У США пройшли церемонії в пам'ять про майже 3 тисяч загиблих від терористичної атаки 11 вересня 2001 року.
У США пройшли церемонії в пам'ять про майже 3 тисяч загиблих від терористичної атаки 11 вересня 2001 року.Найбільший захід відбувся в Нью-Йорку, де присутні на офіційній пам'ятній церемонії в Нижньому Манхеттені хвилиною мовчання вшанували пам'ять жертв трагедії. Родичі зачитали імена загиблих. У церемонії, що відбулася в Нижньому Манхеттені, взяв участь віце-президент США Джо Байден.
Президент США Барак Обама виступив з промовою у Пентагону, в який 11 вересня 2001 врізався другий літак. Він заявив, що Америка воює не з ісламом, а з Аль-Каїдою, що перекручують цю релігію.
«Ми ніколи не воювали і не будемо воювати з ісламом. На нас у той вересневий день напала не релігія, а «Аль-Каїда», купка людей,що перекручують поняття релігії », - сказав американський лідер. США завжди будуть шанувати свої демократичні традиції і «не стануть відсиджуватися за стіною підозрілості та недовіри», запевнив Обама.
«У тій же мірі, що ми засуджуємо нетерпимість та екстремізм, ми залишимося вірними нашим традиціям - традиціям толерантної і різноманітної країни», - підкреслив американський президент.
За його словами, терористи не просто напали на Америку, вони поставили під сумнів саму ідею Америки. «Вони атакували саму ідею Америки - все, за що ми стоїмо, і що представляємо в світі. І тому вищим проявом поваги до тих, кого ми втратили, нашою головною зброєю в триваючій війні є відданість тому, що ми є, спільній меті, вірності тому, що визначає характер нашої країни», - заявив Обама. Неофіційна частинаВтім, у цьому році пам'ятні заходи відійшли на другий план на тлі скандалу навколо будівництва на місці зруйнованого Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку ісламського центру і мечеті, а також наміри пастора маленької флоридської церкви влаштувати публічне спалення Корану.
Як передає кореспондент Бі-бі-сі в Нью-Йорку Роджер Уокер, це найбільш неспокійна за дев'ять років річниця трагедії 11 вересня.
Після закінчення традиційних пам'ятних заходів, сотні учасників вирушили на демонстрації з приводу будівництва ісламського центру. Дві групи маніфестантів влаштували в центрі Нью-Йорка мітинги за і проти відкриття ісламського центру.
Прихильники відкриття ісламського центру закликають до толерантності та поваги.Супротивники цього рішення зібралися на прилеглій вулиці, щоб висловити свій протест.
Частина американців вважає, що зведення ісламського центру поруч з місцем, де тисячі людей загинуло від рук смертників-мусульман, блюзнірство.
Інші наполягають, що гарантована Конституцією свобода сповідувати релігію на увазі право побудувати молитовний будинок на приватній території на Манхеттені відповідно до місцевого законодавства.
До супротивникам будівництва звернулися з промовами ряд республіканських політиків, у тому числі колишній посол США в ООН Джон Болтон, і голландський правий політик Герт Вілдерс, який, зокрема, закликав «не допустити перетворення Нью-Йорка в Нью-Мекку».
На вулиці в районі проведення акцій була виведена кінна поліція і патрулі з собаками. Правоохоронці стежили за тим, щоб учасники двох демонстрацій не зустрічалися лицем до лиця.
Обидві акції пройшли мирно і без пригод. «Небезпечні елементи»Тим часом, флоридський пастор Террі Джонс, який обіцяв провести 11 вересня спалення Корану, заявив в інтерв'ю американському телебаченню, що не буде виконувати свою погрозу.
«Ні, ми точно не будемо спалювати Коран. Ні сьогодні, ні коли-небудь в майбутньому », - сказав пастор в інтерв'ю телеканалу NBC.
За словами Террі Джонса, він хотів привернути загальну увагу до, як він висловився, «небезпечним елементам в ісламі», і цієї мети йому вже вдалося досягти.
Джонс вже прибув до Нью-Йорка, де сподівається обговорити можливість будівництва мечеті та ісламського центру в іншому місці.
У свою чергу, імам Фейсал Абдул Рауф, автор проекту «Парк-51», що передбачає будівництво мусульманського центру на Нижньому Манхеттені, заявив, що готовий зустрітися з кожною людиною, «що прагнуть до миру», але зустрічі з Джонсом у його планах наразі немає .
Найпопулярніші високопоставлені державні діячі США, разом з президентом Обамом, закликали Джонса відмовитися від спалення Корану. Глава Білого дому сказав, що подібні дії поставлять під загрозу американських військових по всьому світу. Пастору відвідали агенти ФБР, крім того, йому особисто дзвонив міністр оборони США Роберт Гейтс.
За матеріалами "Бі-Бі-Сі"