Стратегічним завданням розвитку Північного Кавказу є повернення туди російського населення. Як пише "Коммерсант", про це йдеться в розробленій керівництвом округу стратегії соціально-економічного розвитку.У стратегії наголошується, що російське населення для ПКФО не тільки найважливіший чинник стабілізації етнополітичної ситуації, але і "джерело висококваліфікованих кадрів, необхідних для сталого розвитку федерального округу та досягнення його інвестиційної привабливості".
У стратегії наводяться дані, відповідно до яких із 1989 по 2002 рік суб'єкти федерації, що входять до ПКФО, залишили близько 300 тисяч росіян (27,5 відсотка загальної чисельності населення). Причини масового від'їзду автори стратегії вбачають у тому, що "суспільно-політична та етнополітична ситуація у ПКФО характеризується низкою виражених негативних соціальних тенденцій, проявами етнополітичного та релігійного екстремізму, а також високим конфліктогенним потенціалом".
У той же час, як вважають автори стратегії, безробітних кавказців слід переселяти до регіонів Росії, де не вистачає робочих рук. Так, у документі наводяться дані, що на 1 травня 2010 року загальна кількість безробітних громадян у ПКФО становить 766,6 тисячі осіб або 18 відсотків економічно активного населення. У середньому по країні безробітних 8,2 відсотка. Найбільш високий рівень безробіття зазначається в Інгушетії - 53 відсотки, Чечні - 42 відсотки і Дагестані - 17,2 відсотка.
Одним із варіантів вирішення цієї проблеми, вважають автори стратегії, може стати відкриття агентства з трудової міграції. У результаті його діяльності передбачається не тільки скоротити безробіття, але і задіяти до 10 відсотків федерального ринку іноземної робочої сили. При створенні агентства пропонується розглянути доцільність введення зобов'язань для працівників повернутися до ПКФО через певний час, а при організації роботи агентства - передбачити можливість проведення робіт вахтовим методом.
Ідею організації трудових десантів підтримує глава Північної Осетії Таймураз Мамсуров. Він згадав радянський досвід, коли "був так званий вахтовий метод, коли наших геологів, нафтовиків, інших фахівців літаками вивозили і до Тюмені, і до інших регіонів - вони працювали там по два тижні". "Потім поверталися і знову їхали", - сказав Мамсуров.
У квітні цього року повноважний представник президента у ПКФО Олександр Хлопонін заявив, що в розвитку округу не можна спиратися лише на сировинну базу, необхідно більше уваги приділяти розвитку наукового потенціалу. "Північний Кавказ треба розвивати з урахуванням того, що нафта в один день може вичерпатися. Необхідно в першу чергу розвивати науку", - заявив Хлопонін.
Північно-Кавказький, восьмий за рахунком федеральний округ, з'явився на адміністративній мапі Росії 19 січня 2010 року. Указом президента до його складу увійшли Республіка Дагестан, Республіка Інгушетія, Кабардино-Балкарська Республіка, Карачаєво-Черкеська Республіка, Республіка Північна-Осетія-Аланія, Чеченська Республіка і Ставропольський край, які таким чином виведені зі складу колишнього Південного федерального округу. Іншим указом глава держави призначив 45-річного Олександра Хлопоніна на посаду уповноваженого представника президента в новому федеральному окрузі, зробивши його одночасно віце-прем'єром.За матеріалами Комммерсанта