Відомий сайт WikiLeaks оприлюднив тисячі секретних документів, які стосуються війни в Афганістані. Цей витік інформації, який вже називають наймасштабнішим в історії, розгнівив Білий дім.Загалом на WikiLeaks було розміщено близько 90 тисяч документів, що стосуються війни в Афганістані. У них, зокрема, міститься раніше невідома інформація про загибель в цій країні мирних жителів. Окрім того, як випливає з документів, НАТО підозрює, що Іран і Пакистан таємно надавали підтримку руху «Талібан».
Як відзначають оглядачі, з оприлюднених даних вимальовується невтішна картина: сили коаліції програють війну в Афганістані, військові вбивають сотні мирних жителів, та інформація про це не стає надбанням громадськості.
Також, згідно з цими документами, таліби отримали доступ до ракет з теплонаведенням, які можна перевозити з місця на місце і використовувати для нападів на літаки.
Оприлюднені WikiLeaks документи частково передрукували провідні світові газети, зокрема, британська Guardian, американська New York Times, а також німецький журнал Spigel.
Витік інформації розгнівив Білий дім. Радник президента США з національної безпеки генерал Джеймс Джонс заявив, що секретні дані про війну в Афганістані, які стали надбанням громадськості, «можуть поставити під загрозу життя американців і наших партнерів».
В офіційній заяві Білого дому мовиться, що картина хаосу, яку змальовують опубліковані секретні документи, мала місце до початку реалізації нової афганської стратегії Барака Обами.
«Важливо звернути увагу на те, що документи відносяться до періоду між 2004 і 2009 роками», - зазначив Джонс.
Окрім того, в його заяві підкреслюється, що Wikileaks не здійснили спроб зв'язатися з владою США стосовно секретних документів, і що США дізналися про майбутню публікацію від журналістів.
Джонс наполягає, що опубліковані документи «не вплинуть на довгострокові зобов'язання США перед Афганістаном і Пакистаном».
Реагуючи на публікації у ЗМІ, посол Пакистану у США Хусейн Хаккані заявив, що його країна повністю прихильна до співпраці з американськими військовими, і засудив витік секретної інформації про війну в Афганістані. Він також спростував інформацію про те, що його країна співпрацює з «Талібаном».
Хто передав WikiLeaks секретні матеріали, не повідомляється. За даними низки ЗМІ, це зробив якийсь американський військовий аналітик, який раніше був заарештований в Іраку за звинуваченням в організації витоку секретної інформації.
Сайт WikiLeaks виступає за повну свободу слова в інтернеті і публікує на своїй сторінці будь-які матеріали, в тому числі отримані в результаті витоку інформації з будь-яких значущих джерел.
У 2008 році суд американського штату Каліфорнія ухвалив закрити доступ до початкової адреси wikileaks.org, проте, через деякий час той же суд змінив вердикт і дозволив сайту повернутися в інтернет-простір.
Творці сайту неодноразово скаржилися на утиски з боку уряду США і влади інших країн. Вони кажуть, що це пов'язано з роботою сайту, зокрема з публікаціями резонансних матеріалів.
На початку 2010 року WikiLeaks оприлюднив відео, на якому зображений розстріл американськими військовими з вертольота мирних іракців на вулицях Багдада.За матеріалами: CNN, Бі-бі-сі