Генеральна прокуратура Україна не виявила фактів використання правоохоронцями методів тиску і залякування громадян, про що раніше у своєму зверненні стверджував екс-президент України Леонід Кравчук.
Про це повідомила прес-служба ГПУ у п'ятницю, 30 липня.
За її даними, співробітниками генпрокуратури було проведено перевірку звернення першого президента Леоніда Кравчука щодо ситуації навколо затримання СБУ екс-керівника Державної митної служби Анатолія Макаренка і екс-заступника керівника «Нафтогазу» Ігоря Діденка.
«За результатами перевірки, порушень чинного законодавства, які б свідчили про наведене у зверненні "втягування правоохоронних органів у політичні процеси, використання ними методів тиску на людей, залякування громадян України" не встановлено», - відзначили у прес-службі.
У ГПУ стверджують, що затримання Макаренка і Діденка відбувалося з дотриманням встановленого кримінально-процесуального порядку і з дотриманням вимог Кримінально-процесуального кодексу, згідно з якими перевірка законності їхнього затримання проведена судом.
Як відзначили у генпрокуратурі, оскільки Діденко користувався послугами охоронців, «які силовим шляхом могли протидіяти виконанню відповідної постанови суду для вирішення питання про зміну запобіжного заходу, із санкції керівництва СБУ були залучені представники Центру спеціальних операцій "А" СБУ».
У ГПУ при цьому відзначили, що спеціальні засоби і заходи, а також силовий фізичний вплив не застосовувалися.
Генпрокуратура також нагадала, що із заявою стосовно затримання Макаренка і Діденка до президента також звернулися патріарх Київський Філарет і настоятель Української автокефальної православної церкви Мефодій щодо зміни обраних судом запобіжних заходів і звільнення з-під варти обвинувачуваних.
«На їхнє звернення дано відповідь, що за результатами розгляду аналогічних клопотань захисників винесено судові рішення, які підлягають безумовному виконанню, а нових підстав для зміни вибраних заходів у матеріалах кримінальної справи не міститься», - йдеться у повідомленні.
Звернення Кравчука
Нагадаємо, Леонід Кравчук 19 липня звернувся до голови держави Віктора Януковича із закликом не допустити перетворення правоохоронних органів і спеціальних служб на «інструменти політичної гри».
Як зазначив екс-президент, «все більш рельєфно проступає загроза втягування цих структур, які за визначенням мають стояти на сторожі права, свобод людини і національних інтересів, у непрозорі і в стратегічному плані шкідливі процеси».
Зокрема, він вважає, що рішення про затримання СБУ за так званою «стокгольмською справою» колишнього керівника Держмитслужби Анатолія Макаренка, а потім - колишнього заступника керівника «Нафтогазу» Ігоря Діденка виглядають як надмірні дії, в яких не було потреби в інтересах розслідування відповідних справ .
Міжнародний арбітражний трибунал Стокгольма 8 червня зобов'язав НАК «Нафтогаз України» повернути «РосУкрЕнерго» 11 млрд куб. м газу, а також виплатити компанії встановлений контрактом штраф у товарній формі в розмірі 1,1 млрд куб. м газу. Окрім того, суд зобов'язав «Нафтогаз» заплатити «РосУкрЕнерго» 197 млн дол за порушення контракту.
Пізніше СБУ порушило справу за фактом нанесення збитків державі Україна у зв'язку з рішенням Стокгольмського арбітражу. Головними фігурантами справи стали перший заступник голови НАК «Нафтогаз» Ігор Діденко і екс-голова Держмитниці Макаренко. Обидва зараз знаходяться під арештом.
Як повідомляло «Дзеркало тижня» із посиланням на юридичний аналіз рішення Стокгольмського арбітражу, правомірність чи неправомірність дій «Нафтогазу» з відбору 11 млрд. кубометрів газу залишається до кінця не з'ясованою, а рішення арбітражу носить обмежений характер.