В суботу Кремль знову скористався своїм улюбленим неоднозначним виразом, щоб пояснити вбивство одного з найбільших своїх опонентів і критиків – 3. Помітного політика застрелили неподалік від Красної площі, а вже через кілька годин цю жорстоку розправу назвали "провокацією".
Так коментує події навколо вбивства Бориса Нємцова американський журналіст Саймон Шустер у своїй статті на сторінках Time. Першим слово "провокація" у коментарях щодо вбивства опозиціонера застосував Володимир Путін, щоб "задати тон" своїм підлеглим в Кремлі.
Політтехнолог путінського режиму Сергій Марков на своїй сторінці у Facebook написав, що Нємцова "вбили вороги Путіна, щоб звинуватити президента у вбивстві". Лідер Чеченської республіки Рамзан Кадиров пішов ще далі: "Немає сумнівів, що спецслужби Заходу організували вбивство Нємцова", - написав він на сторінці в Instagram.
А потім слово "провокація" підхопили державні ЗМІ, які контролює влада, таким чином намагаючись налякати суспільство "невидимою рукою ворогів Росії", так само підготувавши глядачів до непередбачуваних дій "спровокованого" Кремля.
Слідчі тим часом оголосили кілька версій щодо мотивів вбивства Нємцова, середи яких, приміром, гнів ісламістів чи невідомих радикальних "сил з України". При цьому вони не звернули увагу на тих, кому очевидно вигідна смерть жертви, кого Нємцов роками звинувачував у корупції і безчинстві.
Шустер нагадує, що свої злочини російська влада не вперше називає словом "провокація". В 1983 році СРСР збив корейський авіалайнер з пасажирами, а потім звинуватив США у провокації. Або ж вбивство російської журналістки Анни Політковської в Кремлі теж назвали провокацією, так само як і у випадку з Олександром Лук'яненком, який перед смертю звинуватив у своєму отруєнні особисто Володимира Путіна.
"Після кожного з злочинів державні чиновники заявляли, що вбивці збиралися не вбити чи скалічити жертв, а заплямувати добре ім'я Путіна", - йдеться в статті.
На думку Шустера, враховуючи всі прецеденти, розслідування вбивства Нємцова, швидше за все, буде таким же туманним, як і у попередніх випадках. Суспільству знову запропонують кілька версій для роздумів. Росіяни будуть лише здогадуватися, чого їм чекати від жорстокого і "спровокованого" Кремля.
Колишній ректор Російської економічної школи Сергій Гурієв на сторінках The Financial Times писав, що Нємцов міг стати проблемою для Путіна на виборах. І тому вбивство опозиціонера вигідне російському президенту. В статті New York Times йшлося про те, що після вбивства Нємцова в Росії тепер може статися все, що завгодно, оскільки жодних меж в країні більше немає. Політолоки порівнюють атмосферу в РФ з Веймарською республікою перед приходом до влади нацистів.
Видання The Guardian писало, що вбивство Нємцова знаменує початок нової ери для Путіна і Росії. Автор підкреслює, що в Росії відбулася "смерть оптимізму". У такому разі ружим повинен якось "заспокоїти" почуття громадян. Борис Нємцов був застрелений у ніч на 28 лютого на Великому Москворецком мосту. Слідчий комітет Росії розглядає кілька версій вбивства політика, не виключаючи ні політичних, ні побутових мотивів.