Невідомі темні матерії є не тільки в космосі, а й у нашому організмі. Українські нейрофізіологи НАН змогли зазирнути всередину спинного мозку, який досі вважався «чорною скринькою», та розгадати таємниці болю. А це дуже важливо для того, аби боротися з ним.
Досі людству було відомо, як больові сигнали потрапляють у верхні шари спинного мозку та які нейрони їх туди передають. Але як вони передаються далі, до центру спинного мозку, і які з них потрапляють до головного мозку, де й формується емоція болю, було незрозуміло.
Наші науковці першими у світі класифікували нейрони, які відповідають за передачу больових сигналів зі спинного мозку до головного, зареєстрували сигнали, які ці нейрони надсилають у головний мозок, і описали схему взаємодій між ними.
1 грудня званням Героя України був відзначений командир 1-ї штурмової роти «Правого сектору» 26-річний Дмитро Коцюбайло. Він ніколи не служив у жодних держструктурах. Рівно вісім років тому, 1 грудня 2013-го, з позивним «Да Вінчі» в 18 років Дмитро вступив добровольцем у «Правий сектор», потім добровольцем пішов на війну, був важко поранений. Свою славу й визнання військового лідера він заслужив на війні, коли створив 2015-го свій добровольчий загін, яким він командує і воює на фронті безупинно всі ці роки пліч-о-пліч із армією, без відпочинку, ротацій, зарплат і донедавна без будь-якого офіційного визнання.
Дмитро — це авторитет, його знає і поважає весь фронт, і він сам знає на фронті кожну стежку, кожен опорник, кожного боєздатного командира й воїна. Дмитро взяв участь у сотнях бойових операцій, у завданні вогневих ударів по російських окупантах.
Наші паралімпійці вже привчили вболівальників до великої кількості завойованих медалей, тому нагород чекали й на Паралімпіаді-2020 у Токіо.
Українці змогли здобути 24 золоті медалі, 47 срібних і 27 бронзових. Цей результат дозволив збірній України посісти шосте місце в медальному заліку — фантастичний показник для більшості країн світу, але при цьому цілком звичний для нас.
Наші паралімпійці вже привчили вболівальників до великої кількості завойованих медалей, тому нагород чекали й на Паралімпіаді-2020 у Токіо.
Українці змогли здобути 24 золоті медалі, 47 срібних і 27 бронзових. Цей результат дозволив збірній України посісти шосте місце в медальному заліку — фантастичний показник для більшості країн світу, але при цьому цілком звичний для нас.
«Із Майданом та війною слово «волонтер» так увійшло в повсякденну мову, що дуже скоро втратило свій початковий смисл і стало синонімом до слів «патріот», «чарівник», «донор», «громадський діяч» тощо. Межі розмилися. Смисли стерлися. І найпростішим вирішенням будь-якого завдання стало «а ви зателефонуйте волонтерам», — через чотири роки після Революції Гідності писала в соцмережах одна з найвідоміших українських волонтерок Леся Литвинова.
Минуло ще три роки, але ситуація змінилася мало. Хоча масштаб того, що може робити держава, незрівнянний із можливостями будь-якого, найкрутішого волонтера.
Counter Strike — легендарний шутер від першої особи, за 20 років її розробники продали більш як 70 млн копій цієї гри для різних ігрових платформ.
Київська команда Natus Vincere виграла турнір серії Major з Counter Strike: Global Offensive. У фіналі NaVi з рахунком 2:0 перемогла європейську команду G2 Esports, що об’єднала гравців з Боснії та Герцеговини, Франції і Сербії.
Серія Major — це найпрестижніші змагання з Counter Strike, такий собі неофіційний чемпіонат світу. Кваліфікаційний відбір проходили 24 команди з Європи, обох Америк, Азії та Океанії. За фінальним протистоянням спостерігали майже три мільйони глядачів, а призовий фонд становив два мільйони доларів.
Сенсаційна перемога чоловічої збірної України на чемпіонаті Європи!
