ГЗК і мер — удар у спину?

Поділитися
В основного містоутворюючого підприємства — Орджонікідзевського ГЗК — великі проблеми: закінчується фронт робіт. Причина простою в тому, що підприємство стикнулося з проблемами при землевідводі.

У жовтні відзначили 55-річчя міста Орджонікідзе, що в Дніпропетровській області. З цього приводу спекли гігантський коровай і влаштували невелике свято. Правда, настрій у присутніх на ювілеї був не дуже райдужним.

В основного містоутворюючого підприємства - Орджонікідзевського ГЗК - великі проблеми: закінчується фронт робіт. І вже знизилися обороти, а отже, зменшилися й зарплати.

Причина простою в тому, що підприємство стикнулося з проблемами при землевідводі.

Проблема із землею не нова. Багато гірничодобувних підприємств на Дніпропетровщині зазнають труднощів з відводом земельних ділянок під подальшу розробку надр. Це й Новокриворізький ГЗК, і Південний ГЗК, і Вольногорський ГЗК. Не уник цієї долі й Орджонікідзевський ГЗК.

Сама проблема одержання землевідводів викликана почасти помилками місцевих органів влади, які ще наприкінці минулого століття самовільно дали дозвіл на розпаювання земель, призначених під розвиток гірничодобувних підприємств.

У підсумку комбінати тепер змушені тим чи іншим способом домовлятися з власниками паїв, але без сприяння центральних органів влади вирішити це питання неможливо.

Власне, з цією проблемою і стикнувся Орджонікідзевський ГЗК. За словами його представників, ще 2005 року гірники почали займатися відводом землі, що могло б забезпечити роботу кар’єрів до 2016 року. Було досягнуто домовленості з більшістю пайовиків: їм запропонували і гроші, і робоче місце на підприємстві. Тоді ж отримали й дозвіл обласної адміністрації на підготовку матеріалів погодження і почали погоджувати місце розміщення ділянок з іншими держслужбами. Потім усе стихло.

А з фронтом робіт ставало все гірше. З весни 2011-го ситуація гранично загострилася.

Комбінат став заручником прогалин у законодавстві. Враховуючи, що саме на цьому підприємстві добувають близько 60% марганцевої руди в країні, питання має величезне значення для металургії.

Заради справедливості треба зазначити, що обласні власті обіцяють допомогти у вирішенні проблеми землевідводу. У жовтні губернатор області О.Вілкул пообіцяв, що всі пов’язані з Орджонікідзевським ГЗК земельні питання, які знаходяться у компетенції облдержадміністрації, буде знято найближчим часом.

Профспілки комбінату й гірничо-металургійного комплексу вже зверталися з листом до губернатора Дніпро­петровської області й народних депутатів з проханням прискорити розгляд питань, пов’язаних з виділенням землі. І щоб така проблема не виникала в майбутньому, вони запропонували варіант вирішення проблеми відводу земельних ділянок, що перебувають у приватній власності. Він полягає в прийнятті Верховною Радою України закону про вилучення у власників паїв земельних ділянок, які були їм виділені в межах раніше затверджених і погоджених гірничих відводів, із наданням їм земель за межами гірничих відводів із фонду земель державної власності.

Загалом, точилася активна боротьба за життя містоутворюючого підприємства…

Найнесподіванішою в цьому процесі виглядає позиція міської влади. За ідеєю, інтереси трудівників комбінату, що забезпечує понад половину надходжень у міський бюджет і працевлаштовує кожного другого працюючого городянина, повинні мати дуже високий пріоритет. На практиці вийшло інакше.

Ще з часів СРСР у користуванні Орджонікідзевського ГЗК перебувала велика кількість земельних ділянок, які раніше використовували й продовжують використовувати у виробничій діяльності. Попри те, що ОГЗК як містоутворююче підприємство весь цей час регулярно платить за користування цими ділянками в міський бюджет, не на всі ділянки було оформлено відповідну документацію.

