Тільки повна відсутність можливості уникнути покарання за протиправні дії дозволить поступово очистити судову систему від недоброчесних суддів і викорінити хабарництво в Україні, заявив радник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко у Facebook.
Коментуючи справу голови Верховного Суду України Всеволода Князєва, якого відсторонили від посади після затримання за підозрою в отриманні багатомільйонного хабара, він нагадав, що фігурант пройшов усі етапи ретельного відбору Вищої кваліфікаційної комісії суддів та громадської ради доброчесності. При цьому судді не було висловлено жодних зауважень до майнового стану від антикорупційних інституцій і журналістів, він вільно володів англійською мовою та отримав підтримку з боку західних партнерів.
Викриття масштабної корупції, пов’язаної з Князєвим, ставить запитання: яким має бути відбір суддів, щоб ті не брали хабарі й чесно працювали?
"Для мене відповідь давно зрозуміла – НЕ ІСНУЄ ідеальної системи відбору, яка б давала 100-відсоткову гарантію доброчесності судей. Тільки у випадку, коли суддя, прокурор, правоохоронець, чиновник буде знати, що в нього немає шансів уникнути відповідальності за хабар, або інше суттєве порушення Закону", – наголосив Геращенко.
На його думку, повну невідворотність покарання треба поєднувати з якісною, але не дуже складною системою відбору суддів, яка вже існує, а також справедливою оплатою праці. Це стане запорукою поступового "очищення" судової системи.
Також, щоб усе перелічене працювало, у суспільстві має бути тотальна нетерпимість до корупції, зокрема й показове притягнення до відповідальності тих, хто надає незаконні винагороди.
"Багато хто не знає, або забуває, що питання хабарництва можна викорінити, тільки якщо буде гарантія того, що і той хто пропонує хабар буде знати, що в 10 випадках з 10 той, кому він пропонує хабар – здасть його правоохоронцям. Поки такі випадки майже поодинокі, на жаль", – додав радник глави МВС.
У відповідь на запитання ZN.UA "Хто для вас "внутрішні вороги"?" 53% опитаних чітко вказують, що це – корупціонери у владі. Навіть варіант "Агентурна мережа Росії в українських спецслужбах та органах влади" обрали 47%. Про це пише Юлія Самаєва в матеріалі "Головні внутрішні вороги українців — корупціонери у владі. Банкова, спиш?" з посилання на дані опитування, яке на замовлення видання провів Центр Разумкова.
У вівторок, 16 травня, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підтвердив затримання Всеволода Князєва на хабарі, про що ввечері понеділка писало ZN.UA. У межах цієї справи на території України викрили діяльність злочинної групи, яка під виглядом юридичної компанії та надання юридичних послуг працювала по всій території держави для отримання в судах необхідних рішень. Злочинне угрупування, ймовірно, залучало посередників у суддівській гілці влади, суддів, керівництво суддівської гілки влади.
За даними ZN.UA від джерела в НАБУ, гроші Князєв отримував від людей, які виступали за рішення суду на користь олігарха Костянтина Жеваго. Нагадаємо, що Велика Палата ВС розглядала справу стосовно права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ПГЗК) Ferrexpo. Своїм рішенням орган залишив зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям, скасувавши визнання недійсними договорів купівлі-продажу, укладених 20 років тому.
На тлі затримання Князєва, як повідомляли джерела, обшуки проходять у ще 18 суддів ВС України, які слухали зазначену справу. Вища рада правосуддя має їх відсторонити.