…І ніхто ж не ставив на чоловічу збірну України з шахів перед стартом листопадового чемпіонату Європи в словенському містечку Терме Чатеж. Надто вже багато «але» нагромадилося не на нашу користь: і турніру цього ми ніколи не вигравали, і за командним рейтингом — аж сьомі, і склад збірної з низки причин — ніби «не комільфо», а в суперників на перших дошках — світові зірки, та й фінансові можливості — не рівня нашим…
А українські «гроси» — взяли й піднесли сенсацію, випередивши Францію, Польщу, Іспанію, Азербайджан, Вірменію, Росію та ще 18 найсильніших команд континенту!
Чудова вийшла команда. Грали спокійно, зосереджено, за мушкетерським принципом «один за всіх, і всі за одного»; кожен усвідомлював персональну відповідальність за спільний результат.
Коли говоримо про диригентку, на згадку спадає назва фільму Демієна Шазелла. Тільки його герой — «Перша людина», а Оксана Линів — «Перша жінка». Саме з цим словосполученням її ім'я звучало найчастіше у 2021-му.
Так, вона стала першою жінкою-диригентом концерту до річниці ООН, який відвідали представники 193 країн миру. Першою жінкою в Італії, яку запросили на посаду музичного директора державного театру — Муніципального театру Болоньї, а ще — першою жінкою, що стала за диригентський пульт знаменитого фестивалю оперної музики Ріхарда Вагнера в Байройті.
«Ще раз хочу підкреслити, що це справді історичний момент. Уперше за 145 років диригент із України відкривав фестиваль, і це була прем'єра. І я стала першою жінкою у світі, котра мала честь ввійти в легендарну «яму», побудовану ще Ріхардом Вагнером. Аналогів цьому театру немає ніде. І тому це вважається найпрестижнішим фестивалем на міжнародному рівні», — так розповіла про фестиваль сама Линів.
Українська режисерка, чию роботу у світі почали обговорювати ще років два тому, нинішнього року стала справжнім тріумфатором американських (і не тільки) музичних премій. До цього слів додати, що й вітчизняні премії не забувають про талант українки і відзначають її роботу ще з 2016-го.
Але про все по черзі.
Ім'я Таню Муіньо (за словами режисерки, її ім'я слід вимовляти з наголосом на останній букві, але можна використовувати і більш звичну для нас форму Таня) прогриміло у світовій музичній індустрії 2019 року. Тоді вона зняла кліп для Кеті Перрі Small Talk. Відео швидко полюбили глядачі, артисти ж і музичні критики назвали її «королевою знімальних майданчиків».
Цей рік був рясним на медалі, якими наші школярі та студенти прославили Україну на міжнародних олімпіадах. У скарбничці перемог їх аж 26: шість золотих, десять срібних та десять бронзових.
З математики маємо три золоті медалі, дві срібні та одну бронзову, з фізики — одне золото, одне срібло і три бронзи, з інформатики — одну золоту і дві срібні медалі, з хімії — два срібла та одна бронза, з астрофізики і астрономії — одне золото, три срібла та п′ять бронз. Захар Наумець посів третє абсолютне місце серед 619 учасників олімпіади з математики. Це означає, що він третій у світі!
Ми гучно заявили про себе в міжнародній академічній спільноті, і наступного року Україна вперше в історії прийматиме у себе дві міжнародні учнівські олімпіади: олімпіаду школярів з астрономії та астрофізики і Міжнародну молодіжну наукову олімпіаду. Нашу заявку вже підтримали міжнародні організаційні комітети.
Група Go_A, яка цього року представляла нашу країну на «Євробаченні» і змогла завоювати любов не тільки в Україні, а й у всьому світі. Хіт Shum швидко злетів на перші рядки у світових чартах і став першою піснею, написаною виключно українською мовою, котра прозвучала на цьому конкурсі.
Український Shum посів перше місце у Viral Global стримінгового сервісу Spotify, а також зміг піднятися на друге місце в чарті 50 Viral Spotify у США. Що цікаво, Go_A вдалося випередити переможців «Євробачення» Måneskin, чия пісня Zitti e Buoni у тому самому чарті посідала четверте місце.
Дизайн проєкту та верстка: