Новини на zn.ua uk https://zn.ua Дзеркало Тижня. Україна - політика, економіка, новини, фінанси Thu, 21 Nov 2024 08:20:22 +0200 uk hourly 2 <![CDATA[Росіяни вбили людину на Херсонщині та ще десятьох — поранили, серед постраждалих дитина]]> https://zn.ua/ukr/war/rosijani-vbili-ljudinu-na-khersonshchini-ta-shche-desjatokh-poranili-sered-postrazhdalikh-ditina.html Thu, 21 Nov 2024 08:18:00 +0200 Війна Російські війська знову обстрілювали Херсонщину. За добу, 20 листопада, ворог убив в області одну людину та ще десятьох мирних жителів поранив. Серед постраждалих є дитина, повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.

[see_also ids="618724"]

Окупанти вкотре обстріляли житлові квартали, пошкодили п'ять багатоповерхівок та вісім приватних будинків, вдарили по пункту видачі хліба й автозаправній станції.

Також внаслідок російських обстрілів пошкоджено гараж і приватні авто.

Під вогнем та авіаударами росіян перебували Придніпровське, Комишани, Антонівка, Садове, Новодмитрівка, Томина Балка, Широка Балка, Берислав, Вірівка, Нововоронцовка, Бургунка та Херсон.

[see_also ids="619345"]

Нещодавно повідомлялося, що росіяни обстріляли Херсон — поранили 48-річну жінку і 17-річну дівчину, а в селі Новодмитрівка на Херсонщині завдали ударів по пункту видачі гуманітарної допомоги.

]]>
<![CDATA[Ранковий обстріл України: у Дніпрі пошкоджено промисловий об'єкт і виникло дві пожежі]]> https://zn.ua/ukr/war/rankovij-obstril-ukrajini-u-dnipri-poshkodzheno-promislovij-objekt-i-viniklo-dvi-pozhezhi.html Thu, 21 Nov 2024 08:16:59 +0200 Війна Під час повітряної тривоги, яка пролунала зранку, 21 листопада, росіяни атакували ракетами Дніпропетровську область, повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак. Внаслідок атаки в області є пошкодження.

«Інформація щодо наслідків уточнюється. На зараз відомо про пошкодження промислового підприємства у Дніпрі. Також у місті сталося дві пожежі», – повідомив Лисак.

Крім того, вночі росіяни вдарили з артилерії та РСЗВ «Град» по Нікопольському району області. Під ворожим вогнем опинилися Нікополь, Покровська та Червоногригорівська громада. На щастя, ніхто не постраждав.

[see_also ids="619619"]

Нагадаємо, зранку російські окупанти запустили по Україні ракети зі стратегічних бомбардувальників Ту-95. Близько сьомої години ранку на Полтавщині пролунали вибухи. О 7:11 моніторингові пабліки сповістили про вибухи у Кременчуці.

Згодом ракети змінили курс на Дніпропетровську область. За кілька хвилин після цього повідомлялося про вибухи в Дніпрі.

]]>
<![CDATA[У низці областей ввели екстрені вимкнення світла, під час яких графіки не діють: де саме]]> https://zn.ua/ukr/energetics/u-niztsi-oblastej-vveli-ekstreni-vimknennja-svitla-pid-chas-jakikh-hrafiki-ne-dijut-de-same.html Thu, 21 Nov 2024 08:00:56 +0200 Енергетика У четвер, 21 листопада, у низці областей України запровадили екстрені вимкнення світла. Тобто в період їх дії графіки відключення не діють.

Так, у ДТЕК повідомили, що за вказівкою «Укренерго» екстрені вимкнення ввели у:

  • Києві;
  • Київській області;
  • Одеській області;
  • Дніпропетровській області;
  • Донецькій області.

Крім того, про застосування екстрених вимкнень повідомили «Сумиобленерго» та «Житомиробленерго».

[see_also ids="619584"]

Нагадаємо, зранку російські окупанти запустили по Україні ракети зі стратегічних бомбардувальників Ту-95. Близько сьомої години ранку на Полтавщині пролунали вибухи. О 7:11 моніторингові пабліки сповістили про вибухи у Кременчуці.

Згодом ракети змінили курс на Дніпропетровську область. За кілька хвилин після цього повідомлялося про вибухи в Дніпрі.

Як працює енергосистема, де її слабкі місця та як цьому зарадити, — пише в статті «Чи переживе зиму українська енергетична система» директор Інституту міста Олександр Сергієнко.



]]>
<![CDATA[Призначення пенсії: від чого залежить її розмір]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/priznachennja-pensiji-vid-choho-zalezhit-jiji-rozmir.html Thu, 21 Nov 2024 08:00:00 +0200 Економіка Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та звертатися за їх призначенням. Видання «Фокус» розповіло, від чого залежить розмір пенсії за віком.

[see_also ids="618126"]

Там нагадали, що право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку: 60, 63 або 65 років. Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років. Про це повідомили в Пенсійному фонді України із посиланням на статтю 26 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Розмір виплат пенсіонерам залежить від трьох параметрів:

  • тривалість страхового стажу;
  • відношення його заробітної плати в кожному місяці страхового стажу, що враховується для обчислення пенсії, до середньої заробітної плати по Україні в кожному з цих місяців;
  • середня зарплата в країні за останні три роки перед зверненням за призначенням пенсії.

Розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ⋅ Кс, де:

  • П — розмір пенсії, у гривнях;
  • Зп — це заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
  • Кс— коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В Україні існує декілька видів пенсій. Одним з них є пенсія за вислугою років. Нагадаємо, хто може претендувати на таку пенсію у 2025 році.

]]>
<![CDATA[Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону]]> https://zn.ua/ukr/WORLD/ministr-oboroni-kitaju-vidmovivsja-vid-zustrichi-z-hlavoju-pentahonu.html Thu, 21 Nov 2024 07:59:21 +0200 Світ Міністр оборони Китаю Дун Цзюнь відмовився від зустрічі з главою Міноборони США Ллойдом Остіном під час переговорів очільників оборонних відомств у Лаосі, повідомляє Reuters.

[see_also ids="619359"]

У минулому на тлі багатосторонніх зібрань посадовців з питань національної безпеки в Азії проводили переговори й очільники оборонних відомств США та Китаю, але Пекін відхилив прохання Остіна про зустріч під час засідання міністрів оборони країн Південно-Східної Азії цього тижня.

“Це прикро. Це впливає на регіон, тому що регіон дуже хоче бачити нас, знаєте, двох значних гравців у регіоні, які розмовляють один з одним”, - сказав Остін журналістам.

“Я не думаю, що це має якісь наслідки для майбутнього. Я просто вважаю, це те, що вони вирішили зробити в цей момент, і тільки вони можуть пояснити, чому вирішили не скористатися гарною можливістю”, - додав він.

Остін зустрічався з міністром оборони Китаю Дун Цзюнем в кулуарах сінгапурської конференції на початку цього року. Тодішня зустріч підтвердила розбіжності двох країн щодо Тайваню та інших питань, але міністри наголосили на необхідності підтримувати відкриту комунікацію між військовими.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін обіцяв співпрацювати з адміністрацією новообраного президента США Дональда Трампа, який вступить на посаду в січні.

[see_also ids="619380"]

Нещодавно в Перу відбулася зустріч президента США Джо Байдена, який завершує свою каденцію, з Сі Цзіньпіном. Про що говорили Байден та Сі й для кого призначалися їхні основні меседжі, читайте в статті доцента Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Віктора Константинова "Прощальний уклін Байдена".

]]>
<![CDATA[На Полтавщині пролунали вибухи, росіяни намагаються уразити крилатими ракетами Кременчуцьку ГЕС, гучно і в районі Дніпра]]> https://zn.ua/ukr/war/na-poltavshchini-prolunali-vibukhi-rosijani-atakujut-krilatimi-raketami-zapushchenimi-zi-stratehichnikh-bombarduvalnikiv-tu-95.html Thu, 21 Nov 2024 07:08:00 +0200 Війна Сьогодні, 21 листопада близько сьомої години ранку на Полтавщині пролунали вибухи. Про це повідомили пмоніторингові пабліки. Область атакують крилаті ракети, що їх росіяни запустили зі стратегічних бомбардувальників Ту-95.

"Крилаті ракети на Полтавщині тримають курс на Кременчук та Дніпро", - поінформували о 7.05 Повітряні Сили ЗСУ. А ще через три хвилини додали: "Кременчук - в укриття, ракета з півночі".

О 7.11 моніторингові пабліки сповістили про вибухи у Кременчуці. Перед тим моніторинговий телеграм-канал "Чому тривога | Радар" повідомив, що одна ракета на Полтавщині тримає курс на Кременчуцьку ГЕС. О 7.15 тут сповістили про вибухи в районі Дніпра. о.7.19 пабліки сповістили про дорозвідку.

]]>
<![CDATA[Соціальні виплати: чому їх виплачують с затримкою]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/sotsialni-viplati-chomu-jikh-viplachujut-s-zatrimkoju.html Thu, 21 Nov 2024 07:00:00 +0200 Економіка Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Але останнім часом, деякі категорії громадян скаржаться на затримку соціальних виплат, пише «Факти ICTV».

[see_also ids="616983"]

У Мінсоцполітики повідомили, що соціальні виплати у 2024 році можуть затримуватись через військові видатки. Вони є першочерговими.

В Україні є резерв коштів, який дає змогу вчасно здійснювати всі соціальні виплати, які передбачені в чинному бюджеті. Але річ у тім, що всі соціальні видатки здійснюються коштом міжнародних партнерів. Тому, коли кошти надходять на рахунки, можуть бути невеликі затримки у виплатах громадянам. Це пов’язано з воєнними діями в країні.

Наразі існує черговість видатків. Наприклад, якщо на момент соціальних виплат в казначейство надходить рахунок від Міністерства оборони, то спочатку сплачується він, а вже потім всі інші. Тобто є певна пріоритетність.

Чи було фінансування соціальних виплат

В уряді заявляють, що нарахування коштів обов’язково відбудеться, адже всі соціальні видатки закладені у держбюджет України.

Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович пояснила, що першочергово казначейство покриває військові видатки. Але після них, на другому рівні, стоять соціальні.

За її словами, наразі немає підстав вважати, що соціальні виплати будуть невиплачені.

Якщо затримка соціальних виплат довготривала (до кількох місяців), людині необхідно звернутися на гарячу лінію за номером 1545, й фахівці розберуться у ситуації в індивідуальному порядку. Можливо, сталася помилка або збій у нарахуваннях.

Внутрішньо переміщені особи мають право на грошову допомогу від держави. У вересні та жовтні багато ВПО не отримали грошову допомогу. Нагадаємо, чому це сталося.

]]>
<![CDATA[Крилаті ракети з Ту-95 зайшли в Україну через Чернігівську область і маневрують між Київською та ще кількома областями]]> https://zn.ua/ukr/war/krilati-raketi-z-tu-95-zajshli-v-ukrajinu-cherez-chernihivsku-oblast.html Thu, 21 Nov 2024 06:44:00 +0200 Війна "Перші ракети заходять через Чернігівську область, курс південний",  - поінформував о 6.38 про крилаті ракети, запущені зі стратегічних бомбардувальників Ту-95  паблік "Николаевский Ванёк" І порадив зреагувати на тривогу. варто 

Буквально за дві хвилини, о 6.40, Повітряні Сили ЗСУ підтвердили цю інформацію: "Крилата ракета з півночі через Чернігівщину, курс південний", За дві хвилини тут додали: "Ще крилаті ракети тим самим курсом". О 6.43 тут сповістили, що ракети змінили курс у напрямку Київщини.