Із 2007 року гірники намагаються отримати документи, що підтверджують права користування земельною ділянкою в балці Свинаревського площею близько 85 га, яка загалом-то є давно законсервованим шламосховищем ГЗК. Переробка відходів виробництва, що зберігаються там, могла б посприяти збереженню робочих місць на комбінаті. 2010 року між міськрадою Орджо­ні­кідзе й ОГЗК було підписано відповідні договори оренди землі в так званій балці Свинаревського терміном на десять років. Однак уже після підписання договору оренди мер міста Іван Цупров… просто не передав їх ГЗК, позбавивши підприємство можливості провести державну реєстрацію документів.

А вже в листопаді минулого року міськрада Орджонікідзе взагалі спробувала скасувати цей договір. Раніше міськрада ініціювала скасування рішень, якими ГЗК дозволялося підготувати документи для одержання в оренду кількох невеликих ділянок під відвалами колишніх шахт. Причому їх узагалі скасували без жодних пояснень.

Комбінат звернувся до суду, і там встановили, що підписані мером рішення Орджонікідзевської міськради, порушують права ГЗК, прийнято без будь-яких правових підстав, а також з перевищенням компетенції. Адже згідно з Конституцією України договір оренди земельної ділянки можна відмінити тільки в судовому порядку.

У підсумку й міський, і апеляційний адміністративний суди визнали рішення міськради Орджонікідзе про скасування власних рішень про укладання договорів оренди землі з ОГЗК таким, що було прийняте з порушенням Конституції й чинного законодавства України, і скасували його.

Далі ще цікавіше. Судові рішення про одержання землі в оренду винесли 26 жовтня 2011 року, а вже 15 листопада під керівництвом мера І.Цупрова Орджо­­ні­кідзевська міськрада… повторно скасувала рішення про оформлення ГЗК права оренди цих земель. Коло замкнулося.

При цьому мер грубо ігнорує судові рішення, що вступили в дію, які вказали на відсутність у міськради права скасовувати рішення про передачу земель в оренду в тому випадку, якщо вже було укладено відповідні договори з землекористувачем. ОГЗК був змушений знову звернутися в суд за захистом своїх прав. Останній виніс визначення, яким призупинив дію спірних рішень і заборонив міськраді Орджонікідзе відчужувати земельні ділянки, законні права на оренду яких належать ОГЗК.

Підстави побоюватися відчуження землі були. Міськрада не тільки скасувала всі свої рішення про оформлення прав оренди на земельну ділянку, якою десятки років користувався ГЗК, а й… надала право розробити проектну документацію для одержання цієї ж ділянки в постійне користування маловідомому комунальному підприємству «Дніпро­пет­ров­ський обласний центр по поводженню з відходами» Дніпропетров­ської обласної ради. До слова, хоча цей центр створено ще 2008 року, за три роки про це підприємство і його діяльність нічого не було чутно. Люди, що намагалися знайти це КП, кажуть, що в нього навіть немає окремого приміщення, а з персоналу є тільки директор. Як він займатиметься рекультивацією землі (для чого йому й намагаються віддати ділянку землі), запитання риторичне.

Усі розуміють, що йдеться про інше - шламосховище створено для зберігання відходів збагачення руди. За багаторічну роботу ГЗК в балці накопичено величезну кількість відходів, з яких з використанням сучасних технологій можна витягти чимало корисних елементів. Ці відходи належать Орджо­ні­кі­дзев­ському ГЗК, і він збирався їх переробляти. Саме тому, попри затягування міськрадою з оформленням документів на оренду землі, ГЗК увесь час платив за цю землю в місцевий бюджет. Тепер у результаті дій мерії міста цінні ресурси фактично передано тому, хто не має на них ані найменших прав.

Із досвіду аналогічних процесів на інших підприємствах, через деякий час ГЗК можуть запропонувати їх же викупити. Почекаємо?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі