Екс-голова Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович вважає, що закон про місцеві вибори, який минулого тижня прийняла Верховна Рада України, не є демократичним. Про це він сказав під час прес-конференції в четвер у Києві.
"При всій повазі до цього закону ... але він ж спрямований під певним кутом. Не у бік демократії. Ось що найстрашніше", - підкреслив Давидович.
Колишній голова ЦВК зазначив, що деякі положення закону не захищають, а дають можливість для фальсифікації результатів виборів до органів місцевого самоврядування. "Зараз його (захисту - ред.) від фальсифікації немає", - сказав він.
Давидович також пояснив, що передбачене законом формування обласних і районних комісій за поданням ЦВК, на його думку, "не дуже розумно", оскільки свідчить про те, що влада боїться віддати повноваження щодо формування виборчих комісій обласних рад, "хоча це було б логічно" .
Він також назвав "далеко не нормальним симптомом" формування комісій із політичних сил і представників політичних сил, представлених у парламенті. За словами Давидовича, можна було б знайти інший спосіб формування комісії, наприклад, із представників усіх політичних сил.
Він відзначив, що дискусійні норми цього закону стануть предметом розгляду Конституційного суду, однак він не захотів прогнозувати його рішення. У той же час, екс-голова ЦВК дав зрозуміти, що навряд чи після розгляду в КС текст закону зазнає змін. "Конституційний суд після того, як упровадив два протилежні рішення щодо формування більшості, я відмовляюся коментувати його (КС) дії - вони не передбачувані", - підкреслив він.
Давидович також піддав критиці норми закону про вибори до органів місцевого самоврядування, які забороняють брати участь у виборах місцевим партійним організаціям, якщо вони зареєстровані менш ніж за рік до виборів, а також заборону брати участь у виборах політичних блоків.
За словами екс-голови ЦВК, дія закону до внесення змін до Конституції України не обмежить права місцевих органів самоврядування, однак у перспективі цей процес неминучий. "До змін до Конституції України органи самоврядування не будуть обмежені у своїх правах, але у перспективі, що я бачу, - згортання цих процесів є неминучим", - сказав Давидович.
У суботу, 10 липня, Верховна Рада України прийняла закон про проведення виборів до Верховної Ради АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів за мажоритарно-пропорційною виборчою системою № 6601.
У законі було збережено норму, яка передбачає право висування кандидатів на місцевих виборах місцевим партійним організаціям за умови, якщо така парторганізація зареєстрована не пізніше, ніж за 365 днів до дня виборів. Дана норма, як раніше писало «ДТ», обмежує доступ до виборів політичних сил нової хвилі, які стали розвиватися в останні рік-півтора.
Лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк, коментуючи ухвалення Верховною Радою закону про місцевих виборів, заявив, що очолювану ним партію фактично виключено із виборчого процесу на місцевих виборах 31 жовтня.
У вівторок, 13 липня, Блок Юлії Тимошенко повідомив, що буде оскаржувати у Конституційному суді нову редакцію закону про місцеві вибори.