Прості рецепти: як харчуватися, коли немає світла

Поділитися
Прості рецепти: як харчуватися, коли немає світла © freepik.com
Ідеї, які можуть урізноманітнити раціон під час блекауту.

Минулої осені та зими Росія постійно здійснювала ракетні удари з метою залишити українців без світла, тепла і води. В такій ситуації важко спланувати свій раціон. Особливо тим, хто живе в будинках без газу.

ZN.UA зібрало варіанти страв, які можна приготувати без газу та електрики та з мінімумом води.

Бутерброди

Улюблена їжа багатьох, тим більше варіантів бутербродів – сотні. Бутерброди - це те, що при вимкненні світла доведеться їсти в першу чергу.

По-перше, це швидко та смачно. По-друге, холодильник поступово перестає тримати холод, а це означає, що сир та ковбасу треба «рятувати» за короткий термін.

В першу чергу використовуйте ті продукти, що найшвидше зіпсуються (сир, варена ковбаса, відварене м'ясо, овочі). І подбайте про те, щоб у вас був запас на бутерброди на випадок, якщо відключення світла триватиме тиждень і більше. Це хлібці та крекери, а також плавлений сир у запечатаних коробках, сирокопчена чи сиров'ялена ковбаса, сало, рибні консерви.

Закуски у лаваші

Тонкі вірменські лаваші дозволяють готувати смачні рулети із безліччю варіацій начинки. Достатньо розкласти лаваш, намастити м'яким сиром або соусом, додати будь-яку начинку і згорнути в рулет. Їсти його можна вже через півгодини, коли лаваш просочиться.

Для того щоб ця страва у вас завжди була «в запасі», купіть кілька упаковок лаваша і покладіть їх в морозилку. Також подбайте про начинку.

Салати

Є багато варіантів ситних салатів, які можна приготувати на основі зеленого горошку, кукурудзи чи консервованої квасолі.

Наприклад, такі поєднання:

  • консервована кукурудза, сир, свіжий огірок, сухарики, зелень;
  • консервована квасоля, болгарський перець, цибуля;
  • консервований горошок, свіжий чи солоний огірок, ковбаса, часник, сухарики.

Заправляйте їх на власний розсуд.

Гарячі страви

Нагріти склянку води можна на таблетці сухого спирту. А це означає, що можна приготувати каші та локшину швидкого приготування, супи у брикетах тощо.

Заздалегідь подбайте не лише про їжу, для приготування якої достатньо склянки окропу, а й як мінімум про запас сухого спирту.

Консервація

До банок з огірками, помідорами, кабачками, лечо, аджикою та грибами варто додати й тушонку.

Необов'язково її готувати. Достатньо купити та мати в запасі кілька банок м'ясних та рибних консервів, які можна додати до раціону під час відключення світла та газу

Заморожені готові страви

Заморозити можна майже будь-яку готову страву – відбивні, котлети, голубці, фарширований перець, зрази, млинці з начинками тощо. У міру того як без світла морозильна камера буде розморожуватися, страви будуть відтавати, і їх можна їсти без додаткової обробки. У крайньому випадку, як і каші, про які йшлося вище, той самий фарширований перець можна буде трохи погріти на сухому спирті.

Каші

Є каші, які потрібно заливати хоча б невеликою кількістю окропу, а є такі, які можна заливати навіть холодною водою, молоком чи кефіром, пише ТСН.

Каші, які готуються за допомогою окропу:

  • пшоняна — залити окропом та залишити на одну годину;
  • ячна — залити окропом, а потім залишити на 2-3 години;
  • булгур — заливається окропом, залишається на 20 хвилин (дрібний) або на 40 хвилин (середній);
  • пшенична — залити окропом, закутати посудину в ковдру і залишити на 30-50 хвилин.

Каші, які можна заливати холодною водою (молоком, кефіром):

  • перловка — вона може настоятися в холодній воді, але їй на це потрібно 10-24 години (краще залити і залишити на ніч);
  • гречана — краще купувати коричневу гречку, її можна замочити холодною водою, кефіром чи молоком і залишити на 5-10 годин;
  • вівсянка — залийте холодною водою і залишіть на 30 хвилин-1 годину;
  • кускус — можна залити холодною водою на 20-30 хвилин;
  • кіноа — залийте холодною водою на ніч;
  • манна каша — заливається молоком або холодною водою, посудина обов'язково накривається, а потім залишається так на 15-20 хвилин.

Ви також можете готувати всі ці каші в термосі. Тут важливо запам'ятати таке правило — одна година варіння на плиті дорівнює 4-5 годинам настоювання в термосі.

Через ракетні удари та атаки БПЛА українська енергосистема зазнала серйозних пошкоджень. Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький заявив, що через це в осінньо-зимовий період знову з'явиться серйозний дефіцит електроенергії. Нагадаємо, чи чекати на відключення світла восени та взимку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі