UA / RU
Підтримати ZN.ua

15 років гармонії родинного співу

Творити життя, як пісню, об’єднуючи в мелодійному акорді люблячі серця друзів, однодумців і колег — це справжнє мистецтво, яке вже п’ятнадцять років плекають у клубі «Співуча родина»...

Автор: Леся Ільєнко

Творити життя, як пісню, об’єднуючи в мелодійному акорді люблячі серця друзів, однодумців і колег — це справжнє мистецтво, яке вже п’ятнадцять років плекають у клубі «Співуча родина».

Народження цієї великої творчої родини відбулося у 1994 році після проведення в Києві однойменного пісенного конкурсу, присвяченого Міжнародному року сім’ї. Відтоді у міському Будинку вчителя щомісяця проходять засідання клубу.

Знаково те, що творчий сезон «Співуча родина» розпочинає щорічно 30 вересня — у день Віри, Надії, Любові та Софії. Цього ж дня відбувається вручення премії «За прагнення до милосердя», заснованої спільно з «ДТ».

Через декілька років після заснування «Співучої родини» в ній виокремився клуб любителів романсу. Один із результатів його діяльності — видання унікальної книжки «Русский романс на рубеже веков».

За роки свого існування клуб випустив шість аудіоальбомів, провів понад двісті мистецько-просвітницьких програм. Жодна з них не повторювалася, хоча неодмінно мала продовження.

Серед таких «тривалих у часі» — проект «Дорога до батьківської хати», що передбачає виїзд із концертами-зустрічами до сіл та міст України, в яких творилися державна культура й історія. Завдяки йому відкривається і розвивається культурна провінція, що нею найчастіше нехтують у столиці.

Традиційний цикл «Різдвяні зустрічі» у рамках концертної програми збирає хорові колективи різних релігійних конфесій. У попередньому творчому сезоні вечір був присвячений 100-літтю композитора і священика Кирила Стеценка.

У «Співучій родині» лунають романси й класична музика, джаз і народні пісні. На сцені виступають хорові колективи та сольні виконавці. Тут відбулося становлення творчого дуету сестер Галини і Людмили Турчак, народився дует Сергія Мороза та Ігоря Якубовського. Найстарішому членові клубу — лауреатові численних пісенних конкурсів Віктору Михайловичу Болтрику — понад 80 років.

Дбайливою «матір’ю» та мудрою берегинею мистецької родини є Галина Лактіонова — доктор педагогічних і кандидат філософських наук. Талановита жінка, яка силою своєї особистості змогла згуртувати творчі начала українських родин, долучити їх до народних витоків пісенної культури.

— Характерна прикмета «Співучої родини» — те, що в ній немає чіткого поділу на глядача в залі і виконавця на сцені, — пояснює Галина Михайлівна. — Бо вже наступного дня вони можуть помінятися місцями. Філософія клубу — в демонструванні, пропагуванні на конкретних прикладах творчого ставлення до життя, об’єднання людей, котрі поділяють цінності життєтворчості.

«Співуча родина» — це самодіяльність у прямому значенні цього слова: творити самому, але для всіх, робити власне надбанням кожного, спонукаючи й інших до творення. Це не просто місце зібрання людей з однаковими захопленнями — це самобутній культурний простір, звернений до національного минулого і до майбутнього, в якому вже чути відголоси української пісні.

Тут знаходять собі прихисток шукачі живого мистецтва. Сюди приходять ті, хто не має, хоч як по-банальному сумно це звучить, фінансової можливості відвідувати концерти на великих сценах столиці. Бо, незважаючи на всілякі економічні труднощі, клуб проводить свої заходи безкоштовно.

— Головне завдання клубу — зберегти той культурний спадок, що ми маємо, і передати його наступним поколінням, — каже Любов Лавріненко, яка пліч-о-пліч із Лактіоновою народжувала і виховувала мистецьку сім’ю. — Тому одним із постійних проектів клубу є програма «Діти «Співучої родини».

Безперечно, існування творчого колективу — сам собою важливий факт. А коли, натхненні від нього, виникають нові, утворюючи суцвіття талантів, — поява першого усвідомлюється як ще вагоміша. Так сталося і зі «Співучою родиною». У своєму культурному середовищі вона вже не одна. За її прикладом створено клуб «Світлина» при Спілці жінок України, клуб авторської пісні Аркадія Голубницького на базі будинку культури «Росток». Організував свій клуб і Костянтин Чеченя — керівник сімейного гурту старовинної музики, що став переможцем Першого Всеукраїнського конкурсу «Співуча родина». Тепер він керує ансамблем старовинної музики «Бароко», очолює українську асоціацію гітаристів, проводить конкурси та фестивалі.

Отже, співуче родинне коло продовжує розширюватися, об’єднуючи батьків, дітей та ону­ків у творчому пошуку на основі спільних духовних цінностей: краси, любові та віри. Зокрема і в те, що невдовзі вся Україна стане єдиним, гармонійним та багатоголосим хором.

P. S. Ювілейний вечір клубу «15 миттєвостей «Співучої родини» відбудеться 27 квітня о 18 годині у кіноконцертній залі Ки­ївського міського Будинку вчителя.