UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кравчук вважає, що Рада перетворилася на філію Адміністрації президента

Перший президент України Леонід Кравчук розкритикував роботу Верховної Ради, назвавши її філією Адміністрації президента.

Перший президент України Леонід Кравчук розкритикував роботу Верховної Ради, назвавши її філією Адміністрації президента.

Про це він заявив у п'ятницю, 15 липня, на урочистому засіданні парламенту із нагоди 20-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет.

«В Декларації було багато романтизму, ейфорії. Сьогодні Верховна Рада могла б написати більш досконалий документ в правовому плані. Але я можу точно говорити, що віри в нього не було б ніякої, як і в багатьох інших документах», - зазначив Леонід Кравчук.

Він вважає, що робота парламенту страждає від протистояння політичних сил.

«Протистояння з'їдає віру і породжує зневіру. Саме цим відрізняється той час від теперішнього, та еліта від нинішньої, а тодішня Верховна Рада відрізняється від нинішньої тим, що вона була епіцентром політичних подій, вона формували фундамент нової держави, - зазначив Леонід Кравчук. - Зараз розділилися гілки (влади, - ред.), точніше швидше надулися, ніж поділилися».

При цьому екс-президент зазначив, що парламент фактично перетворився на філію Адміністрації нинішнього голови держави.

«Сьогодні Верховна Рада втратила таку силу. Вона перетворилася, або може перетворитися з подачі деяких депутатів, у філію адміністрації президента, або в орган "что ізволітє, так і натиснемо". Це вже забагато! Треба, щоб ВР відтворила свій авторитет», - сказав він.

За його словами, зараз західна і східна еліти створили собі кожен свою Україну і свій електорат.

«І так собі їх експлуатують, щоб потихеньку пробиватися до влади. А якщо де більше того електорату, та й набуває владу. та і здобуває владу. Приходить влада, починається політична колотнеча. Ми маємо це зупинити і працювати разом. Тоді ми працювали разом, бо думали про Україну», - підкреслив Леонід Кравчук.

Екс-президент закликав депутатів Ради повернути авторитет парламенту.

«ВР повинна повернути собі втрачений через безпринципність частини депутатів авторитет, оголосити боротьбу з порушеннями Конституції, цинізмом, фальшуванням, пристосовництвом посадових осіб, всіх органів», - підкреслив Кравчук. - Хто ще має право на незалежність. Хіба тільки президент і його адміністрація? Хіба не має право на незалежність ВР, люди? Чому вони повинні пристосовуватись хто до грошей, хто до посадових осіб?».

За його словами потрібно, щоб депутати «перестали торгуватися у ВР як на Бессарабці».

Окрім того, екс-президент закликав Верховну Раду зупинити можливе скасування політреформи 2004 року.

«Хтось десь сказав, що Конституція від 1996 року була краща... Одразу є подання. Хлопчики одразу подали, написали, не думаючи, що Кучма жив за тою Конституцією 9 років, за цією жили 6 років. Це політична колотнеча і безвідповідальність. Зупинити це може тільки ВР», - підкреслив Леонід Кравчук.

Литвин просить припинити «перетягування каната»

У свою чергу спікер Верховної Ради Володимир Литвин визнав, що в Україні не вдалося створити збалансовану систему розподілу влади.

«Ми так і не спромоглися створити збалансованої системи поділу та взаємодії влад, як-то передбачалося у Декларації, - сказав він під час урочистої сесії парламенту. - 20 років не припиняється перетягування каната з повноважень, і що цікаво - ніхто не втомився. Крім народу, звичайно».

Він також відзначив, що в Україні стан справ стосовно дотримання принципу верховенства права знаходиться у сфері бажано-потрібного, а не реальності.

«Нічого не зробив у цьому плані і Конституційний Суд, рішення якого - це більше нагадування про доцільне, ніж юридично аргументовані акти, - підкреслив Володимир Литвин. - Складається враження, що Конституційний Суд все ще перебуває на етапі усвідомлення належним чином своєї ролі та призначення у нашому суспільстві».

У свою чергу лідер Блоку свого імені Юлія Тимошенко закликала владу у своїй діяльності керуватися принципами, закладеними у Декларації про незалежність.

«Я переконана, що сьогоднішня влада, яка майже кожен пункт Декларації про державний суверенітет принижує, порушує, піде в небуття, а Декларація про державний суверенітет буде жити і буде основою для наших подальших рухів і для подальшого зміцнення держави», - сказала вона.

Раніше сьогодні з нагоди річниці прийняття Декларації про державний суверенітет до українців звернувся президент Віктор Янукович.

За матеріалами: Українська правда, офіційний сайт БЮТ