатів, і до міської адміністрації, але спонсорів поки що не знайшлося. Тому нам доводиться шукати власні шляхи виходу з кризи. Наприклад, запровадили щорічні абонементні внески, організували читацький клуб «Фортуна», де за певну плату можна читати гостродефіцитну літературу. Минулого року вдалося заробити трохи більш як чотири тисячі гривень, які було повністю витрачено на поповнення фонду. Підтримують колеги: обласна бібліотека нещодавно подарувала нам книг майже на три тисячі гривень. І все-таки цих зусиль явно недостатньо для нормального функціонування культурної установи. В усьому світі ситуація вважається критичною, якщо книжковий фонд щороку оновлюється менш як на 10%. Наш показник — лише 3,3%! Міркуйте самі, наскільки серйозними є наші проблеми.
Найпарадоксальнішим є те, що кількість читачів анітрохи не зменшилася за останні роки. Правду кажуть: скрутні часи роблять нас більш начитаними.
Сьогодні в Білій Церкві діють 16 вузів (включаючи філії столичних) і п’ять ПТУ, одне з яких — теж вище. За статистикою, на кожні 10 тисяч населення припадає 646 студентів. Цей показник вищий, ніж у середньому по країні. Саме учнівська молодь — старшокласники, студенти — є найчисленнішою категорією читачів. Тому бібліотека вважає за пріоритетний обов’язок укомплектувати фонди необхідною навчальною літературою. Із цим, на щастя, проблем поки що немає.
Друга за кількістю категорія читачів — службовці, люди, старші за 30 років. У них користуються попитом довідники, словники, енциклопедії, різноманітні посібники. Пояснюється це тим, що нині багато хто прагне підвищувати свою кваліфікацію, здобувати додаткові знання. Вони цікавляться змінами в законодавстві, новинками науки, медицини.
На третьому місці — пенсіонери. У них більш традиційні смаки: із задоволенням перечитують класику, історичну літературу, документальну публіцистику та мемуари. А загалом за рейтингом популярності смаки розподіляються так: перше місце стабільно посідає детектив, яким зачитуються усі від малого до старого, на другому — психологічні романи, на третьому — пригодницька література. Інтерес до детективів починається вже у віці 12—13 років. Лише ті, кому за 40, надають перевагу психологічним романам. На думку фахівців, зростання популярності гостросюжетної літератури, зокрема й детективу, зумовлене насамперед зростанням мобільності життя, інформаційного потоку та соціальної невизначеності. Це посилює внутрішнє психологічне напруження особистості, збільшує ступінь стресового ризику, тому люди шукають компенсатор, здатний зняти цю напругу. Багато читачів відзначають, що дотепний детектив або цікавий, захоплюючий роман сприяє зняттю психологічної напруги. До речі, інтерес до гарної книги є однаковою мірою високим у чоловіків і жінок, а також у різних соціально-фахових груп. Водночас сучасні читачі стали більш вимогливими, перебірливими. Минули часи, коли вони «ковтали» все підряд. Сьогодні багатьох дратує наявність великої кількості посередньої белетристики з банальними сюжетами, розв’язкою, яку легко передбачити, примітивними персонажами.
— Люди тягнуться до якісної, цікавої художньої прози. Бібліотекарям хотілося б підтримати їх у цьому прагненні, та це не завжди в наших силах, — продовжує Людмила Чупак. — Приміром, нині найбільшим попитом користується сучасна література, як вітчизняна, так і закордонна. Та саме вона в найгострішому дефіциті. Багато видань доводиться одержувати лише в одному-двох примірниках, а цього страшенно мало для нашого міста. Тому зараз, як і за часів застою, за багатьма книгами читачі записуються у чергу. Тоді гарну літературу важко було знайти, бо її мало видавали. Нині можна купити практично все, що завгодно, але ціни є абсолютно непідйомними для бюджетної організації. Украй необхідні довідники, словники, енциклопедії і загальні, і галузеві. Багатьом виданням уже по 30—40 років. А книги ж не можуть зберігатися вічно, вони старіють. Намагаємося їх ремонтувати — постійно підклеюємо, підшиваємо. Та рано чи пізно доведеться списувати те, що вже неможливо дати в руки відвідувачам. І що тоді?