"Половина ракет на Київщині змінює курс на південно-західний у бік Черкащини", - поінформував о 6.49 паблік monitoring.

"Всі ракети поки що курсом на/через Лубни", - подав ситуацію станом на 6.51 "Николаевский Ванёк".

"Ракети з Чернігівщини на Полтавщину", - поінформували ще за хвилину Повітряні Сили.

Близько 6.55 пабліки поінформували, що ракети з Полтавської області перелітають до Сумської.

О 6.58 Повітряні Сили повідомили про ракету на Миргород з північного заходу.

"Ще ракета на Миргород", - повідомив о 7.01 паблік "Чому тривога | Радар".

О 7.03 пабліки повідомили про вибухи на Полтавщині.

]]>
<![CDATA[Росіяни запустили по Україні крилаті ракети з Ту-95 - коли ракети можуть зайти в Україну]]> https://zn.ua/ukr/war/rosijani-zapustili-po-ukrajini-krilati-raketi-z-tu-95-informatsija-poperednja-zahroza-realna.html Thu, 21 Nov 2024 06:36:00 +0200 Війна Сьогодні, 21 листопада, близько 5.35 росіяни запустили керовані авіаційні ракети мінімум з чотирьох бортів Ту-95. Такою попередньою інформацією поділився моніторинговий паблік "Чому тривога | Радар". Тут кажуть, що загалом в повітрі зараз фіксується шість бортів Ту-95мс. Вони перебувають в районі пускових рубежів.

"У повітрі перебувають літаки Ту-95", - без подробиць підтведили інформацію про російських стратегів Повітряні Сили ЗСУ.

"Ворог ймовірно виконав пуски крилатих ракет повітряного базування (Х-101) у дві хвилі з району Саратовської області РФ",  - повідомив о 5.47 телеграм-канал monitor. - "Наближення до державного кордону від 06:20".

"Імовірно здійснено пуски крилатих ракет Х-101 бортами Ту-95 в районі Енгельсу". майже відразу підтвердили цю інформацію Повітряні Сили.

"Всього у повітрі шість бортів ТУ-95мс, продовжують рух у бік Каспійського моря", - повідомив о 5.53 паблік "Николаевский Ванёк".

Близько шостої години ранку моніторингові пабліки сповістили, що ці літаки пішли на посадку. Вони також констатували відбій по балістиці. ТИм часом тотальна повітряна тривога в Україні зберігається - в очікування ракет зі стратегічних бомбардувальників Ту-95.

Близько 6.30 моніторингові пабліки поінформували, що всі "Тушки" сіли на аеродроми базування. Ракети у повітряному просторі наразі не фіксуються, повітряна тривога зберігається.

 

 

 

]]>
<![CDATA[Неявка за повісткою: чи можуть автоматично позбавити водійських прав]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/nejavka-za-povistkoju-chi-mozhut-avtomatichno-pozbaviti-vodijskikh-prav.html Thu, 21 Nov 2024 06:00:00 +0200 Україна Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Навесні в Україні ухвалили закон про мобілізацію. Міноборони у власному Telegram-каналі розповілo, чи можуть автоматично позбавити посвідчення водія осіб, які не з'явились до ТЦК за повісткою.

[see_also ids="613741"]

У відомстві зазначили, що поширена в деяких ЗМІ інформація про автоматичне позбавлення водійських прав за неявку за повісткою, не відповідає дійсності.

«На практиці, позбавити посвідчення водія через таку неявку не можуть», – йдеться у повідомленні.

У Міноборони підкреслили, що тимчасове обмеження права керування транспортним засобом може бути застосоване до громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку, лише за рішенням суду.

Для цього:

  • ТЦК має звернутися до суду з позовною заявою, якщо громадянин ігнорує вимоги щодо виконання військового обов’язку.
  • Процедура подачі позову має включати детальний опис вимог, що повинні бути виконані, та документальне підтвердження ухилення від обов’язків громадянином.
  • Після розгляду позовної заяви суд приймає рішення щодо тимчасового обмеження права керування транспортом винятково за умови підтвердження факту ухилення та невиконання громадянином військового обовʼязку.

«Таким чином, рішення про тимчасове обмеження водійських прав приймається тільки після розгляду справи у суді та за підтвердження порушення вимог щодо виконання військового обов’язку», – резюмували у відомстві.

Нагадаємо, чи потрібно чоловіку, який вже оновив дані, оновлювати їх повторно після 25 років.

]]>
<![CDATA[Підготовка до надзвичайної ситуації: як облаштувати бункер]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/pidhotovka-do-nadzvichajnoji-situatsiji-jak-oblashtuvati-bunker.html Thu, 21 Nov 2024 05:30:00 +0200 Україна Президент Росії Владімір Путін 19 листопада підписав указ про зміну ядерної доктрини. Тепер вона передбачає, що підставою для завдання ядерного удару може стати «агресія проти РФ та її союзників з боку будь-якої неядерної держави за підтримки ядерної держави», а також масована повітряна атака неядерними засобами, зокрема безпілотниками.

Росія постійно погрожує ядерною зброєю та вдається до провокацій. Українці мають бути готовими до будь-яких ситуацій, оскільки ворог не дотримується жодних правил та принципів ведення війни. Видання «Апостроф» розповіло, як самостійно облаштувати бункер на випадок надзвичайних ситуацій.

[see_also ids="619397"]

Як облаштувати бункер самостійно

Українцям слід потурбуватися про облаштування бункера. Його можна побудувати на власній земельній ділянці, наприклад, на дачі.

Існують різні проєкти подібних споруд. Для будівництва необхідно підготувати матеріали та інструменти. З оформленням документів проблем не повинно бути, але тут є нюанси:

  • якщо ви будуєте на своїй власній ділянці – дозвіл не потрібен;
  • якщо йдеться про земельну ділянку, під якою перебувають важливі комунікації, то тут документи варто підготувати.

