Президент Білорусі Олександр Лукашенко відмовився зустрітися з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, який прибув до Мінська для участі у спільному засіданні колегії МЗС двох країн.Як пише "Коммерсант", за словами керівника прес-служби білоруського президента Павла Легкого, "зустріч Олександра Лукашенка з міністром закордонних справ Росії не передбачена".
Офіційно метою приїзду Лаврова є зустріч з білоруським колегою. За заявою МЗС Білорусі, міністри "обговорять проблематику відносин із Євросоюзом, хід підготовки до чергового саміту ОБСЄ", а також "обміняються думками стосовно найбільш важливих питань білорусько-російського співробітництва".
До приїзду до Мінська Лавров оголосив, що, на відміну від своїх західних колег, з лідерами білоруської опозиції зустрічатися не буде. На думку експертів, візит Лаврова є "останнім попередженням Москви" Лукашенка, який "перебуває в куражі від контактів з ЄС". Нещодавно Білорусь відвідали голови МЗС Німеччини та Польщі Гідо Вестервелле і Радослав Сікорський, а також президент Литви Даля Грібаускайте. Європейські міністри пообіцяли Мінську фінансову допомогу в розмірі 3 мільярдів доларів у разі проведення чесних президентських виборів. Глава Литви заявила, що продовження правління Лукашенка є гарантією стабільності Білорусі, а також того, що ця країна "не перетвориться на Росію".
Напередодні Лукашенко заявив, що Росія має допомагати утримувати регіональне угруповання військ Союзної держави на території Білорусі. "Ми, звичайно, будемо виконувати свої функції щодо захисту західних рубежів, але ми їх можемо виконувати тільки за підтримки Росії. Хоча б озброєнням", - сказав Лукашенко. При цьому він назвав неконструктивним питання придбання Білоруссю озброєнь в Росії за ринковою ціною. "Це не підхід, коли нам пропонують купувати озброєння за свій рахунок, та ще й за ринковою ціною", - сказав Лукашенко.
Лукашенко заявив також, що рішення про застосування Регіонального угруповання військ має прийматися на засіданні Вищої держради Союзної держави, а не в робочому порядку. "Це серйозне рішення. Воно повинно прийматися в рамках ВГС. Ніякі документи в робочому порядку я підписувати не буду. Є ВГС, ось ми зберемося і розглянемо це план застосування регіонального угруповання військ", - сказав він.
У вересні, в розпал загострення російсько-білоруських відносин, Лукашенко заявив, що Кремль не здійснить жодного впливу на хід кампанії з виборів президента Білорусі, а якщо здійснить, то він буде "тільки позитивним". "Ніякого впливу Кремль на вибори не зробить", - запевнив він своїх виборців. "Увесь цей бруд зіграв на користь не їм, а нам. Дай бог, щоб вони безглуздо так поводилися й надалі", - сказав президент, маючи на увазі серію компрометуючих матеріалів про себе, що вийшли в ефірі російських телеканалів.
"Ключі від виборів у Білорусі перебувають сьогодні у вас, виборців, в кишені, навіть не у мене. - запевнив Лукашенко. - Моя справа - забезпечити абсолютно прозорі і чесні вибори". "І справа не в тому, визнають вибори чи ні", - додав він, підкресливши, що для нього головне, щоб вибори визнав білоруський народ.За матеріалами "Коммерсанта"