UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бабусі-партизанки: зустрічі у Могилянці

У Культурно-мистецькому центрі Києво-Могилянської академії невдовзі буде розгорнуто панораму сучасного документального кіно. Проект так і називається – фестиваль документального кіно Ukraine: International Documentary Festival, 2015. Програма триватиме з 17 по 24 квітня. Тема фестивалю - досвід змін, особистих та суспільних.

Автор: Леся Ільєнко

У Культурно-мистецькому центрі Києво-Могилянської академії невдовзі буде розгорнуто панораму сучасного документального кіно. Проект так і називається – фестиваль документального кіно Ukraine: International Documentary Festival, 2015. Програма триватиме з 17 по 24 квітня. Тема фестивалю - досвід змін, особистих та суспільних. Програма висвітлює нові підходи до критичних ситуацій, реформи та пошук вдалих рішень у суспільному житті країн, досвід розвитку і достойного життя в неідеальних умовах.

22 фільми програми відібрані з-поміж стрічок фестивалю IDFA (Amsterdam).
13 фільмів - прем'єри 2014 р. У фестивалі беруть учать фільми з Нідерландів, Естонії, Канади, Фінляндії, Данії, Швейцарії, Франції, Мадагаскару, Нової Зеландії.

Спеціальна програма – фільми з Нідерландів про події у пострадянських країнах. Проект передбачає чотири частини.

У першій презентовані фільми з різних країн світу – про досвід змін та досвід нових рішень у критичних ситуаціях. Це переважно прем'єри 2014 р. Цей блок фестивалю, наприклад, покаже фільм Іке Бертелз "Бабусі-партизанки". Героїні стрічки у постійній боротьбі за свободу Мозамбіку. Минає час, вони старіють. Але не втомлюються шукати відповідь на запитання: чи допомогли їхні революційні прагнення змінити країну, сформувати нове суспільство, чи можна зберегти патріотизм у часи глобалізації?

Ще один фільм про жіночу долю – "Бути разом з президентом": його героїня Сандра Рулофс, дружина Міхеїла Саакашвілі. Вона була поруч з чоловіком і під час перемоги у Революції Троянд 2003, і під час його поразок через 10 років. Колишня перша леді Грузії тепер мешкає з дітьми в Нідерландах, працює у сфері охорони здоров'я, опікується роботою власного фонду.

Ще одна стрічка з цього ж блоку – "Пікадори". У центрі уваги четверо бразильців із Сан-Паулу. Вони піднімаються на багатоповерхові будинки, лишаючи там помітні графіті-тексти, які критикують суспільство. У стрічці є спроба розібратися, хто ж ці люди – анархісти, злодії, митці. Але очевидно одне – бразильці намагаються залишити свій слід у цьому світі, розбурхати його совість, свідомість.

А ось інша документальна стрічка перенесе глядачів на Мадагаскар, це фільм "Малагазійський шлях". Про те, як фінансова криза не може зруйнувати духовних засад суспільства, а місцеві жителі кажуть: "Сміливо дивись в обличчя найгіршому, тоді найкраще прийде до тебе".

Друга частина фестивалю, на думку організаторів форуму, має розкрити тему гідності та куражу за будь-яких обставин. У програмі фільми-прем'єри минулого року. Серед таких – "Вставати вночі" Стюарта Едвардза. Жінка на ймення Кріззі навіть у 95 років зустрічається з чоловіком, якому вже 91, але вони знаходять спільні радощі життя, кохання не має вікових обмежень. Фільм Бруна Еванса "Хіп Хоп-ерація" розповідає про мешканців Нової Зеландії, які готуються до світового чемпіонату з хіп-хопу в Лас-Вегасі. Найстаршому з них – 96…

Третя частина проекту – про мистецтво та культуру. Це також фільми-прем'єри минулого року. Фільм Хедді Хонігманн "50 концертів навколо світу", а також стрічка Фредеріка Вайсмана "Національна галерея".

І, нарешті, четверта частина фестивалю – фільми про життя пострадянських країн. Цей блок презентує фільм "Соціалізм-крадій" режисера Манфреда Вайноківі. Він – про Естонію, що колись була однією з республік Радянського Союзу. Жителі країни розповідають про драматичні сторінки своєї історії, про часи незалежності.

Вхід на всі кінопокази фестивалю – вільний.