Wikileaks: Баку звинувачував ВР у розкраданні нафти
Ще за півтора року до катастрофічного витоку нафти в Мексиканській затоці аналогічна аварія сталася на газовому родовищі, яке компанія ВР розробляла в Азербайджані, повідомляється у черговій порції конфіденційних документів з американської диппошти, які газета Guardian отримала від сайту WikiLeaks.
Ще за півтора року до катастрофічного витоку нафти в Мексиканській затоці аналогічна аварія сталася на газовому родовищі, яке компанія ВР розробляла в Азербайджані, повідомляється у черговій порції конфіденційних документів з американської диппошти, які газета Guardian отримала від сайту WikiLeaks.Окрім того, йдеться в опублікованому посланні, вище азербайджанське керівництво звинувачувало ВР у розкраданні нафти на мільярди доларів.
"Із телеграм посольства США випливає, що ще за півтора року до катастрофи [нафтової платформи] в Мексиканській затоці дуже схожий гігантський витік - про нього майже не повідомлялося - стався на газовому родовищі в Азербайджані, яке розробляла британська корпорація", - пише газета.
На свердловині стався неконтрольований викид. Масштаби події були величезні, і компанії пощастило, що газ не загорівся і що вона встигла евакуювати всіх 212 людей, що працювали на родовищі.
У результаті дві газові свердловини були закриті, а виробництво знизилося на 500 тисяч барелів на день. Зрив виробництва тривав кілька місяців.
У пресу дані про аварію, що сталася у вересні, практично не потрапили, проте вона перебувала в центрі уваги азербайджанської влади, яка в цей період втрачала 40-50 мільйонів доларів щодня, пише газета з посиланням на дані WikiLeaks.
У вельми скупих повідомленнях ВР про аварію на азербайджанському газовому родовищі йшлося, зокрема, про недоброякісне бетонування свердловини як про можливу причину вибуху.
Схоже формулювання було вжито у зв'язку з аварією на нафтовій платформі Deep Water Horizon у Мексиканській затоці півтора роки по тому: там претензії були пред'явлені компанії Haliburton, яка проводила бетонування свердловини.
Окрім того, з посольських документів, які "витекли", випливає, що "президент Азербайджану звинувачував ВР в тому, що вона обкрадає його країну на мільярди доларів і вдається до "м'якого шантажу", щоб забезпечити собі права на розробку величезних газових ресурсів Каспійського басейну", пише Guardian.
Використовуючи "тимчасові труднощі" Азербайджану в забезпеченні країни газом у грудні 2006 року, пише газета, ВР - в обмін на збільшення поставок газу на внутрішній ринок - домагалася продовження дуже вигідного для себе контракту з урядом у Баку.
Як випливає з оприлюднених телеграм, "відносини президента Ільхама Алієва з ВР були настільки напруженими, що в якийсь момент він пригрозив оприлюднити" шахрайство "з боку ВР".
У телеграмах мова йде про те, що азербайджанське керівництво звинувачувало ВР у розкраданні нафти на суму 10 мільярдів доларів. Однак напруженість ця "зникла після того, як у серпні 2008 року Росія вторглася в Грузію", повідомляє Guardian.
Лише у липні 2008 року в одній з дипломатичних телеграм говорилося про те, що переговори між ВР і урядом Азербайджану зайшли в глухий кут. Але вже в наступному місяці уряд демонстрував готовність піти назустріч вимогам британської компанії.
У серпні 2008 один з керівників ВР повідомив послу США у Баку про те, що провів годинну зустріч з президентом Алієвим і що ставлення до ВР в Азербайджані разюче змінилося. "Президент сказав, що розуміє необхідність підтримки мотивації і зацікавленості ВР", - передавав посол.
У липні 2009 року ВР і азербайджанська державна нафтова компанія ДНКАР підписали угоду про розвідку і розробку глибоководного газового родовища в Каспійському морі.
У зв'язку з публікацією документів WikiLeaks представники ВР, за повідомленням Guardian, заявили, що не будуть коментувати конфіденційні розмови з ДНКАР і урядом Азербайджану.
"ВР продовжує підтримувати успішні та взаємовигідні партнерські відносини з урядом Азербайджану. Вони давали і продовжують давати вигоди всім сторонам, а головне - народу Азербайджану", - йдеться в офіційній заяві компанії.