Засновник Microsoft Білл Гейтс у черговий, 17-й раз поспіль очолив список американських мільярдерів за версією журналу Forbes. Статки Білла Гейтса збільшилися за минулий рік на 4 млрд доларів і склали 54 млрд доларів.На другому місці зі статком $45 млрд (торік - $ 40 млрд) виявився інвестор Уоррен Баффет. Третє місце займає глава Oracle Ларрі Еллісон, який володіє $27 млрд. Син засновника найбільшої роздрібної мережі Wal-Mart Сема Уолтона зайняв четверту позицію рейтингу із 24 млрд доларів.
Найбільше мільярдерів - 83 людини - живе у Каліфорнії, прийшли до висновку автори рейтингу.
Сукупні статки 400 найбагатших американців зросли у порівнянні з минулим роком на 8% і склали $1,37 трлн доларів у порівнянні з 1,27 трлн роком раніше.
Рейтинг найбагатших американців досить консервативний: із 2009 року він оновився менше ніж на 10%. Але у недалекому майбутньому ситуація може змінитися. Якщо це трапиться, каталізатором змін буде не нова криза і не війна, а благодійна кампанія The Giving Pledge, придумана двома найбагатшими мешканцями США - Біллом Гейтсом і Уорреном Баффетом. Автори Giving Pledge закликали співгромадян-мільярдерів віддати на філантропічні цілі як мінімум половину свого статку - за життя чи після смерті.
Giving Pledge не приймає ніяких пожертвувань і не накладає юридичних зобов'язань - лише бере з мільярдерів обіцянки у вигляді свого роду гарантійних листів. Серед тих, хто підписали такі листи (вони опубліковані на сайті Giving Pledge) вже чотири людини з першої десятки нового рейтингу Forbes.
Чинний мер Нью-Йорка Майкл Блумберг (№10, $18 млрд) може залишити кошти для можливої президентської кампанії 2012 або 2016 року, але Білл Гейтс (№1, $54 млрд), Уоррен Баффетт (№2, $45 млрд) і засновник Oracle Ларрі Еллісон (№3, $27 млрд) планують позбутися щонайменше від 90% своїх накопичень. Останній заповів всі свої активи на благодійність вже багато років тому, однак не збирався розголошувати цю інформацію. «Баффет мене переконав», - говорить Еліссон у своєму посланні.
Сам Баффет планує стати біднішим на 99%. Один із найвидатніших інвесторів нашого часу відмовився від ідеї створення ендаументів: всі відписані кошти повинні бути витрачені протягом 10 років після його смерті. Гейтс і його дружина Мелінда, зі свого боку, вже переказали більше $28 млрд у фонд власного імені і не збираються на цьому зупинятися.
Засновник eBay П'єр Омадьяр пише, що прийняв рішення пожертвувати значну частину свого капіталу, після того, як виявив себе в рейтингу Forbes і усвідомив, що поняття не має, що йому робити зі своїм майном.
Серед інших помітних учасників кампанії режисер Джордж Лукас. Творець «Зоряних війн» ставить своєю метою поліпшення освітньої системи США. За словами Лукаса, у школі йому було нудно, і він має намір виправити цю ситуацію для майбутніх поколінь. Один із засновників Microsoft Пол Аллен (№18) збирається фінансувати наукові та медичні дослідження.
Деякі публічні філантропи - наприклад, телеведуча Опра Уїнфрі і фінансист Джордж Сорос (№14), участі в кампанії поки не прийняли. Інші благодійники вибули зі списку Forbes, оскільки вже роздали більшу частину свого капіталу. Це сталося, зокрема, із засновником мережі Domino's Pizza Томасом Монаганом, який бачить собі за мету популяризацію католицької освіти.
Як не дивно, у найбільшої благодійної ініціативи є і опоненти. Серед них і найбагатша людина у світі - мексиканський магнат Карлос Слім ($53,5 млрд). Він назвав Giving Pledge «абсурдом». На думку Сліма, щедрі пожертвування не вирішують світових проблем, а благодійні фонди працюють неефективно. Німецький мільярдер Петер Кремер, навпаки, припустив, що Баффет, Гейтс і їх послідовники просто не хочуть віддавати зароблені гроші уряду. «Філантропи самі хочуть зіграти в державу і розподіляти гігантські кошти на свій розсуд. Це неприйнятно», - заявив він в інтерв'ю Spiegel.
Якими б великими не були сукупні пожертвування мільярдерів, вони навряд чи здатні повністю змінити філантропічний ландшафт. Якщо вірити звіту Giving USA, у 2009 році громадяни США пожертвували на благодійність майже $304 млрд. Сукупні статки членів Forbes 400 становлять близько $1,4 трлн, а половина цієї суми наближається до $700 млрд. Навіть якщо кожен учасник списку Forbes погодиться брати участь у кампанії, ці зібрані за багато років гроші розчиняться в загальній масі пожертвувань.
Втім, Баффет і Гейтс бачать своє призначення в іншому: за їхнім задумом, Giving Pledge повинна різко змінити ставлення американців до філантропії. За даними податкової служби США, у 2007 році 400 найбільших платників податків країни заробили $138 млрд. З цієї суми були списані тільки $8 млрд, витрачені на благодійність (і отже, не обкладаються податками). Тільки 20% американців заповідають свої статки некомерційним організаціям. Баффет і Гейтс своїм прикладом хочуть змінити ситуацію.
Коли Forbes у 1982 році вперше опублікував свій рейтинг найбагатших людей США, у ньому було лише 13 мільярдерів, а тепер їх більше чотирьох сотнень. Світ підходить до моменту, коли безпрецедентне за своїм розміром покоління екстремально багатих людей починає розмірковувати, що робити зі своїми статками: майже 70% учасників Forbes 400 - старші 60 років. Що вийде у результаті, поки не знає ніхто.За матеріалами ВВС , Forbes