Під час планування будівництва важливо розуміти, де саме проходять ґрунтові води. Сховище під землею має сформуватися над потоками, мінімальна відстань – 50 сантиметрів. Чим більше, тим краще. Так, якщо ґрунтові води на рівні 5 метрів, то котлован під нову будову виготовляється на 45 метрів. Хоча, коли ґрунтові води залягають понад 4 метри, створити повноцінний будинок під землею не вийде.

При облаштуванні бункера важливо подбати про захист, комфорт та зручність на випадок необхідності знаходитись у ньому тривалий час. На період стихійного лиха провадиться такий розрахунок площі – 4 кв. метри на одного человека. В таких умовах буде зручно перечекати несприятливі умови лежить на поверхні землі.

[see_also ids="589356"]

Якщо в сім'ї троє людей, то виходить 12 кв. метрів. Розрахунок ведеться шляхом множення.

«Якщо територія при будинку велика, то площа зростає, але не на шкоду комфорту. Бункери будують для тимчасового та тривалого перебування. Від цього залежить вибір деяких параметрів», – йдеться у повідомленні.

Щоб зробити перебування у сховищі комфортнім, необхідно його утеплити, мати запас теплих речей, пледів, чистого одягу, взуття та термобілизни.

Також заздалегідь у сховище потрібно закупити автономні джерела енергії, павербанки. Слід придбати бутильовану воду, продукти тривалого зберігання (консерви, каші/супи швидкого приготування, чай, каву, солодощі, горіхи, мед, консервацію). Також потрібно поповнити домашню аптечку та зробити запас ліків.

Фахівці Київського наукового-дослідного інституту судових експертиз розповіли, як довго після ядерного вибуху треба перебувати в укритті.

]]>
<![CDATA[У Дніпрі пролунали вибухи, росіяни б'ють по місту "Кинджалами"]]> https://zn.ua/ukr/war/u-dnipri-prolunali-vibukhi-rosijani-bjut-po-mistu-kindzhalami.html Thu, 21 Nov 2024 05:24:00 +0200 Війна Сьогодні, 21 листопада, близько близько 5.20 у Дніпрі пролунали вибухи. Про це повідомив паблік monitor. О 5.18 тут повідомили про пуски гіперзвукових ракет "Кинджал" по Дніпру. Двома хвилинами раніше тут сповістили, що росіяни підняли в повітря винищувач-бомбардувальник МіГ-31К — носій надзвукової ракети Х-47м2 "Кинджал", яка становить загрозу для всіх регіонів країни. 

О 5.18 Повітряні Сили ЗСУ сповістили про швидкісну ціль у напрямку Дніпра зі сходу. Тут також уточнили, що повітряна тривога охопила Україну через зліт МіГ-31К.

[see_also ids="619157"]

Близько шостої години ранку моніторингові пабліки сповістили, що ці літаки пішли на посадку. Вони також констатували відбій по балістиці. Тмм часом тотальна повітряна тривога в Україні зберігається - в очікування ракет зі стратегічних бомбардувальників Ту-95.

Раніше повідомлялося, що сьогодні, 21 листопада, близько четвертої години ранку росіяни підняли в повітря три стратегічні бомбардувальники Ту-95МС.

 

]]>
<![CDATA[Всю Україну стрімко охопила повітряна тривога - ймовірним є удар міжконтинентальною ракетою]]> https://zn.ua/ukr/war/vsju-ukrajinu-strimko-okhopila-povitrjana-trivoha-povitrjani-sili-nazvali-prichinu.html Thu, 21 Nov 2024 05:16:00 +0200 Війна Сьогодні, 21 листопада, близько п′ятої години ранку повітряна тривога стрімко охопила майже всю територію України. Нараз її не оголосили тільки на Закарпатті. 

О 5.06 Повітряні Сили ЗСУ повідомили про загрозу застосування балістичного озброєння в областях де оголошено повітряну тривогу.

У цей же час повітряна тривога поширилася на Закарпатську область і охопила всю країну.

О 5.09 моніторинговий паблік "Радар ППО | Карта тривог" сповістив про загрозу пуску міжконтинентальної ракети «Рубеж» із полігону «Капустин Яр».

[see_also ids="619542"]

Ракети такого типу і такої потужності росіяни під час війни проти України ще не використовували. 

Раніше повідомлялося, що сьогодні, 21 листопада, близько четвертої години ранку росіяни підняли в повітря три стратегічні бомбардувальники Ту-95МС.

]]>
<![CDATA[Глава МЗС Британії: Трамп не підтримає невигідну для України угоду припинення війни]]> https://zn.ua/ukr/WORLD/hlava-mzs-britaniji-tramp-ne-pidtrimaje-nevihidnu-dlja-ukrajini-uhodu-pripinennja-vijni.html Thu, 21 Nov 2024 05:00:18 +0200 Світ Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі висловив переконання, що новообраний президент США Дональд Трамп не стане підтримувати невигідну угоду для України у контексті припинення війни. Про це повідомляє New Statesman.

За його словами, Дональд Трамп має певну спадкоємність з цією позицією – "мир через силу".

"Що я точно знаю про Дональда Трампа, так це те, що він не любить невдах і не хоче програвати; він хоче отримати правильну угоду для американського народу. І він знає, що правильна угода для американського народу - це мир в Європі, а це означає стійкий мир, а не те, що Росія досягне своїх цілей і повернеться за новими загарбаннями в наступні роки", – зазначив Леммі.

[see_also ids="619525"]

Раніше у Reuters повідомляли, що Росія хоче зберегти контроль над усіма захопленими територіями, окрім маленьких ділянок у Харківській та Миколаївській областях — ними вона може пожертвувати. А ось долю Криму агресор взагалі не збирається обговорювати. Також, в обмін на "гарантії безпеки" для України, диктатор Владімір Путін вимагає відмови Києва від вступу в НАТО, скорочення чисельності української армії та відмови від обмежень використання російської мови.

