Держсекретар США Гілларі Клінтон схвалила рішення Міжнародного суду про незалежність Косово, йдеться у заяві, поширеній держдепартаментом США у четвер. "Міжнародний суд виніс сьогодні рекомендаційний вирок і рішуче погодився із давньою думкою США про те, що проголошення незалежності Косово відповідає міжнародному праву. Закликаємо країни, які ще цього не зробили, визнати Косово", - наводяться у повідомленні слова Клінтон.
На її думку, "Косово є незалежною державою, а його територія неподільна". США закликають всі країни вийти за межі обговорення статусу Косово і конструктивно підключитися до підтримки миру і стабільності на Балканах, мовиться у повідомленні.
"Сербія і Косово - друзі та партнери США. Зараз прийшов час для них облишити розбіжності і рухатися вперед, працювати разом щодо рішенням практичних питань і поліпшення життя народів Косово, Сербії й усього регіону", - сказала Г.Клінтон.
Держсекретар США відзначає, що це може стати шляхом до європейського майбутнього для Сербії та Косово і "ми вітаємо зусилля Євросоюзу стосовно допомоги обом країнам у досягненні їх прагнення до Європи".
Прем'єр-міністр Косово Хашим Тачі напередодні оприлюднення рішення відвідав США, де зустрівся із віце-президентом США Джозефом Байденом, а також провів зустрічі з представниками Держдепартаменту і Конгресу. "Віце-президент Байден підтвердив позицію США про те, що отримання незалежності Косово є незворотним процесом", - заявив Тачі.
Нагадаємо, міжнародний суд ООН у Гаазі заявив, що незалежність Косова від Сербії, проголошена в односторонньому порядку у 2008 році, не порушує міжнародного права.
Відділення Косова, що виникло після кровопролитної війни 1998-1999 років і майже десятиріччя зовнішнього управління цією тоді ще провінцією у складі Сербії, викликало розкол у світовому співтоваристві.
На сьогоднішній день державність Косова визнали 69 країн, включаючи Сполучені Штати і більшість держав Євросоюзу. Проте, Сербія, Росія і деякі інші країни як і раніше засуджують дії Пріштіни, які розцінюють як сепаратистські.
Незважаючи на те, що рішення Міжнародного суду справедливості не буде мати прямих юридичних наслідків, постанова стане важливим дипломатичним фактором для розвитку відносин як на Балканах, так і в багатьох інших регіонах, констатують експерти.Реакція МЗС РФМіністерство закордонних справ Росії, коментуючи дане рішення суду підкреслило, що Москва не збирається визнавати незалежність Косово.
«Наша позиція щодо невизнання незалежності Косово залишається незмінною. Вважаємо, що рішення косовської проблеми можливе лише шляхом продовження переговорів між зацікавленими сторонами на основі положень резолюції 1244 Ради Безпеки ООН, яка, як це підкреслює і Міжнародний суд, залишається загальновизнаною міжнародно-правовою базою врегулювання. Готові і надалі активно сприяти цьому», - наголошується у повідомленні російського МЗС.
У російському МЗС повідомили, що заява Міжнародного суду ООН стосується виключно декларації стосовно проголошення незалежності .. "Принципово важливо, що суд дав оцінку тільки власне декларації, навмисно обмовившись, що він не розглядав у більш широкому плані питання щодо права Косово на відокремлення від Сербії в односторонньому порядку. У своїх висновках суд не висловився також щодо наслідків прийняття цього документа, зокрема про те, чи є Косово державою, і про правомірність визнання краю низкою країн. Наша позиція про невизнання незалежності Косово залишається незмінною", - йдеться у повідомленні російського зовнішньополітичного відомства.За матеріалами Інтерфакс Україна, Граней.ру