Європейські лідери пообіцяли Україні 1,8 мільярда євро допомоги і безвізовий режим з Євросоюзом під час саміту "Східного партнерства" в Ризі. Але Росія з її агресивною політикою залишається "слоном в у порцеляновій крамниці".
Про це сьогодні пише The Guardian, зауважуючи, що поки прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон говорив про свої вимоги у питанні членства в ЄС, головною темою саміту лишалося зближення пострадянських країн з Європою і їхній вихід з орбіти Росії.
Видання пише, що попри заяви про "надзвичайну важливість" програми "Східного партнерства", саміт у Ризі показав, наскільки різні шість країн-учасниць, серед яких Україна, Молдова, Грузія, Білорусь, Азербайджан і Вірменія. За шість років існування програми, три учасниці перехотіли зближуватися з Європою і обрали Євразійський союз Володимира Путіна.
Лояльними до ЄС лишаються Україна, Молдова і Грузія. Особливо видання відзначає українського президента Петра Порошенка, який зайняв активну проєвропейську позицію після того, як його попередник Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію України з ЄС.
"За ці 18 місяців український народ провів революцію гідності і заплатив дуже високу ціну за свій європейський вибір", - сказав він.
У свою чергу ЄС підписав договір про виділення допомоги Україні у розмірі 1,8 мільярда євро. А також пообіцяв скасувати візи вже наступного року, якщо Київ виконає всі умови, необхідні для цього. У цей же час, в підсумковій декларації ні слова не було про перспективу вступу України, Грузії і Молдови в ЄС, а лише "визнання європейського вибору" цих країн.
"Думаю, рішення не обіцяти Україні, Грузії і Молдові перспективу членства стало помилкою з точки зору геополітики. Це б стимулювало внутрішні реформи, а Росія втратила б здатність пропонувати щось на заміну", - сказав грузинський опозиціонер Гіга Бокерія.
В цей же час, президент України Петро Порошенко заявив, що після Риги в України не залишилося політичних перешкод до безвізового режиму з ЄС. Президент пообіцяв, що зробить все, що від нього залежить, щоб до звіту Єврокомісії щодо прогресу України в досягненні критеріїв для безвізового режиму, який намічений на кінець 2015 року, Україна виконала всі умови.