]]>
<![CDATA[Виплати для ВПО: чи можна оформити онлайн]]> https://zn.ua/ukr/practical-tips/viplati-dlja-vpo-chi-mozhna-oformiti-onlajn.html Thu, 21 Nov 2024 05:00:00 +0200 Практичні поради Через війну, яку розв'язала Росія, багато українців були змушені покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Держава надає грошову допомогу переселенцям. У Мінсоцполітики розповіли, як оформити виплати для ВПО в онлайн-режимі.

Як оформити заяву на виплати для ВПО застосунку «Дія»

У мобільному застосунку «Дія» можна оформити довідку ВПО та грошову допомогу на всю сім'ю.

[see_also ids="612806"]

Для цього слід зробити такі кроки:

  • Зайти у застосунок «Дія» та оновити його
  • Натиснути «Сервіси»
  • Обрати пункт «Послуги для ВПО», далі – «Допомога ВПО»
  • Написати адресу місця проживання та підтвердити геолокацію
  • Якщо є діти, то можна оформити статус ВПО і для них.  Для оформлення статусу ВПО для дитини, в «Дію» має підтягнутися її свідоцтво про народження. Також документ можна завантажити вручну. Якщо дітей немає, слід натиснути «Зареєструватися без дітей»
  • Обрати картку для виплат єПідтримка, щоб туди надходили кошти. Картку можна оформити у банку.
  • Вказати, яка допомога потрібна – медобслуговування, освіта, гуманітарна допомога.
  • Залишити контактні дані

У Мінреінтеграції зазначили, що довідка ВПО з'явиться у «Дії» поруч з іншими документами. Кошти надходитимуть на картку єПідтримка на всіх членів сім'ї.

У відомстві додали, що оформити виплати онлайн можуть ті переселенці, які не мають довідки ВПО.

«Люди, які виїхали за кордон, або перебувають на тимчасово купованій території, не можуть отримати допомогу, оскільки не є внутрішньо переміщеними особами», – йдеться у повідомленні.

Раніше ми писали, чи можуть продовжити допомогу ВПО для вагітної жінки.

]]>
<![CDATA[Росіяни підняли в небо стратегічні бомбардувальники Ту-95МС, монітори оцінили реальність загрози]]> https://zn.ua/ukr/war/rosijani-pidnjali-v-nebo-stratehichni-bombarduvalniki-tu-95ms-monitori-otsinili-realnist-zahrozi.html Thu, 21 Nov 2024 04:20:00 +0200 Війна Сьогодні, 21 листопада, близько четвертої години ранку росіяни підняли в повітря стратегічні бомбардувальники.

"Наразі в повітрі спостерігаються три борти Ту-95МС з авіабази «Енгельс-2», курсом північним", - повідомив моніторинговий паблік "ППО РАДАР | MILITARY". - "Імовірно перебазування на "Оленью". Тобто - виліт не бойовий. Наразі загрози ракетного удару немає".

[see_also ids="619482"]

Сьогодні в Україні відносно спокійна ніч. Від початку доби і десь до третьої години ночі тут вперше за тривалий час не було оголошено жодної повітряної тривоги. О 2.53 нетривку ідилію порушила повітряна тривога у Сумському регіоні. О 3.27 вона поширилася на Донецьку область, а о 4.09 - на Харківську. Станом на 4.30 про вибухи у жодному з цих регіонів не повідомлялося. Від початку доби по Україні росіяни також не запустили жодного ударного дрона - такого також давно не траплялося.

Раніше Головного управління розвідки Міноборони України назвали російським фейком поширене від імені ГУР повідомлення про загрозу «особливо масованого» ракетно-бомбового удару по українських містах 20 листопада.

]]>
<![CDATA[Комісія Палати представників США засекретила звіт про секс-походеньки Метта Гетца]]> https://zn.ua/ukr/usa/komisija-palati-predstavnikiv-ssha-zasekretila-zvit-pro-seks-pokhodenki-metta-hettsa.html Thu, 21 Nov 2024 04:19:09 +0200 США Комітет Конгресу США відмовився оприлюднити звіт із деталями розслідування ймовірних сексуальних домагань Метта Гетца, якого Дональд Трамп просуває на посаду генерального прокурора, і якого чекає боротьба за затвердження Сенатом, пише Reuters.

У середу комісія  зібралася, щоб обговорити, чи розкривати результати свого розслідування щодо Гетца – скандального конгресмена від Флориди.  Демократи в Конгресі та деякі республіканці в Сенаті наполягають на публікації звіту. Водночас багато республіканців у Палаті представників намагалися захистити Гетца від поширення інформації, яка могла б зашкодити його кар’єрі.

[see_also ids="618795"]

Комітет з етики зібрався за закритими дверима в середу, але демократи та республіканці в групі розділилися за партійною лінією 5 до 5 голосами, тож звіт поки що залишиться неопублікованим.

«Комітет не погодився опублікувати звіт», — сказав Майкл Гест, конгресмен від Республіканської партії, який очолює комітет.

Як повідомлялося, законодавці комітету з питань етики Палати представників отримали записи, які свідчать про те, що Гетц платив жінкам за секс. Адвокат жінок, які свідчили в комітеті, повідомив американським ЗМІ, що одна з жінок була свідком сексу Гетца з неповнолітньою дівчиною. З усіх й без только здебільшого суперечливих кандидатів на посади в новий уряд Трампа  Гетц, напевно, є найбільш неоднозначним.

Комісія Палати представників  З 2021 року розслідує звинувачення Гетца в сексуальних домаганнях і незаконному вживанні наркотиків, що зменшує його шанси на обрання генпрокурором.

Комітет знову збереться на початку грудня, щоб повторно розглянути справу Гетца.

Хто ж такий Гетц — політик із обличчям голлівудського лиходія? Навіщо він підривав роботу американського Конгресу й чому хоче зашкодити Україні? Про це розповідала Анна Бродські-Кроткіна у статті «Вони допомагають Путіну: темні справи конгресменів, які зривають допомогу Україні».

 

]]>
<![CDATA[Україна вбачає можливості у співпраці з новою адміністрацією США – Сибіга ]]> https://zn.ua/ukr/usa/ukrajina-vbachaje-mozhlivosti-u-spivpratsi-z-novoju-administratsijeju-ssha-sibiha-.html Thu, 21 Nov 2024 04:17:41 +0200 США Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга під час спільної пресконференції з главою МЗС Австрії Александером Шалленбергом заявив, що Київ розраховує на тісну співпрацю з новою адміністрацією Білого дому.

"Президент Зеленський та новообраний президент Трамп вже встановили прямі контакти. Це дуже важливо. Зараз команди працюють над встановленням також прямих робочих реалістичних каналів для обміну думками з різних питань, що потребують рішення", – зазначив Сибіга.

Політик наголосив, що у питанні досягнення стійкого, справедливого та всеосяжного миру, Україна підтримує концепцію та підхід "мир через силу".

"І ми дійсно вбачаємо можливості у нашій співпраці з новою адміністрацією для прискорення процесу досягнення справедливого, всеосяжного миру", – сказав глава української дипломатії.

Він також розповів, що прибув до Австрії безпосередньо з Вашингтона, де мав дуже важливі зустрічі, як з представниками обох партій.

[see_also ids="618885"]

"Також я мав дуже важливі зустрічі з нинішньою адміністрацією, і ми розпочали практичний процес щодо встановлення прямих контактів з новою адміністрацією. Ви знаєте, що існують обмеження, передбачені законодавством щодо офіційних контактів, тож ми в процесі", – резюмував міністр.

Нагадаємо, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга також заявляв, що за допомогу Росії військами та зброєю Північна Корея очікуватиме ядерні технології та допомогу у розвитку оборонно-промислового комплексу.

]]>
<![CDATA[Респіраторні хвороби: чи можна вживати антибіотики]]> https://zn.ua/ukr/practical-tips/respiratorni-khvorobi-chi-mozhna-vikoristovuvati-antibiotiki.html Thu, 21 Nov 2024 04:00:00 +0200 Практичні поради Восени зростає ризик спалахів респіраторних захворювань. Найчастіше збудником таких хвороб є віруси, а не бактерії. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли про негативні наслідки нераціонального застосування антибіотиків.

Чим небезпечне нераціональне використання антибіотиків

Фахівці пояснили, що поширеним є таке негативне явище, як помилкове використання антибактеріальних препаратів (АБП) для лікування респіраторних захворювань вірусної етіології.

[see_also ids="608654"]

«Антимікробна резистентність збільшує навантаження на медичну систему України, яка й без того зіштовхнулася з великими викликами через війну», – йдеться у повідомленні.

У ЦГЗ назвали негативні наслідки нераціонального використання антибіотиків:

  • розвиток антимікробної резистентності: збудники інфекцій адаптуються до антибіотиків, що знижує або взагалі зводить нанівець ефективність лікування стандартними препаратами;
  • побічні реакції: неправильне використання антибіотиків може спричинити алергії, порушення роботи нирок і печінки, шлунково-кишкові розлади та інші ускладнення;
  • дисбаланс мікрофлори та стани, пов’язані з Clostridium difficile: порушується здоровий баланс бактерій у кишківнику, що може спричинити розлади травлення й ослаблення імунітету, а також підвищений ризик інфікування бактерією Clostridium difficile та нудоти, блювання чи болю в животі.

Чому антибіотики може призначати лише лікар

У ЦГЗ підкреслили, що призначення антибіотиків має проводитися тільки лікарем після проведення обстеження та аналізів, що підтверджують бактеріальну природу хвороби, а не вірусну.

«Пацієнти не повинні самостійно приймати антибіотики без консультації фахівця, адже це може призвести до серйозних ускладнень і утруднити подальше лікування», – йдеться у повідомленні.

[see_also ids="607703"]

Що робити, щоб уникнути помилок у лікуванні респіраторних хвороб

Фахівці зазначили, що часто, лікування легких застуд навіть не потребує використання лікарських засобів. Відпочинку буває достатньо, щоб подолати хворобу власними силами.

За легких ознак респіраторної інфекції:

  • потрібен відпочинок, тепле пиття, дотримання заходів особистої гігієни та уникнення скупчення людей (щоб не заражати інших);
  • можливе симптоматичне лікування безрецептурними препаратами, щодо яких можна отримати консультацію в аптеці.

У випадку, якщо з'явилися загрозливі симптоми хвороби, необхідно звернутися до лікаря для оцінки стану та вибору оптимальної схеми лікування.

«З симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ можна отримати консультацію та лікарняний без візиту до лікаря – дистанційно», – йдеться у повідомленні.

Якщо наявні такі симптоми, необхідно негайно звертатися до лікаря:

  • кашель, який триває довше семи днів;
  • кашель з прожилками крові;
  • температура вища за 38,5, яка тримається довше трьох днів;
  • порушення дихання;
  • блювання.

У ЦГЗ додали, що при лікуванні респіраторних захворювань, спричинених вірусами, антибіотики не застосовують.

«Лікар може призначити антибіотики лише у разі підтвердження або обґрунтованої підозри на бактеріальну природу інфекції», – підкреслили фахівці.

Раніше ми писали, що в Україні змінилися рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

]]>
<![CDATA[Країни Латинської Америки закликають не поглиблювати «гонку озброєнь» у війні в Україні]]> https://zn.ua/ukr/war/krajini-latinskoji-ameriki-zaklikajut-ne-pohlibljuvati-honku-ozbrojen-u-vijni-v-ukrajini.html Thu, 21 Nov 2024 03:36:14 +0200 Війна Чотири латиноамериканські країни – Бразилія, Чилі, Колумбія і Мексика – у середу виступили зі спільним закликом «уникати дій, які можуть призвести до ескалації гонки озброєнь» у війні в Україні, повідомляє Barrons.

