МЕА: Китай став найбільшим світовим споживачем енергії
За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2009 році китайська економіка спожила енергії в обсязі, еквівалентному 2,252 мільярда тонн нафти, обігнавши за цим показником колишнього лідера - США, який утримував пальму першості з початку 90-х років минулого століття. Штати за аналогічний період спожили енергії на 4% менше - 2,170 мільярда тонн у перерахунку на нафту.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2009 році китайська економіка спожила енергії в обсязі, еквівалентному 2,252 мільярда тонн нафти, обігнавши за цим показником колишнього лідера - США, який утримував пальму першості з початку 90-х років минулого століття. Штати за аналогічний період спожили енергії на 4% менше - 2,170 мільярда тонн у перерахунку на нафту.Підйом Китаю знаменує "нове століття в історії енергетики", заявив виданню The Wall Street Journal головний економіст МЕА Фатіх Біроль. Він відзначає, що Піднебесна вирвалася вперед раніше, ніж прогнозували фахівці. Цьому сприяла глобальна криза, яка серйозно вплинула на США, що призвело до уповільнення промислової активності в країні і, відповідно, використання енергії. Окрім того, американці, на відміну від китайців, активно впроваджують енергозберігаючі технології.
За словами представника МЕА, торік у США ефективність витрачання енергії зростала на 2,5% на рік, у той час як у Китаї - лише на 1,7%. У результаті Китай обігнав Штати на п'ять років раніше, ніж очікувалося. Проте у перерахунку на душу населення, США як і раніше залишаються найбільшим споживачем енергії. Американець у середньому спалює на рік у п'ять разів більше енергії, ніж житель Китаю, тоді як велика частина економічного зростання Китаю живиться не споживчим попитом, а інтенсивним розвитком важкої промисловості та побудовою інфраструктури.
Тим не менше зростаючий апетит Китаю змінив глобальні ринки енергоресурсів і упродовж останніх років сприяв підвищенню цін на нафту й вугілля. Але це не єдині наслідки економічної активності Пекіна. Тривалий ріст китайської економіки буде мати довгостроковий вплив на американську енергетичну безпеку, вважає експерт МЕА.
Збільшення потреби Китаю в енергії представляє нову загрозу для американської зовнішньої політики, так само як і для міжнародних зусиль щодо зменшення емісії парникових газів. Найбільша нафтова компанія Китаю China National Petroleum Co. просуває нафтові та газові проекти в Ісламській Республіці, незважаючи на зусилля США привести у виконання санкції проти іранського уряду. Пекін також відмовився зменшити споживання енергоресурсів або скоротити викиди вуглекислого та інших парникових газів.
Однак, Пекін спростовує інформацію МЕА стосовно виходу країни на перше місце, піддаючи сумніву розрахунки агентства. За словами представника Державного енергетичного управління КНР Чжоу Сяня, дані МЕА щодо споживання енергії в Китаї завищені і не заслуговують довіри. При цьому сам він ніяких цифр не назвав. Зате додав, що МЕА, судячи з усього, не до кінця розуміє ситуацію в Китаї, зокрема, зусилля, що докладаються для енергозбереження, скорочення шкідливих викидів і розробки нових альтернативних джерел енергії.
За офіційними даними Державного статистичного управління Китаю, минулого року обсяг споживання енергії у Китаї склав 2,132 мільярда тонн у нафтовому еквіваленті. Як повідомив агентству Сіньхуа неназваний представник Державного енергетичного управління Китаю, різниця у даних МЕА та китайського Держстату могла виникнути через різні джерела інформації.