Спільне майно подружжя: як розподілити спадщину після смерті

Поділитися
Роз'яснення дала юристка.

В Україні питання спадщини регулюються відповідним законодавством. Але часто бувають ситуації, коли спадщину необхідно розподілити. Юристка компанії Prikhodko&Partners Тіна Клецько розповіла, як розподілити спадщину після смерті одного із подружжя.

Як відбувається розподіл спадщини у випадку смерті одного з подружжя

Клецько пояснили, що положення СКУ зазначають майно, що було набуте за час існування офіційно зареєстрованого шлюбу належить кожному із членів подружжя на праві спільної сумісної власності (ст. 60 СКУ).

Положення ЦКУ зазначають, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах, тобто за законом та за заповітом.

«При цьому один із членів подружжя має право заповідати свою частку у спільному майні іншим особам, а не конкретно другому із подружньої пари (чоловіку чи жінці)», – сказала вона.

Юристка зазначила, що після смерті одного із подружжя, відкривається спадщина тільки на майно, яке належало спадкодавцю особисто, відповідно частка іншого із подружжя в об’єкті, який є спільним сумісним майном, не входить до складу спадщини.

«Під час оформлення спадщини нотаріус обовʼязково перевіряє чи майно могло набуватися у власність спадкодавця за рахунок спільної сумісної власності та чи інший член подружжя (спадкоємець) має право спадкувати таке майно», – пояснила експертка.

Як отримати свідоцтво про право на спадщину 

За словами Клецько, для цього треба звертатися із письмовою заявою до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. Також слід додавати докази, що підтверджують факт реєстрації шлюбу між громадянами та факт смерті іншого члена подружжя.

«При цьому нотаріус зобовʼязаний повідомити інших спадкоємців померлого громадянина про те, що один із членів подружжя планує прийняти спадщину», – сказала юристка.

Вона зазначила, що нотаріус має повідомити спадкоємців, які прийняли спадщину, про факт видання свідоцтва про право власності на частку в спільному майні другому з подружжя. Таке повідомлення надсилається або засобами поштового звʼязку, або шляхом усного інформування спадкоємців, які зʼявились до нотаріуса.

«Свідоцтво про право на спадщину у разі смерті одного із членів подружжя видається лише на 1/2 спільно набутого майна у шлюбі», – додала вона.

Клецько підкреслила, що якщо, той із членів подружжя, що пережив спадкодавця не може надати документи про підтвердження реєстрації шлюбу, то в такій ситуації питання спадкування спільного майна подружжя буде вирішуватися тільки в судовому порядку.

Як діяти, якщо на спільне майно було накладено арешт або заборону на відчуження

За словами експертки, у випадку наявної заборони на відчуження як рухомого, так і нерухомого майна свідоцтво про право власності у разі смерті одного із членів подружжя видається лише у випадку надання письмової згоди кредитора на це (податкового органу).

«Якщо на майно був накладений арешт, то видача свідоцтва про право власності після смерті одного із членів подружжя не здійснюється до моменту його зняття відповідними органами влади, а у разі наявності заборони на відчуження нерухомого майна кредитор має бути повідомлений нотаріусом про те, що спадкоємцями боржника отримано свідоцтво про право на спадщину», – резюмувала вона.

Прийняття спадщини — досить непросте питання, яке істотно актуалізувалося й ускладнилося під час війни. І це пов’язано не лише зі зростанням смертності серед мирного населення, а й із втратами серед військових і пов’язаними з цим нетиповими випадками успадкування, яких не враховувало законодавство мирного часу. Детальніше про це читайте у матеріалі журналістки Тетяни Кириленко «Смерть і спадщина на непідконтрольній території» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі