Той факт, що Іран — ще не ядерна держава — але він бачить, як західні сили збивають його безпілотники й ракети, в той час як Росія, озброєна ядерною зброєю, не відчуває таких наслідків від своїх варварських нападів на цивільні об'єкти, є надзвичайно показовим. Це похмурий сигнал ворогам Заходу: якщо ви придбаєте ядерну зброю, ніхто не посміє вас зачепити, вважає The Telegraph.
"З цього простого відкриття ми можемо почати спостерігати поступовий занепад світового порядку. Дедалі гучніші дебати про необхідність збільшення витрат на оборону у відповідь на дедалі більшу фрагментацію світу є символічним свідченням цієї зміни, а нова конкуруюча вісь Китаю, Росії та Ірану дедалі більше випробовує на міцність бажання і здатність Заходу захищати міжнародний порядок, заснований на правилах", — пише газета.
В сьогоднішньому світі договори втратили чинність, а рішучість таких диктаторів, як Путін, не програти (вважаючи, що Захід не відповість), означає, що ядерна зброя буде застосована протягом наступного десятиліття, вважає The Telegraph. Можливо, вона не буде випущена з несподіваного джерела — країною, яка майже набула її, або терористичним угрупуванням всередині держави, — але небезпека є дуже реальною.
Поки Україна, Близький Схід і доля Тайваню домінують у заголовках новин, гонка ядерних озброєнь розвивається у нас під носом. Наразі Захід не має узгодженої стратегії щодо того, як реагувати на те, що вороги переозброюються зі смертоносною силою, яку люди просто не розуміють.
Росія, наприклад, різко збільшила свій тактичний ядерний арсенал до близько 2000 одиниць, прагнучи знову досягти рівноваги зі Сполученими Штатами. Путін не лише модернізував, але й розширив свої ядерні сили на всіх платформах. Під керівництвом президента Сі Цзіньпіна Китай також розпочав найбільше за останні десятиліття нарощування ядерних сил у світі: з 300 боєголовок у 2019 році до 1000 до кінця десятиліття.
Під час холодної війни, навіть в умовах високої напруженості, Сполученим Штатам і Радянському Союзу вдалося домовитися про найважливіші угоди з контролю над озброєннями. Сьогодні залишається лише одна угода (СНО-III), яка технічно обмежує американські та російські міжконтинентальні ядерні боєголовки, але термін її дії закінчується на початку 2026 року, і Росія призупинила свою участь у ньому.
Немає жодних сумнівів у тому, що вісь Росія-Китай, яка розвивається, становить реальну небезпеку. Нинішня стратегія Заходу, не кажучи вже про його ядерний арсенал, не може врахувати цю загрозу. Розмова про ядерний ризик, якої часто уникають, має стати центральним елементом міжнародного дискурсу.
Нагадаємо, що раніше газета The Times з'ясовувала чи застосує Росія ядерну зброю. Кремль може зупинитися перед застосуванням ядерної зброї в Україні, але ядерні пристрої в космосі можуть стати новою загрозою. Дослідники Федерації американських вчених підрахували, що у 2022 році Росія мала 4477 ядерних боєголовок, з яких 1525 — можна вважати тактичними.