Про оптимізацію інституту угод зі слідством у НАБУ та САП говорять давно і неодноразово зверталися до профільного парламентського комітету з такою ініціативою. Було підготовлено навіть спільний законопроект. Глава САП Олександр Клименко в інтерв'ю ZN.UA говорив, що перезапуск інституту угод – один із кроків для збільшення ефективності роботи антикорупційних органів.
«Найчастіше є ієрархія і є людина, яка контролює весь процес. Але ми добираємось до якихось менеджерів та заступників і дуже часто не добираємось до верхівки. Законодавство виписано так, що менеджер підписує угоду зі слідством про викриття вигодонабувача, але з можливістю отримати покарання у вигляді семи чи восьми років позбавлення волі. На такі умови угоди йдуть небагато, точніше, ніхто не йде. Це породжує кругову поруку. Потрібна можливість застосовувати менше покарання, ніж передбачено санкцією статті про корупційні злочини», – заявив Клименко в інтерв'ю.
За нашою інформацією, антикорупційний блок поки що не має підтримки не лише в парламенті, а й у західних партнерів. Думки розділилися, оскільки є побоювання щодо можливих зловживань під час укладання угод з топ-корупціонерами, санкції за статтями яких перевищують п'ять років. Наскільки виправданий такий підхід і як він може змінити перебіг розслідування щодо суддів Великої палати Верховного Суду, які проходять у справі про хабар голові ВС Всеволоду Князєву – обговорює з джерелами в антикорупційних органах редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова у статті «Справа Князєва. Навіщо слідство пішло на угоду з адвокатом Горецьким і чому судді ВС залишилися без підозр?» Джерела висловлюють припущення, що у разі пропозиції угоди з більш м'яким покаранням Князєву він розкриє весь пласт тих, хто «за винагороду підносив йому снаряди для підриву судової системи».
«А ви знаєте, які проблеми нагромадилися у ВАКС? – ставить питання наше джерело в НАБУ. – Зупинка Вищого антикорсуду – це хіба не більший ризик? Ми спрямовуємо туди справи, де у фігурантах по 10-15 чоловік і суд фізично не може їх заслухати. Ще рік і там взагалі не слухатимуться справи. Перенесення засідань із перервою у три-вісім місяців – вже реальна практика. Як ефективно діяти за цих умов звинуваченню? Кримінальний процес абсолютно неспроможний: то поправки Лозового, то можливість затягувати справи адвокатами якраз до закінчення термінів давності… У результаті на сьогоднішній день ми маємо зґвалтований КПК та завалений справами Вищий антикорупційний суд. Те, що Захід простимулював нас і депутати нарешті внесли законопроект про ліквідацію поправок Лозового – чудово. Але скільки вже втрачено часу та вироків?»
Наше джерело говорить прямо, що ВАКС знаходиться на межі катастрофи: «Ми намагаємося розвантажити суд – збільшити кількість угод та зменшити кількість обвинувачених у справах, щоб їх було легше слухати».
За його словами, розблокувати ВАКС можна терміново збільшивши кількість суддів, а також реально задіявши інститут угод.
«Всі вимагають ефективної боротьби з корупцією, але це не гучне викриття когось із гучним прізвищем та посадою, а вироки та повернення активів, – стверджує наше джерело у САП. – У нас цього немає. Вироки зараз ідуть лише за угодами. Чотири роки (!) ВАКС слухав справу Розенблата і лише недавно справу призначали до судового розгляду. Три роки (!) за Трухановим – і лише призначили до розгляду. А раніше ще було слідство, в результаті п'ять-шість років і терміни давності вийшли! Навіть якщо вирок буде винесено, але його вже за межами термінів давності і корупціонера вже не буде покарано. Неможливо конфіскувати його активи. І це ми ще не говоримо про «добропорядність» низки суддів ВАКС. Подивіться на рішення судді Ткаченка щодо активів Коломойського».
«Тому НАБУ та САП точно за оперативний процес. А не за те, щоби прагнути дати організаторам по 15 років, затягнувши всі терміни. Та хай дадуть три-п'ять років, але реально всім. Це стратегія цивілізованої боротьби із корупцією. Це і є невідворотність покарання у дії», – наполягає наше джерело у САП.
Нагадаємо, наші джерела стверджують, що адвокати колишнього голови Верховного Суду Князєва неодноразово виходили з пропозицією до слідства про укладання угоди та надання свідчень на суддів-подільників. Але НАБУ і САП не можуть запропонувати угоду, яка влаштувала б головного фігуранта справи, оскільки за його статтею не передбачені пом'якшувальні заходи, а мінімальний термін у 8 років бік захисту не влаштовує. Також повідомляється, що на угоду з НАБУ та САП пішов посередник у справі Князєва – адвокат Олег Горецький.