Після того, як Україна з дозволу США запустила ракети дальнього радіусу дії по російській території, чотири країни заявили, що такі дії «загострять конфлікт», і закликали «всі залучені сторони виконати свої міжнародні зобов'язання і надати пріоритет діалогу і пошуку миру в цьому регіоні». При цьому президент країни Лула да Сілва вирішив опублікувати спільне комюніке на день раніше, аби не згадувати у ньому про російське вторгнення в Україну.

Заява була оприлюднена наступного дня після саміту G20 у Бразилії, на якому лідери вкотре не спромоглися відкрито засудити вторгнення Росії в Україну, натомість заявили, що вітають «всі відповідні та конструктивні ініціативи, які підтримують всеосяжний, справедливий і міцний мир» в Україні.

Президент США Джо Байден надав Україні дозвіл на використання американських ракет дальнього радіусу дії для завдання ударів по території Росії, який Київ намагався отримати вже давно.

Після рішення Байдена Росія знизила поріг застосування ядерної зброї, і попередила, що відреагує, якщо такі ракетні удари відбудуться.

У вівторок Україна запустила ракети ATACMS у Брянській прикордонній області Росії.

У середу Україна також запустила по території Росії ракети Storm Shadow – британський аналог американських.

Посольство США в Києві в середу закрилося, посилаючись на «конкретну інформацію про потенційну значну повітряну атаку», але пізніше заявило, що наступного дня відкриється знову.

]]>
<![CDATA[Орбан: Загроза ескалації війни в Україні ще ніколи не була такою великою]]> https://zn.ua/ukr/europe/orban-zahroza-eskalatsiji-vijni-v-ukrajini-shche-nikoli-ne-bula-takoju-velikoju.html Thu, 21 Nov 2024 03:34:33 +0200 Європа Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан після засідання Ради оборони країни заявив про загрозу ескалації війни в Україні. Про це повідомляє Telex.

"Ніколи ще загроза ескалації війни не була такою великою, і в найближчі тижні і місяці Угорщині знадобляться всі її знання, інструменти і дипломатичний досвід, щоб гарантувати, що ми продовжимо залишатися поза війною", – зазначив Орбан.

Він також додав, що перемога Дональда Трампа наблизила мир або, принаймні, припинення вогню, але в найближчі два місяці в США при владі все ще перебувають "провоєнні сили", а отже, нас чекають найнебезпечніші місяці.

[see_also ids="618972"]

Раніше ЗМІ повідомляли, що перемога республіканця Дональда Трампа на виборах президента США може бути політичним благом для угорського прем'єра Віктора Орбана, але з точки зору економіки, Трамп — це погана новина для Угорщини, оскільки його повернення до Білого дому збільшує ризики інфляції через слабкий форинт і зниження виробництва через можливі тарифи проти європейського автомобільного сектору

 

]]>
<![CDATA[Сьогодні в Україні відзначають День Гідності та Свободи]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/sohodni-v-ukrajini-vidznachajut-den-hidnosti-ta-svobodi.html Thu, 21 Nov 2024 03:30:00 +0200 Україна Кожного року 21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Це молоде, але дуже важливе свято, яке нагадує про прагнення українців до свободи попри будь-які труднощі.

[see_also ids="619102"]

Воно присвячене двом революціям останніх років — Помаранчевій (початок 22 листопада 2004 року) та Революції Гідності. В умовах повномасштабного вторгнення Росії, яка прагне захопити наші землі, це свято набуло особливого змісту.

Історія свята

День Гідності та Свободи є наступником Дня Свободи, який відзначали 22 листопада з 2005 по 2011 рік на честь Помаранчевої революції. День свободи заснував президент Віктор Ющенко у 2005 році на честь Помаранчевої революції, внаслідок якої Янукович зазнав поразки у третьому турі виборів.

Потім це свято було скасовано указом екс-президента Віктора Януковича, який ухвалив відзначати День соборності та свободи 22 січня.

21 листопада 2013 року розпочалися протести проти рішення тодішньої влади про призупинення курсу на вступ до ЄС та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Цей крок спричинив обурення українців. Захищаючи своє майбутнє, гідність та свободу, загинули 106 українців, понад дві тисячі отримали поранення

День Гідності та Свободи було встановлено указом президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року. Одночасно зі встановленням Дня Гідності та Свободи указом № 871/2014 Президент скасував святкування Дня Соборності та Свободи та відновив День соборності України.

]]>
<![CDATA[«Точка» чи «крапка»: як правильно буде українською]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/tochka-chi-krapka-jak-pravilno-bude-ukrajinskoju.html Thu, 21 Nov 2024 03:00:00 +0200 Україна Через війну, яку розпочала Росія, багато українців відмовилися від використання російської мови та повністю перейшли на українську. Але іноді вони можуть помилково використовувати суржик.

[see_also ids="616421"]

Мовознавець Олександр Авраменко розповів, чи можна говорити «точка» українською, пише «ТСН».

Він пояснив, що слово «точка» використовують у математиці, фізиці, географії, у військовій справі. Наприклад, «точка опори», «точка перетину», «торговельна точка» та «вогнева точка».

Тоді як «крапка» – це розділовий знак або цятка на певному фоні.

До речі, часто вживають таке словосполучення як «точка зору», воно поширене в багатьох європейських мовах. Але Олександр Авраменко радить віддавати перевагу словосполученню «на мій погляд».

Лайфхаків, «як російськомовному перейти на українську», вже безліч. І всі, хто хотів, уже давно ними скористалися, хоча й не завжди вдало. Соціологи свідчать, що чимало українців в обставинах російської агресії свідомо почали спілкуватись українською. Як українці розв'язують мовне питання – читайте у матеріалі журналіста з Херсону, фрілансера у сфері поліграфії Володимира Шишкова "Перехідний вік мови" на ZN.UA.

]]>
<![CDATA[Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія та заборони дня]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/vvedennja-v-khram-presvjatoji-bohoroditsi-istorija-ta-zaboroni-dnja.html Thu, 21 Nov 2024 02:30:00 +0200 Україна 21 листопада християни східного обряду в Україні відзначають Введення в храм Пресвятої Богородиці. Друга назва цього свята – Третя Пречиста. Це одне з важливих християнських свят, яке присвячене Богоматері.

Раніше це свято відзначали 4 грудня, але після переходу Православної церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар, дата свята змінилася. Тому с 2023 року парафіяни ПЦУ відзначають Третю Пречисту 21 листопада

[see_also ids="619100"]

Історія свята

За біблійними переказами, у Йоакима та Анни, батьків Діви Марії, довгий час не було дітей. Вони багато молилися, щоб Бог послав їм дитину. Їх молитви були почуті. Бог виконав їх прохання, але в обмін на обіцянку, що Йоаким та Анна присвятять дитину служінню йому.

Коли Діві Марії було три роки, батьки дотрималися даного слова та віддали дівчинку святому Захарії. Саме цей день і вважається введенням до храму Пресвятої Богородиці.

Заборони свята

З давніх часів в цей день діяли заборони, яких варто було дотримуватися.

Це свято випадає на період Різдвяного посту. Тому в цей день не можна вживати їжу тваринного походження. Але дозволяється їсти рибу та випити трохи вина.

Також не можна у свято веселитися, можна займатися тяжкою роботою, шити, в'язати та вишивати.

Не можна відмовляти в милостині нужденним.

В цей день забороняється вінчатися. Ця заборона діє весь Різдвяний піст, але особливо сильна на свято Введення до храму Пресвятої Богородиці.

]]>
<![CDATA[Єврокомісія погодила всі кандидатури і незабаром розпочне роботу у новому складі]]> https://zn.ua/ukr/europe/jevrokomisija-pohodila-vsi-kandidaturi-i-nezabarom-rozpochne-robotu-u-novomu-skladi.html Thu, 21 Nov 2024 02:18:54 +0200 Європа Європейська комісія, нарешті, погодила всі спірні кандидатури - для цього знадобився цілий тиждень дискусій. Однак спільне рішення все ж було ухвалене, і 1 грудня, під головуванням Урсули дер Ляєн Єврокомісія розпочне роботу.

Про це повідомляє видання Politico.

[see_also ids="618101"]

З вересня фон дер Ляєн ретельно підбирала 26 комісарів (по одному від кожної з 27 країн-членів Європейського союзу; вона є комісаром від Німеччини), щоб зміцнити свій вплив на Комісію і формування політики ЄС. Вона призначила шість виконавчих віцепрезидентів (Кайя Каллас з Естонії, Раффаеле Фітто з Італії, Роксана Мінзату з Румунії, Стефан Сежурне з Франції, Тереза Рібера з Іспанії та Хенна Вірккунен з Фінляндії) для управління «постійними» членами комісії.

Рішення призначити правого Фітто міністром у справах ЄС засмутило другу за величиною групу Європарламенту - соціалістів і демократів, які дорікнули правоцентристській Європейській народній партії фон дер Ляєн, що та надала таку бажану посаду комусь із групи європейських консерваторів і реформістів.

Рібера стане де-факто другим комісаром виконавчої влади ЄС, до її обов'язків входитиме конкуренція і клімат.

Новий склад Комісії відображає нахил ЄС праворуч після червневих європейських виборів, де праві й ультраправі домоглися успіху в ключових країнах-членах, таких як Італія, Франція та Німеччина. ЄНП і фон дер Ляєн залишаються на вершині з 14 членами комісії, продовжуючи укладати угоди як з лівими, так і з правими.

Однією з їхніх вимог в обмін на згоду прийняти Ріберу було те, що вона мала постати перед іспанським парламентом із запитаннями про те, як її міністерство впоралося зі смертоносною повінню у Валенсії, що вона і зробила.

Тупикова ситуація зупинила процес перевірки не тільки шести виконавчих віцепрезидентів Комісії, а й кандидата в члени Комісії від Угорщини Олівера Вархелі, якого було позбавлено деяких обов'язків під час переговорів після слухань. Вархелі відповідав за політику розширення блоку під час першого терміну фон дер Ляєн, але тепер він має в своєму розпорядженні більш слабкий портфель, що включає охорону здоров'я та захист тварин.

Соціалісти, які перебувають при владі лише в кількох країнах ЄС, опинилися в програші після того, як у вересні фон дер Ляєн оголосила про структуру своєї команди, внаслідок чого вони отримали менш важливі портфелі та роздуті назви посад, за винятком мега-портфеля Рібери, що включає в себе потужну посаду з питань конкуренції. Маловідома кандидатура румунського соціаліста Роксани Мінзату стане виконавчим віцепрезидентом з персоналу, навичок і готовності.

[see_also ids="618714"]

Нагадаємо, чиновники Єврокомісії отримали електронного листа, в якому йдеться про «реальну загрозу» з боку шпигунів, які хочуть вкрасти секрети виконавчої влади ЄС.

«Брюссель є одним із найбільших шпигунських центрів у світі, із сотнями активних співробітників розвідки, які націлені на нашу установу», - йдеться в попередженні.

Мішенню шпигунів може стати будь-хто, додається в листі. За оцінками бельгійських служб безпеки, у деяких посольствах від 10% до 20% дипломатів - це співробітники розвідки. Що стосується китайських журналістів, які працюють у Брюсселі, є підозри, що серед них кожен п'ятий - співробітник розвідки.

Дипломатична служба ЄС попереджала про загрозу російського і китайського шпигунства ще 2019 року, застерігаючи, що сотні шпигунів із Пекіна і Москви «снують» бельгійською столицею, підслуховуючи розмови в барах і ресторанах поблизу штаб-квартири Єврокомісії.

]]>