Дедалі більше доказів свідчать про те, що 3 бере участь у війні на Сході України. Однак остаточного юридичного підтвердження цьому досі немає.
Про це повідомляє інформаційна агенція Reuters з посиланням на заяву представників ООН з прав людини.
"Ми говоримо про великий потік неофіційних бійців і збільшення доказів, які вказують, що вони багато з них російські солдати і вони беруть участь в боях", - сказав заступник Генерального секретаря ООН з прав людини Іван Сімонович в Женеві.
Росія заперечує обвинувачення Заходу в підтримці проросійський бойовиків за допомогою озброєння і солдатів. 21 травня представники ООН зустрілися з двома затриманими в Донбасі російськими військовими. Обоє впевнені, що з ними повинні поводитися як з військовополоненими. Але Росія заперечила, що затримані солдати служать у Збройних силах. В Москві заявили, що вони були звільнені зі служби і воювали на Сході України "як добровольці".
В Києві їх звинуватили в тероризмі. За словами Симоновича, вони опинилися між "молотом і ковадлом".
"дуже тяжко перевірити, чи служать вони в армії, чи ні. Тому ми називаємо їх "бійцями" з Росії", - пояснив голова місії ООН в Україні з питань прав людини Армен Арутюнян.
Якщо участь Москви у війні на Сході України буде доведена, Кремлю доведеться зіштовхнутися з обвинуваченнями в військових злочинах і постати перед Міжнародним кримінальним судом. І Київ офіційно заявляє, що хотів би добитися відповідальності для російської влади.
Оголошувати Росію стороною в конфлікті чи ні – це юрисдикція Міжнародного комітету Червоного Хреста, який стежить за виконанням Женевської конвенції, яка встановлює правила війни. Минулого квітня організація відмовилася визнавати війну в Донбасі міжнародним конфліктом. Про те, чи змінилася точка зору "Червоного Хреста" за рік поки не відомо.
"Ми дуже пильно стежимо за розвитком подій в зоні конфлікту і продовжимо це робити. Але наразі ми залишаємо цю тему для прямих діалогів щодо міжнародного законодавства щодо прав людини зі сторонами конфлікту", - відповіла прес-секретар "Червоного Хреста" Дженіфер Тобіас в листі Reuters.
В цей же час, Арутюнян пояснив, що співробітники ООН не зустріли нікого в зоні АТО жодного цивільного, який би підтримував розв'язання війни в Донбасі. Тож це змушує сумніватися в тому, що на Сході України триває "громадянська війна", оскільки ніхто з громадян її не підтримує. Згідно з останніми даними ООН, понад 6,4 тис осіб загинули на сході України з початку конфлікту. Як повідомлялося, Гуманітарна ситуація на сході України залишається важкою.